BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiÇin’de sabit varlık yatırımları yüzde 5,7 arttı----

Çin’de sabit varlık yatırımları yüzde 5,7 arttı

Çin’de sabit varlık yatırımları yüzde 5,7 arttı
16 Ağustos 2022 - 13:00 www.finansgundem.com

Çin Devlet İstatistik Ofisi, yılın ocak-temmuz döneminde toplam 31 trilyon 980 milyar yuanlık (yaklaşık 4 trilyon 740 milyar dolarlık) sabit varlık yatırımı gerçekleştirildiğini bildirdi.

Devlet İstatistik Ofisi’nin açıkladığı veriler, Çin’in sabit varlık yatırımlarının yılın ilk yedi ayı içinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5,7 oranında artış kaydettiğini gösteriyor. Devlet İstatistik Ofisi, yılın ocak-temmuz döneminde toplam 31 trilyon 980 milyar yuanlık (yaklaşık 4 trilyon 740 milyar dolarlık) sabit varlık yatırımı gerçekleştirildiğini bildirdi.

Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, aslında büyüme, yılın ilk yarısında kaydedilmiş bulunan yüzde 6,1 oranına kıyasla biraz yavaşladığı saptanıyor. Esasen temmuz ayında sabit varlık yatırımı bir ay öncesine kıyasla yüzde 0,16 oranında ilerledi.

Öte yandan özel sektörün sabit varlık yatırımı ocak-temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,7 oranında artarak 17 trilyon 800 milyar dolar kadar büyüdü. Altyapıya ve üretim sektörüne yönelik yatırımlar ise yıllık bazda sırasıyla yüzde 7,4 ve 9,9 oranlarında büyüdü.

Devlet İstatistik Ofisi’nin sözcüsü Fu Linghui, yatırımları teşvik etmeye dönük güçlü önlemler ile yerel yönetimlerin, yeni altyapı inşaatı türünden büyük projelerin gerçekleşmesindeki teşviklerin, ulaştırma ve su koruma projelerinin altyapıya ilişkin yatırımların büyütülmesine katkıda bulunmakta olduğunu açıkladı.

Yine Devlet İstatistik Ofisi'nin verilerine göre, yüksek teknoloji endüstrilerine yönelen yatırımlar yüksek bir büyüme kaydetti. Üretim/imalat ve hizmet sektörleri de yıllık bazda sırasıyla yüzde 22,9 ve yüzde 14,3 oranlarında sıçrama yaptılar.

Çin yatırımları teşvik etmeye yönelik bir dizi uygulama girişimi benimsemiş bulunuyor. Hükümetin bu yıl açıkladığı faaliyet raporuna bakıldığında, ülkenin altyapıya ilişkin yatırımları ilerletmek amacıyla ılımlı bir proaktif yaklaşım benimsemeyi vadettiği görülüyor.

Ülkenin yerel yönetimleri, yılın ilk yarısında 3 trilyon 410 milyar yuanlık yeni özel bono çıkarıp, bu yolla 23 bin 800 özel proje destekledi. Bunlardan 13 bin tanesi, Maliye Bakanlığı'na göre kısa süre önce başlatıldı.

Çin, kara yolları ve su yollarına 259 milyar yuanlık yatırım yaptı

Çin Ulaştırma ve Taşımacılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, temmuz ayında ülkedeki kara yolları ve su yolları dahil altyapı tesislerine yapılan yatırımın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,5 oranında artarak 259 milyar 100 milyon yuanı (yaklaşık 40 milyar 600 milyon dolar) bulduğu belirtildi.

Açıklamada, Çin’in limanlarında temmuzda gerçekleştirilen yükleme ve boşaltma miktarının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 oranında artarak 1 milyar 340 milyon 20 bin tona ulaştığı bildirildi.

Açıklamada ayrıca temmuzda suyollarıyla taşınan kargoların ağırlığının yüzde 7,2 oranında artarak 738 milyon 990 bin tonu, kara yollarıyla taşınan kargoların ağırlığının ise yüzde 3,8 oranında azalarak 3 milyar 273 milyon 900 bin tonu bulduğu ifade edildi.

Çin, Tayvanlı yetkililere yaptırım uygulayacak

 

Çin'in yeni politikalar uygulaması gerekli

 

Çin sanayiye elektrik tedarikini kesti

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)