BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemÇin'de Omikron varyantını taşıyan vakalar Hınan eyaletine sıçradı----

Çin'de Omikron varyantını taşıyan vakalar Hınan eyaletine sıçradı

Çin'de Omikron varyantını taşıyan vakalar Hınan eyaletine sıçradı
16 Ocak 2022 - 10:35 www.finansgundem.com

Çin ana karasında, ilk Tiencin'de görülen Omikron varyantı taşıyan yerel kaynaklı korona virüs vakalarının, Hınan eyaletine sıçradığı bildirildi.

Yerel basındaki haberlere göre, ülkenin orta kesimindeki Hınan eyaletinin Anyang şehrinde, Omikron varyantı taşıyan iki vaka tespit edildi.

İlk vakanın 28 Aralık'ta Omikron vakalarının ilk görüldüğü Tiencin şehrinden Anynag'a dönen bir üniversite öğrencisi olduğu bildirildi. Vakaların, Tiencin'deki yayılma zincirlerine bağlı olduğunu kaydedildi. Yerel yönetim, vakalarla yakın temaslı 1495 kişiyi tespit ederek gözetim altına aldı. Kente giriş çıkışlar durdurulurken toplu testler uygulanmaya başladı.

24 SAATTE 192 VAKA

Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, Çin ana karasında 24 saatte, 110'u yurt içi kaynaklı 192 yeni korona virüs vakası tespit edildi. Yurt içi kaynaklı vakaların 87'si Hınan eyaletinde görüldü. Şuçang şehrinde 74, eyalet merkezi Cıngcou'da 11 ve Anyang'da 2 yerel vaka tespit edildi.

Vakaların yoğun olduğu Suçang şehrine bağlı Yucou ve Anyang şehrine bağlı Tanying ilçelerinde karantina uygulanıyor.

Bu arada Delta varyantını taşıyan yurt içi kaynaklı vakalar nedeniyle 23 Aralık 2021'den bu yana karantinada tutulan Şaanşi eyaletinin merkezi Şian'da, 13 vaka tespit edildi. Kentte vaka sayısının azalması, kısıtlamaların kalkacağına dair umutları arttırdı.

TİENCİN'DE YENİ OMİKRON VAKALARI

Öte yandan Omikron varyantını taşıyan yerel vakaların ilk görüldüğü Tiencin şehrinde de 10 yerel kaynaklı vaka görüldü. Şehirde ayrıca hastalık belirtisi göstermeyen 11 enfeksiyon vakası tespit edildiği kaydedildi. Çinli sağlık yetkilileri, korona virüs testi pozitif olduğu halde hastalık belirtisi göstermeyen vakaları genel vaka toplamına dahil etmiyor, "asemptomatik vaka" olarak ayrı sınıflandırıyor.

Tiencın Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Yardımcı Direktörü Cang Ying, CCTV televizyonuna verdiği mülakatta, Omikron vakalarından alınan numunelerde 3'üncü kuşak yayılma görüldüğü, bunun da virüsün bir süredir topluluk içinde yayılmakta olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Virüsün önceki tiplerinde bir kuşak yayılmanın yaklaşık 5 ila 7 gün olduğu ancak Omikron varyantı ile bu sürenin 2 ila 3 güne kadar indiğini ifade eden Yardımcı Direktör Cang, bu 14 milyonluk kentte bir toplu test turunu 48 saatte tamamlayacak şekilde örgütlemeyi hedefledikleri belirtti.

"SIFIR VAKA" STRATEJİSİ

Çin, korona virüs vakalarını ortaya çıktıkları yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen "sıfır vaka" stratejisini uyguluyor. Bu strateji karantina, seyahat kısıtlamaları ve toplu testler gibi katı ve geniş ölçekli tedbirleri gerekli kılıyor. Tedbirlerin hayatın olağan akışına müdahalesi ve yarattığı maliyetler zaman zaman tartışmalara yol açıyor.

Çin anakarasında dün ayrıca yurt dışı kaynaklı 82 vaka kaydedilirken virüse bağlı can kaybı yaşanmadı.

Korona virüs salgınında ilk vakaların ortaya çıktığı Çin ana karasında bugüne dek 103 bin 968 vaka tespit edildi, 4 bin 636 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 458 hastanın tedavisi sürüyor.

Bilim Kurulu üyesi uyardı! Sportif müsabakalar 'bulaş' riski taşıyor

Japonya'da vakalar 50 kat arttı

Kolombiya'da rekor vaka: Bir günde 35 bin 575

Johnson’ın bu sefer başını genç eşi yaktı: Fotoğrafları ortaya çıktı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)