BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaAraştırmaDenizlerde de virüs riski!----

Denizlerde de virüs riski!

Denizlerde de virüs riski!
16 Ağustos 2021 - 09:38 www.finansgundem.com

Yunuslarda görülen yeni virüs, deniz yaşamını tehlikeye atabilir.

Yeni bir çalışmaya göre araştırmacılar, yunuslarda ölümcül bir virüsün yeni bir suşunu keşfetti ve bunun denizdeki diğer deniz hayvanlara yayılmasından korkuyor.

İki yıl önce Hawaii'deki Maui adasının açıklarında, genel olarak derin ve tropik sularda yaşayan bir Fraser yunusunun ölü bulunmasından sonra bir çalışma başlatılmıştı.

Otopsi sonucunda yunusta daha önce tanımlanmamış bir cetacean morbillivirus suşu bulunduğu ortaya çıkmıştı. Bu tür bir virüs daha önce bir Fraser yunusunda hiç görülmemişti.

Cetacean morbillivirus, insanlarda kızamık ve çiçek hastalığıyla bağlantılı ve dünya genelinde balina popülasyonlarında birkaç ölümcül salgına neden olmuştu. Brezilya'da Guyana yunusları (Sotalia guianensis) arasında çıkan bir salgın 200'den fazlasının canını almıştı.

Bilim insanları Hawaii sularındaki bu farklı suşun diğer deniz canlılarını da etkileyebileceğinden korkuyor.

Çalışmanın başyazarı ve Hawaii Üniversitesi (UH) Manoa bünyesindeki Hawai'i Deniz Biyolojisi Enstitüsü'nde araştırma görevlisi olan Kristi West, The Hill'a verdiği demeçte "Bu, Hawaii'de yaşayan bizler için de önemli çünkü bu virüsten kaynaklanacak bir salgında savunmasız kalabilecek başka birçok yunus ve balina türümüz de var (burayı yuva bilen yaklaşık 20 tür bulunuyor)" ifadelerini kullandı.

Dr. West, popülasyonu 200'e kadar düşen yalancı katil balina gibi nesli tükenmekte olan türler konusunda özellikle endişelendiğini söyledi.

Muhtemel salgınlara dair endişelere rağmen araştırmacılar, bazı yunus ve balinaların yeni suşa karşı bağışıklığa sahip olabileceğini söyledi. Öte yandan, bu teorinin doğrulanması için antikor testleri gerekli.

Araştırmacılar, bölgedeki tüm virüs salgınlarını takip etmenin zor olduğunu belirtti. Hastalıkları teşhis eden bir merkez olan UH Health and Strand Laboratuvarı, Hawaii'deki ölü yunus ve balinaların yüzde 5'inden daha azını analiz ediyor.

Türkiye'nin güncel korona virüs tablosu açıklandı

 

Delta varyantı çocuklarda ölümcül virüsü tetikleyecek

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)