BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaYaşam-MagazinDalış noktaları sezona hazır----

Dalış noktaları sezona hazır

Dalış noktaları sezona hazır
14 Mart 2021 - 08:14 www.finansgundem.com

Gazipaşa'dan Kalkan'a kadar uzanan sahil şeridindeki irili ufaklı, doğal ve suni 222 dalış noktası, su altı...

Antalya'da Gazipaşa'dan Kalkan'a kadar uzanan sahil şeridindeki irili ufaklı, doğal ve suni 222 dalış noktası, su altı tutkunlarını bekliyor. Su altı fotoğrafçısı Tahsin Ceylan tarafından fotoğraf çalışması yapılan dalış noktalarına, sezonda günlük bin dalış yapılıyor.
Antalya ve çevresinde faaliyet gösteren 60 dalış şirketi, su altına profesyonel rehberler eşliğinde dalış turları düzenleyerek, su altının zenginliklerini gözler önüne seriyor. Kent merkezindeki Star Diving Academy Dalış Okulu sahibi, aynı zamanda Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu İl Temsilcisi İsa Alemdar, dalış turizminin büyük ilgi gördüğünü, özellikle tarihi batıklara önem verildiğini anlattı.

Bodrum'a sezonun ilk kruvaziyer gemisi geldi

Antalya'da su altı dalışlarının 12 ay sürdüğünü söyleyen İsa Alemdar, nisan ayıyla birlikte turizm sezonunun açılacağını ve yabancı turistlerin Antalya'ya gelmesiyle sezonun başlayacağını kaydetti. 2020’de pandemi nedeniyle belirsizlikler yaşandığını, bu nedenle sezonun birkaç ay geç açıldığını aktaran Alemdar, 2021 sezonundan umutlu olduklarını söyledi. Sezon öncesi yat limanı açıklarındaki St. Didier batığına dalış yaptıklarını sözlerine ekleyen Alemdar, “Kış aylarında dip akıntısı nedeniyle hayalet ağların yanı sıra, farklı atıklar dalış noktalarına yerleşebiliyor. Buraları temizleyerek dalışa hazır hale getiriyoruz. Su üstündeki tarihe sahip çıktığımız gibi su altındaki tarihe de sahip çıkmamız önemli" dedi. Su sıcaklığının birkaç hafta içinde 19 ile 21 dereceye yükseleceğini umduğunu aktaran Alemdar, 2021 turizm sezonundan beklentinin yüksek olduğunu söyledi. Alemdar, “Tecrübesi olmayan turistler profesyonel hocalar eşliğinde keşif dalışları yapabilecek. Lisanslı profesyoneller ise ellerindeki lisansa göre 18 ila 30 metreleri bulan belgeli dalışları gerçekleştirecek" diye konuştu.

Bitcoin 100 bin dolar hedefine doğru ilerliyor

 Antalya bölgesinde en çok dikkati çeken batığın, Kaleiçi Yat Limanı açığında 'Fransız Sosyete Batığı' olarak bilinen İkinci Dünya Savaşı sırasında batan St. Didier gemisine ait batık olduğunu kaydeden İsa Alemdar, "Savaş batıkları arasında St. Didier'in emsali yoktur. 18 metre derinlikte başlar, 30 metrede biter. Batık, tek parça halindedir. Buraya yurt dışından gelen meraklıların dalışını gerçekleştiriyoruz. Batığı görenler, St. Didier batığının emsalsiz olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Burası, dalış turizmi için, Antalya için altın bir bilezik" ifadelerini kullandı.

O ünlüye benzemek için servet harcadı

 Antalya'daki diğer savaş batıklarından birinin Kaş'ta, diğerinin Manavgat'ta olduğunu aktaran Alemdar, "Manavgat'taki B- 24 Amerikan Savaş Uçağı Batığı, 1944 yılında Romanya üzerindeki hedefleri bombaladıktan sonra Kıbrıs'taki üssüne dönerken Ege Denizi üzerinde vurulup, Antalya açıklarında denize gömülen bir uçağa ait. Kaş civarındaki batık ise neden düştüğü bilinmeyen bir İtalyan uçağına ait. Uçak, motorları haricinde bir bütün olarak su altında yatıyor. Uçakların görünümünün eksiksiz olması, dalgıçlara keşfedecek zenginlikler sunuyor" dedi.

Kraliyet ailesinden ayrılan Meghan Markle'nin gözü ABD başkanlığında

Finike'deki Gök Mağarası da mağara dalgıçlarının ilgisini çeken tatlı su kaynaklarından biri. Ortalama 15 metre derinlikten sonra mağara suyunun tuzlu suyla karıştığı görülüyor. Geniş bir koridorla dibe doğru inen mağarada sarkıtların bulunması, daha önceden kuru olduğunun işaretlerinden. 1995 yılında yapılan araştırma dalışlarından sonra bu mağaranın Asya'nın o güne kadar dalış yapılmış en derin mağarası olduğu saptandı.

Yasak olmasına rağmen eğlenmeye devam!

Kekova'nın güney kesiminde 31 nokta, su altı tutkunları için dalış parkuru olarak ilan edildi. Dalma tutkunlarının, bu bölgede dalış yapmak için Demre Limanı'ndan çıkış yapması gerekiyor. Demre bölgesindeki batık gemileri de içeren dalış noktaları şunlar:
Deniz Feneri, Kaya, Koy, Mağara, Mavi Mağara (Blue Cave), Antrum, İberian Gemi Batığı, Yelkenli Gemi Batığı, Buzalık Koyu, Buzalık Burnu, Ambar, Gökkaya, Arda, Duvar, Duvar 2, Eğri Liman, Kara Ada, Sualtı Tepesi (Reef), Reef 1, Shark's Point, Kara Burnu, Son Nokta (The End), Bora Burnu, Çapa, Akar Burnu, Akar Burnu 2, Sıçan Burnu, İç Ada Koyu, Akıntı Burnu, Ufuk Burnu ve Taşucu.

Kaş bölgesinde ise 28 nokta su altı parkuru olarak belirlenmiş durumda. Bu dalış noktaları şöyle:
Köfte Adası, Gürmeli Ada, Küçük Kaya, Akıntı Burnu, Çapabanko, Üçkaya, Mavi Batık, Hidayet, Vatoz Burnu, Mendirek Önü, Mağara 1, Mağara 2, Fener Kulesi, Likya Batığı, Karides Mağarası, Tünel, Kanyon, Uçan Balık, Uçak Batığı, Besmi Adası, Anfora Vadisi Reef, Kaplumbağa Noktası, Uluburun kayalıkları, Altuğ Mağarası, Büyük Rif, Sarı Ada, İkiz Kardeş ve Deve Hörgücü Rifi.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)