BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaÖdeme SistemleriÇin’den fintek şirketlerine sert uyarı----

Çin’den fintek şirketlerine sert uyarı

Çin’den fintek şirketlerine sert uyarı
30 Nisan 2021 - 17:57 www.finansgundem.com

Çin’in düzenleyicileri fintek şirketlerine ‘sorunlarını’ çözmeleri için uyarıda bulundu. Tencent, ByteDance ve 11 diğer fintek şirketi, Pekin’in Ant Group üzerindeki baskıları artarken uyarı aldı.

FINANSGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Çin yetkilileri ülkenin en büyük 13 teknoloji şirketine “var olan sorunlarını düzeltme” konusunda uyarıda bulundu. Bu durum ise Çin’de düzenleyicilerin Jack Ma’nın Ant Group’u üzerindeki baskıların fintek sektörünün geneline yayılmaya başladığının sinyalleri olarak algılandı. Tencent, ByteDance ve diğer fintek şirketleri Çin Halk Bankası yetkilileri tarafından bir toplantıya çağırıldı. Bu ay yeniden yapılanma sürecine girme talimatı alan Ant Group, toplantıya çağırılmadı.

Düzenleyiciler son yıllarda fintek sektörünün “genel olarak pozitif” gelişimini överken, rekabet karşıtı pratikler ve tüketicilerin aldığı zarar nedeniyle fintek şirketlerine eleştiri yöneltti. Financial Times’ın haberine göre, yetkililer platformların sermayelerini artırarak verdikleri kredilerin %30’unu kapsayacak seviyeye getirmeleri gerektiğini söyledi. Benzer bir baskı Ant Group üzerinde de uygulandı. Alınan önlemler ise fintek sektörünün geneline gönderilen düzenlemelerle paralellik taşıyor.

Analistler kuralların daha büyük fintek şirketleri için finansman maliyetlerini yükselteceğini ve sektörün önemli ölçüde küçülmesine neden olacağı konusunda uyarıda bulundu. Ancak aynı zamanda sektördeki daha küçük oyuncuların, büyüme için daha fazla fırsat yakalayabileceğini de ekledi. Çin’in düzenleyicileri ödeme hizmeti sunan şirketler ve diğer finans hizmetleri şirketleri arasındaki “uygunsuz bağlantıların” sona erdirilmesi gerektiği söylendi.

Bu talimatın kapsamında ödeme platformlarının agresif bir şekilde kredi tanıtımı yapmasının önüne geçmek de bulunuyor. Bu şekilde ise şirketler için önde gelen reklam kanallarından biri kapanmış oluyor. Yetkililer aynı zamanda finans işlemlerine dair şeffaflığın da artırılması gerektiği konusunda çağrıda bulundu. Geleneksel kamu bankacılığı sektörünün aksine, Tencent’in WeChat Pay’i gibi mobil ödeme platformları hükümetle daha az işlem verisi paylaşıyor.

Şirketlerden aynı zamanda kişisel kredi raporlama lisansına başvurmaları da istedi. Bunun nedeni ise “veri tekelleşmesinin” önüne geçmek. Yalnızca iki hükümet yönetimindeki kurum bu lisansa sahip ve hükümetin bu gerekliliği belirsizlik yarattı. Düzenleyiciler platformların kredi verirken ve yatırım yaparken finansal risk yönetimi süreçlerini de geliştirmesini istedi. Çin’in teknoloji gruplarının hisseleri cuma sabahı düşüşe geçti.

finansgundem.com'un derlemesine göre, Meituan %3,1 düşerken, Tencent %1,4, JD.com %2,8 geriledi. Düzenleyiciler geçtiğimiz yıl Ant Group’un planladığı 37 milyar dolarlık halka arzını iptal etti. Gerçekleştiği takdirde dünyanın en büyük halka arzı olacaktı. Ant’in kurucusu ve Çin’in en tanınmış girişimcilerinden Jack Ma, halka arzın iptalinin ardından gözden kayboldu. Pekin şimdi benzer baskıları, giderek Finans alanına yönelen diğer teknoloji şirketleri üzerinde de uyguluyor.

WeChat Pay ve Ant’in ödeme uygulaması Alipay, kullanıcıların ürün ve hizmetleri satın alabilmesi için kurulmuştu ancak daha sonra kredi veren ve sigorta hizmeti sunan platformlara dönüştü. Online perakende şirketi JD.com'un da bir tüketici kredisi birimi bulunuyor.

Goldman Sachs Hindistan’daki çalışanlarına aşı dağıtacak

 

Dev bankada Türkler yönetime geçti

 

Uluslararası güvenlik ve yapay zeka

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)