BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkCitigroup uyardı: Yapay zeka bankacıların mesleğini alacak----

Citigroup uyardı: Yapay zeka bankacıların mesleğini alacak

Citigroup uyardı: Yapay zeka bankacıların mesleğini alacak
21 Haziran 2024 - 16:43 www.finansgundem.com

Yapay zeka alanındaki gelişmeler hayatı kolaylaştırmanın yanı sıra birçok meslek için sonun başlangıcı anlamına geliyor. Citigroup raporuna göre bankacılarsa ciddi bir risk altında

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Citigroup’un yeni ve kapsamlı bir raporuna göre yapay zeka finans alanında çalışanların işten çıkarılmasına neden olabilecek bir rotaya doğru ilerliyor. Fortune’un haberine göre Wall Street devinin 124 sayfalık raporunun giriş paragrafında bu yeni teknolojinin “parayı kökünden değiştireceği” ilan ediliyor.

Dev bankanın raporunda yapay zekanın büyüme ve yenilik için fırsatlar yarattığı ve genel yaşam kalitesinin yükseleceği kabul ediliyor. Ancak bu teknoloji aynı zamanda çok sayıda mesleği “yok edecek” ve çok sayıda “kaybeden” yaratacak bir değişimin de fitilini ateşliyor.

Wall Street bankacıları bu değişimden etkileneceklerin başında geliyor. Citigroup’un Accenture ve Dünya Ekonomik Forumu’ndan aldığı verilere dayandırdığı raporda 10 bankacılık işinden yedisinin yapay zeka ile değiştirilmesinin muhtemel olduğu belirtildi. Üstelik tamamen dış kaynak kullanılmasının da ‘yüksek bir potansiyeli’ olduğu eklendi.

Bankacılar için meslek kayıpları herhangi bir sektöre göre çok daha fazla. Bankacılığın hemen ardından gelen sektörlerinse sigorta, yazılım ve sermaye piyasaları olduğu görülüyor. Kamu hizmetleri ise beklenildiği üzere listenin en altında yer alıyor.

Sektör için iyi haberse yapay zeka uygulamalarının bankalara ve finans kurumlarına geniş çapta büyük faydalar sağlayacak olması. Yapay zeka ile ilgili gerekli olacak yönetim rolleri hesaba katıldığında bankaların toplam personel sayısına zarar dahi gelmeyebilir.

Yapay zeka mevcut durumda bağımsız olarak çalışabilecek kadar komplike değil. Citigroup raporunda yapay zeka modellerinin halüsinasyon gördüğüne ve var olmayan bilgileri yaratabildiğine dikkat çekildi. Dolayısıyla “bot-destekli” bir dünyada uyumluluk, veri güvenliği ve temel etik gibi konularda yapay zeka yöneticilerine ihtiyaç olacak. Ancak bu yapay zekanın getirebilecekleri karşısında oldukça küçük bir problem.

Yapay zeka 2028 yılına kadar küresel çapta bankacılık sektörünün kâr havuzuna 170 milyar dolar ekleyebilir. Bankalarsa her ne kadar teknolojiyi kullanmayı reddetseler de bu gerçeği biliyorlar. Yakın tarihli bir Citi müşteri anketine katılan Finans kurumlarının neredeyse tamamı (%93), yapay zekanın benimsenmesinin önümüzdeki beş yıl içinde karlılıklarını artıracağını söyledi. Finans kurumları esas olarak veri girişi ve korkunç Excel dosyaları gibi insan çalışanların iş yükünü aşırı derecede uğraştıran ezbere dayalı görevleri otomatikleştirme yeteneğine dikkat çekiyor.

Citigroup, yapay zekanın birçok sektörde uzun zamandır kaydettiği ilerlemeye rağmen finansal hizmetler sektöründe diğer diğer sektörlere kıyasla benimsenmenin daha yavaş ilerleyeceğini tahmin ediyor. Wall Street devi bunu sektörün "yüksek düzeyde düzenlenmiş doğasına" ve küresel olarak üzerinde anlaşmaya varılmış kuralların eksikliğine bağlıyor.

Citigroup yapay zeka teknolojileri için, "Bankacılar öncülük ettiklerini düşünebilir ancak birçok kullanıcı teknolojiyi bankalardan veya büyük işletmelerden daha hızlı benimsiyor" açıklamasında bulundu.

İşte IMF'nin yapay zekâ endişeleri

 

ABD'de bölgesel bankalar için 'iflas' uyarısı

 

ECB'den bankalara ceza geliyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)