BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiÇin'de şirketlerin karları yüzde 6,5 azaldı----

Çin'de şirketlerin karları yüzde 6,5 azaldı

Çin'de şirketlerin karları yüzde 6,5 azaldı
29 Haziran 2022 - 14:36 www.finansgundem.com

Çin'de devlet şirketlerinin karları, yılın ilk beş ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,5 azaldı. Sanayi şirketlerinin karları ise mayısta yıllık bazda yüzde 6,5 azaldı

Maliye Bakanlığının verilerine göre, merkezi ve yerel hükümetlerin sahibi olduğu şirketlerin toplam karları, Ocak-Mayıs 2022'de yıllık bazda yüzde 6,5 azalarak 1,65 trilyon yuana (yaklaşık 243,5 milyar dolar) indi.

İşletme gelirleri yüzde 9,2, harcamalar ise 15,7 arttı.

Borçların varlıklara oranı, yıllık yüzde 0,1 artarak mayıs sonu itibarıyla yüzde 64,3'e yükseldi.

Merkezi hükümet tarafından idare edilen devlet şirketlerinin ise işletme gelirleri yıllık yüzde 12,2, karları yüzde 0,4 arttı.

Çin'de yıl başından bu yana başta en büyük kenti Şanghay olmak üzere büyük nüfusu barındıran, kritik sanayi ve iş kollarına ev sahipliği yapan büyük şehirlerindeki Kovid-19 kısıtlamalarının ekonomi üzerindeki etkisi belirgin şekilde hissedilmişti. Birçok sahada ölçülen ekonomik performans, Vuhan kentinde Kovid-19'a ilişkin ilk vakaların görülmesinden bu yana en düşük seviyelere gerilemişti.

Çin'de sanayi şirketlerinin karları mayısta yıllık bazda yüzde 6,5 azaldı
 

Ulusal İstatistik Bürosu (UIB) verilerine göre, mayısta yıllık cirosu 20 milyon yuanın (yaklaşık 3 milyon dolar) üzerindeki sanayi işletmelerinin karlarındaki düşüş eğilimi devam etti.

Nisanda yıllık bazda yüzde 8,5 azalan karlar mayısta yüzde 6,5 geriledi.

Yılın ilk beş ayında 3,44 trilyon yuana (510 milyar dolar) ulaşan karlar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1 arttı.

Sanayi kuruluşlarının karları ilk üç ayda yüzde 8,5 artarken, sonraki iki ayda karlılıktaki artış ivmesinin belirgin şekilde düşmesi dikkati çekti.

41 sanayi kolunun 20'sinde kar artışları kaydedilirken, 21'inde sanayi kolunda karlılık azaldı.

Çin'de yıl başından bu yana başta en büyük kenti Şanghay olmak üzere büyük nüfusu barındıran, kritik sanayi ve iş kollarına ev sahipliği yapan büyük şehirlerindeki Kovid-19 kısıtlamalarının ekonomi üzerindeki etkisi belirgin şekilde hissedilmişti.

Birçok sahada ölçülen ekonomik performans, Vuhan kentinde Kovid-19'a ilişkin ilk vakaların görülmesinden bu yana en düşük seviyelere gerilemişti.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)