BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkCredit Suisse’te anlaşmanın faturası ağır: 238 milyon euro----

Credit Suisse’te anlaşmanın faturası ağır: 238 milyon euro

Credit Suisse’te anlaşmanın faturası ağır: 238 milyon euro
25 Ekim 2022 - 11:06 www.finansgundem.com

Hafta içerisinde büyük çaplı bir revizyona girmesi beklenen tartışmaların odağındaki banka Credit Suisse kara para suçlamalarından aklanmak için Fransa’ya 238 milyon euro ödeyecek

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Credit Suisse, zengin müşterileri İsviçre'ye çekerek kara para aklama yasalarını ihlal ettiği suçlamalarından kurtulmak için Fransa'ya 238 milyon euro ödemeyi kabul etti. Anlaşma, İsviçreli bankasının bu hafta açıklayacağı büyük bir yeniden yapılanma öncesinde önemli bir kaybı işaret ediyor.

Söz konusu dava Avrupa’da İsviçreli banka hesaplarına yönelik yürütülen bir dizi soruşturmanın son ayağı niteliğinde. Soruşturmalar sırasında sadece Fransa’da HSBC’ye yönelik suçlamalar yine aynı yöntemle çözülmüştü ve UBS de benzeri suçlamalardan dolayı mahkeme sürecine girmişti.

Financial Times’ın haberine göre, pazartesi günü Fransa ile Credit Suisse arasında yapılan ve suçun kabul edilmemesini içeren anlaşma soruşturmaların daha hızlı bir şekilde çözülmesini hedefliyor. Anlaşma aynı zamanda İsviçre bankasının yıllarca devam edecek mahkeme süreçlerinden kaçınmasını sağlarken Fransa’nın yeni hukuki altyapısını kullanıyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre Credit Suisse CEO’su Ulrick Körner perşembe günü tartışmaların odağındaki bankayı yeniden yapılandırmak için büyük bir revizyon planını ortaya koyacak. İddialara göre Körner revizyon öncesinde Fransa soruşturmasının nihayete erdirilmesi konusunda istekliydi.

FT’nin haberine göre Credit Suisse kaynakları bankanın karşı karşıya olduğu davaların azaltılmasına çalışıldığını belirtiyor. Banka son yıllarda bir dizi skandal ve hukuki soruşturma nedeniyle büyük darbe almıştı. Haberde Credit Suisse’ten ismi açıklanmayan bir kaynak, UBS’in de dahil olduğu 2016 yılında başlatılan paralel dava için “Eğer iyi durumda bir banka olunsaydı ve her şey yolunda gitseydi bir sonraki adımlar beklenebilirdi” ifadelerine yer verdi. Ancak Banka içerisinde bulunduğu sıkıntılı durum sebebiyle kesinliği tercih etti.

Anlaşmayla ilgili bilgisi olan bir diğer kaynak, Credit Suisse ile görüşmelerin iki yıl sürdüğünü ve bankanın çeşitli krizlerden geçerken yöneticilerinin sürekli değişmesi nedeniyle durumun karmaşıklaştığını söyledi.

Credit Suisse ayrıca, geçen hafta 2008 Küresel Finans Krizi dönemi mortgage tahvilleriyle ilgili bir dava nedeniyle ABD savcılarıyla 495 milyon dolarlık bir anlaşmaya varmıştı.

Credit Suisse, Fransız makamları tarafından Fransa'daki zengin müşterileri 2005-2012 yılları arasında İsviçre'de banka hesapları açmaya teşvik etmekle suçlandı. Bu hesaplar daha sonra Fransız vergi makamlarının erişemeyeceği bir bölge olduğundan Fransız makamlarca vergi kaçırma olarak değerlendirildi.

Soruşturmanın bir kısmı, bankanın 4.999 Fransız müşteriyi ikna etme şekline odaklandı ve anlaşmayı denetleyen Fransız hakime göre, söz konusu müşterilerin yönetim altındaki varlıkların toplam miktarı 2 milyar euroydu. Yargıç, Credit Suisse personelinin müşteri toplantılarını resmi binalarda değil otellerde, restoranlarda yaptığına çok gizli bir şekilde düzenlediğine dikkat çekti.

Savcılar Credit Suisse’in bu süreç içerisinde Fransız vergi affı yasasını kötüye kullanarak 65 milyon euro kâr elde ettiğini iddia ediyordu.

Credit Suisse tarafından yapılan açıklamada "bu konunun çözülmesinden memnuniyet duydukları" belirtildi. Uygulanan yaptırımlarda, 123 milyon euroluk kısım cezayı ile 115 milyon euroluk kısımsa tazminat ve faiz ödemeleri içerecek biçimde bölündü.

Credit Suisse, 2016 yılında İtalya'da benzer bir vergi davasını çözmüştü. Bankanın halen Hollanda makamlarında bekleyen bir soruşturması var.

Credit Suisse, sermaye arıyor

 

Credit Suisse için yeni iddia

 

Credit Suisse’te yaprak dökümü devam ediyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)