BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemÇocuğunuz Kovid mi grip mi? Bu belirtilere dikkat!----

Çocuğunuz Kovid mi grip mi? Bu belirtilere dikkat!

Çocuğunuz Kovid mi grip mi? Bu belirtilere dikkat!
20 Eylül 2021 - 14:53 www.finansgundem.com

Çocuklarda korona virüs ve grip belirtilerini ayırt edebilmek oldukça önem taşıyor. Peki Kovid-19 belirtileri ile benzerlik gösteren grip belirtilerini nasıl ayırt etmek mümkün? İşte ayrıntılar...

Çocuğunuz öksürüyor, boğaz ağrısı olduğunu söylüyor ve ateşini ölçtüğünüzde sürekli yüksek çıkıyor… Bu durumda ilk aklınıza gelen Covid -19 enfeksiyonu olabilir. Ancak bu mevsimde grip ve diğer üst yolunum yolu enfeksiyonlarının da görüldüğünün unutulmaması gerekiyor. Özellikle okulların açılması ile birlikte çocuğunda hastalık belirtisi görülen her ailenin en önemli endişesi Covid oluyor. Peki bu iki hastalık birbirinden nasıl ayrılıyor, ayırıcı tanı için neler yapılması gerekiyor, PCR testinin bu konudaki önemi ve ailelerin Kovid ile grip konusunda alması gereken önlemler neler? Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Serap Sapmaz, çocuklarda Covid-19 ve grip belirtileri hakkında bilgi verdi.

Kovid-19 virüsü her yaş grubunu etkilediği gibi çocuklarda da görülebilmektedir. Özellikle yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte çocuklarda Kovid-19’un görülebileceği akıllardan çıkmamalıdır. Yalnız Kovid-19 belirtileri çocuklarda grip üst solunum yolu enfeksiyonlarına benzediği için ailelerin kafası karışabilmektedir. Bu durumda çocukların koronavirüs ya da grip geçirip geçirmediğini belirlemek için; bir çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı ile görüşülmesi, gerekirse PCR testi yapılması, doktorun önerileri doğrultusunda grip ve Covid aşılarının yapılması hastalığın yayılmaması açısından büyük önem taşıyor.

ÇOCUKLARDA KORONA VİRÜS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çocuklarda korona virüs belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

Ateş
Öksürük
Boğaz ağrısı
Burun akıntısı- tıkanıklığı ve nezle hali
Kas ağrısı
Karın ağrısı
İştahsızlık
Halsizlik
Çarpıntı
Göğüs ağrısı
Bulantı, kusma, ishal
Cilt döküntüleri
Geç dönemde tat-koku kaybı

ÇOCUKLARDA GRİP BELİRTİLERİ NELERDİR?

Grip enfeksiyonu influenza A, B ve C virüslerinin neden olduğu bir solunum yolu rahatsızlığıdır ve belirtileri şöyle sıralanabilir:

Ani başlayan yüksek ateş
Halsizlik
Baş ağrısı
Kas ve eklem ağrıları
Öksürük,
Burun akıntısı
Burun tıkanıklığı
Boğaz ağrısı
Titreme
Bulantı ve kusma

ÇOCUKLARDA GRİP VE KORONA VİRÜS BELİRTİLERİ BENZER Mİ?

Korona virüste bazı çocuklar grip, nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına ait belirtiler gösterebilir. Bu durum özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları ile sık karşılaştığımız sonbahar kış aylarında kafa karıştırıcı olabilmektedir. Çünkü koronavirüs belirtileriyle diğer üst solunum yolu enfeksiyonları belirtileri birbirine benzemektedir.

GRİP VE KOVID-19'UN FARKI NASIL ANLAŞILIR?

Grip ve Kovid-19 belirtileri benzemektedir. Gripte, hasta bir kişiyle temas olursa hastalık 1 ile 4 gün içinde ortaya çıkarken, Kovid-19 semptomları temas sonrası 2 ile 14 gün arasında çıkabilir. Genellikle Kovid-19 semptomları çoğunlukla temasla birlikte 4-5 gün içinde başlayabilmektedir.

NE ZAMAN DOKTORA GİTMELİYİM?

Okulların eğitime devam etmesi ile birlikte enfeksiyon yayılımını önlemek ve sevdiklerimizi korumak adına çocuklarımızın belirtileri göstermesi durumunda hekim tarafından değerlendirilmesi uygundur.

KOVID-19 VE GRİP AYRIMI NASIL YAPILIR?

Ayırıcı tanı için çocuklardan PCR testi, boğaz kültürü veya grip için tarama testi istenebilir. Çocukların Covid enfeksiyonuna yakalanıp yakalanmadığı konusunda şüphe varsa ve çocuk hastalık belirtileri gösteriyorsa PCR testi burundan ve boğazdan pratik bir şekilde sürüntü alınarak uygulanabilmektedir.

ÇOCUKLARA KORONA VİRÜS NEREDE BULAŞIR?

Grip, nezle, Kovid-19 gibi viral enfeksiyonların kalabalık ortamlarda, korunmadan durmakla bulaşıcı olduğu bilinmektedir. Yüz yüze eğitimle birlikte en kolay bulaş yerleri okul, kreş gibi eğitim kurumlarıyla birlikte servisler ve toplu taşıma araçları da olabilmektedir.

ÇOCUKLAR KORONA VİRÜSTEN OLUMSUZ ETKİLENİR Mİ?

Korona virüsün ilk dönemlerinde çocukların bu hastalıklardan etkilenmedikleri söylense de, yapılan araştırmalarca çocukların da bu hastalıktan olumsuz etkilenmekte olduğunu göstermiştir.

ÇOCUKLAR KORONA VİRÜSTE TAŞIYICI MI?

Bazı çocuklar koronavirüse ait belirtiler göstermeden taşıyıcı olabilmektedir.

ATEŞİ OLAN ÇOCUĞA KOVID-19 VİRÜSÜ BULAŞMIŞ OLABİLİR Mİ?

Çocuklarda pek çok sebepten ötürü ateş gelişebilir. Bu; gripten, nezleden, bademcik enfeksiyonundan olabildiği gibi Kovid-19’dan da kaynaklanabilir. Bu noktada ayırıcı tanı önemlidir.

ÇOCUKLAR KOVID-19'U BULAŞTIRIR MI?

Çocuklar genel olarak grip, nezle gibi solunum yolu enfeksiyonlarında süper bulaştırıcı olarak öne çıkmaktadır.

GRİP VE KORONA VİRÜS AŞISI ÇOCUKLARA YAPILMALI MI?

Grip ve korona virüs aşılarının önemi büyüktür. Çünkü grip aşıları çocukları gripten korurken, gribin komplikasyonlarını azaltmaya yardım eder. Güncel verilere göre 12 yaş üzerindeki çocuklarımıza koronavirüs aşısının uygulanması önerilmektedir.

ÇOCUKLAR KORONA VİRÜSTEN NASIL KORUNMALI?

Kovid-19’dan çocukların korunması için alınacak temel önlemler soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için alınan önlemlerle aynıdır. Bunun için eller sık sık ve doğru biçimde yıkanmalı, kapalı ortamda maskesiz bulunulmamalı, sosyal mesafeye dikkat edilmelidir. Kapalı ortamlar camlar açılarak havalandırılmalıdır.

BESLENME KORONA VİRÜS ÜZERİNDE ETKİLİ Mİ?

Korona virüsten korunmak için bağışıklık sisteminin güçlenmesi amacıyla taze sebze ve meyvelerin tüketilmesi faydalıdır. Bol sıvı alınmalı, mevsimine göre çocuklar giydirilmeli ve düzenli uykuya önem verilmelidir. Ayrıca çocuğun hareketsiz bir yaşamdan uzak olması ve mümkün olduğunca fiziksel aktivitelere yönlendirilmesi önemlidir.

UYKU KORONA VİRÜSTEN KORUNMADA ETKİLİ Mİ?

Çocuğun uyku süresi ve kalitesi gözden geçirilmelidir. Çocukların uykularını düzenli uyumaları sağlanmalıdır. Bu hem koronavirüs hem diğer hastalıklar açısından koruyucu önlemler arasında yer almaktadır.

Çocukları korona virüs ve üst solunum yolu enfeksiyonlarından korumanın 15 temel yolu

Genel anlamda çocukları korumak için yapılabilecekler şöyle sıralanabilir:

Ellerini doğru ve iyi bir şekilde yıkamalarını öğretin. Çocukların sabun ve suyla en az 20 saniye ellerini yıkaması gerekir.

Sınıflar sık sık havalandırılmalıdır, mümkünse camlar açık tutulmalıdır.

Teneffüslerde açık havaya çıkmaları teşvik edilmelidir.

Eller için gün içerisinde ara sıra en az yüzde 60 alkol içeren dezenfektan veya kolonya kullanarak temizlenmesi gerektiği anlatılmalıdır.

Hasta görünen çocuklardan kaçınılması gerektiği öğretilmelidir.

Okullarda kapı kolları, tahta silgisi, sıra gibi malzemelerin doğru dezenfekte olduğundan emin olunmalıdır. Herkesin dokunduğu noktalara dokunulduğunda çocuklara el yıkanması gerektiği anlatılmalıdır.

Kalabalık noktalardan kaçınılması gerektiği öğretilmelidir.

Çocuklar AVM gibi kapalı ortamlarda en fazla 2 saat zaman geçirmelidir.

Kapalı yerlerde, halka açık noktalarda çocukların maske takması gerektiği anlatılmalıdır.

Çocuklara elleriyle göz, burun, ağız gibi bölgelerine dokunmamaları gerektiği öğretilmelidir. El yıkamadan kaşınma durumunda parmak ucu ve tırnaklarla değil el sırtı ile kaşınması önerilebilir.
Hapşırıp öksürdükleri zaman bir peçeteye öksürmeleri, o peçeteyi de çöpe atmaları gerektiği konusunda çocuklar uyarılmalıdır. Peçete temin edilemiyorsa dirsek içine hapşırıp öksürülmelidir.

Hastalık belirtisi gösteren çocuklar okula gönderilmemelidir.

Hastalık belirtisi gösteren çocuklar çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanına götürülüp ayırıcı tanıları yaptırılmalıdır.

Maskeleri ıslanırsa değiştirmeleri söylenmelidir. Ayrıca 4 saatte bir maske değişimi yapmaları konusunda uyarılmalılar.

Çocukluk çağı aşılamaları tamamlanmalıdır.

Grip aşısı zamlandı

 

Bilim Kurulu üyesinden Kovid-19 açıklaması: Grip görülmesi olumlu

 

Maske kullanımının gevşemesi, grip vakalarını tetikledi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)