BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkÇinli bankalar Türk bankalarını örnek alıyor----

Çinli bankalar Türk bankalarını örnek alıyor

Çinli bankalar Türk bankalarını örnek alıyor
23 Kasım 2020 - 08:52 www.finansgundem.com

Son dönemde altına olan talep nedeniyle altın hesapları altına dayalı enstrümanlar geliştiren Türk bankaları diğer bankalara da örnek oluyor

Çin, 2013 yılından bu yana dünyanın en büyük altın külçeleri ve madeni para piyasası haline geldi. Halkın da tasarruflarını altına kaydırmaya başlaması bankaları harekete geçirdi. Türkiye’de olduğu gibi altına dayalı enstrümanlar, altın hesapları gibi yeni ürünlerin Çin halkına sunulması planlanıyor.

Dünya Altın Konseyi'ne göre şu an ülkede henüz altına yatırım yapmamış olanların oranı yüzde 24 civarında ve bu kesim ticari bankaların altınla büyüme planları için büyük bir önem taşıyor. Ticari bankaların Şanghay Altın Borsası'ndaki faaliyetleri 2005'ten bu yana 200 kattan fazla arttı ve geçtiğimiz yıl bu borsadaki toplam altın ticaret hacminin yüzde 82'sini oluşturdu. Ülkede 13 banka yerel para birimi ya da dolar üzerinden altın hesabı açılmasına izin veriyor. Bu bankaların kağıt üzerinde altın ticaretinin büyüklüğü geçen yıl yüzde 11 artarak 3 bin 513 ton olarak gerçekleşti.

Ekim 2020 itibarıyla 200 binden fazla ticari banka şubesi faaliyette ve bunların büyük bölümü fiziki altın satışı da gerçekleştiriyor. Bu yılın ilk üç çeyreğinde Çin'deki tüm altın külçe satışlarının yaklaşık yüzde 40'ı ticari bankalar aracılığıyla gerçekleşti. Çin'de sıradan bir yatırımcının riskten kaçtığını ve mevduat, sigorta ve altına yatırım yapmayı tercih ettiğini gösteren araştırmalar bankaları altın piyasasında büyüme planları yapmaya itiyor. Dünya Altın Konseyi'ne göre Çin'de yüzde 72 gibi yüksek bir oranda bir kitle altına yatırım yaparken, henüz altın yatırımı yapmamış yüzde 24'lük bir kesim bulunuyor. Özellikle 28-24 yaş arası riskli yatırımlardan kaçınmayı tercih edenler arasında altının popülerliğinin arttığı görülüyor. Bu nedenle bankaların altın yatırımcısını çekmek için kolları sıvadığı belirtiliyor.

Şahenk, İstinyePark'a Katarlı alıcı buldu

Dövizde yeni hafta yükselişle başladı

Asya, ABD ve Avrupa piyasaları haftaya pozitif başladı

Fed'in bilanço büyüklüğü rekor seviyeye ulaştı

Ziraat ATM’si, Hüseyin Aydın’ın Yeri… Tesadüfün böylesi!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)