BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemCumhurbaşkanı Erdoğan: Kuraklığın yaşandığı dönemde Ilısu Barajı çok önemli----

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kuraklığın yaşandığı dönemde Ilısu Barajı çok önemli

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kuraklığın yaşandığı dönemde Ilısu Barajı çok önemli
06 Kasım 2021 - 14:42 www.finansgundem.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Dünyanın ve ülkemizin giderek artan kuraklık tehdidiyle karşı karşıya bulunduğu şu dönemde bu projenin çok anlamlı ve önemli olduğuna inanıyorum" dedİ.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mardin'de Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES Açılış Töreni'nde konuştu.

"Ilısu Projesi'ni önümüze çıkarılan nice engellere rağmen tamamladık"

Ilısu Projesi'ni engellemek için yürütülen karalama kampanyalarını unutmadık, unutmayacağız. Ilısu Projesi'ni önümüze çıkarılan nice engellere rağmen tamamladık. Ilısu Barajı, yeminli Türkiye düşmanlarına da kendi ülkesine ve milletine husumetleriyle maruf içimizdeki mankurtlara da verilmiş en güzel cevaptır.

"Kuraklık tehdidi yaşanılan dönemde bu proje çok anlamlı"

Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES ülkemize 3 milyar liralık fayda sağlayacaktır. Projenin toplam maliyeti 20 milyar lira. Dünyanın ve ülkemizin giderek artan kuraklık tehdidiyle karşı karşıya bulunduğu şu dönemde bu projenin çok anlamlı ve önemli olduğuna inanıyorum. Ilısu'nun su ve enerji yatırımı olmanın yanında kültürel dönüşümü sağlayacak boyutu da var.

"Nüfusun artmasına karşılık yağış miktarı değişmemiştir"

Ülkemizin su kaynaklarının bir damlasının dahi israfına tahammülümüz yoktur. Su bu yüzyılın en stratetik ve en değerli kaynağıdır. Dünyada son 60 yılda 3 milyardan 8 milyara çıkan nüfusa karşılık yağış miktarında herhangi bir değişiklik olmamıştır. Sel, orman yangını gibi afetler sıklaşmaktadır. Mevcut su kaynaklarının yüzde 70'ten fazlası tarımda yani gıda üretiminde kullanılıyor. Bu durumun gıda üretimine de yansıyacağı anlamına geliyor.

"Su kaynaklarını verimli kullanmak mecburiyet haline gelmiştir"

Türkiye, su zengini bir ülke değildir. İklim değişikliği, artan nüfus ve kentleşme ile birlikte su kaynakları üstündeki baskı giderek artıyor. Geçmişte petrol için verilen mücadelenin önümüzdeki dönemde su kaynakları için yaşanacağı anlaşılıyor. Su kaynaklarımızı verimli kullanmak artık bir tercih değil, mecburiyet haline gelmiştir. Su kaynaklarının tek bir damlasının bile israfına tahammülümüz yoktur.
"Su ile ilgili kısa, orta ve uzun yol haritamızı oluşturduk"

Şehirlerimizin içme suyu ihtiyacını karşılamak için 271 içme suyu tesisini hizmete açtık. Amacımız her vatandaşın temiz suya ulaşmasını sağlamak. Sel baskınlarına karşı 5 bin 140 taşkın koruma tesisini hizmete sunduk. Su ile ilgili yaptığımız Şura'da kısa, orta ve uzun vadeli plan oluşturarak yol haritamızı oluşturduk. Biz Kürt kardeşlerimizi ihmal etmedik ve onlara da bu eserleri kazandırdık.

Erdoğan: Bu güzel şehre yeni eserler kazandırmak için çalışıyoruz

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan,büyümede hedefi gösterdi

 

Erdoğan'dan 'çift haneli büyüme' yorumu