BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiÇin, enerji ihtiyacını yenilenebilirden karşılıyor----

Çin, enerji ihtiyacını yenilenebilirden karşılıyor

Çin, enerji ihtiyacını yenilenebilirden karşılıyor
31 Mart 2021 - 10:32 www.finansgundem.com

Çin Ulusal Enerji Dairesi yöneticisi Zhang Jianhua, ülkenin yenilenebilir elektrik üretimi konusunda yerleşik kapasitesinin 2020 yılı sonunda 930 milyon kilovata ulaştığını bunun da ülkenin toplam kapasitesinin yüzde 42,4 kadarına denk düştüğünü duyurdu.

Çin Ulusal Enerji Dairesi'nin 30 Mart Salı günü yaptığı açıklamaya göre Çin, karbon emisyonlarını azaltmak ve ekolojik kalkınmayı teşvik etmek amacıyla, yenilenebilir enerji kaynaklarının keşfinde ve kullanımında farkedilecek seviyede ilerlemeler kaydetti.

Hidroelektrik üretim mevcut kapasite, Zhang'ın açıklamasına göre, üst üste 16 yıldır dünyanın ilk sırasında ayrıca mevcut rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi üretim kapasitesi de yine üst üste sırasıyla 11 ve altı yıldan beridir dünyanın birinci sırasında. Geçtiğimiz yılda Çin'in kullandığı yenilenebilir enerji miktarı 680 milyon ton kömür eşdeğerine ulaştı ve yaklaşık bir milyar ton kömürün üretebileceği enerji miktarını üretti. Bu durum, 1,79 milyar ton karbondioksit, 864 bin ton kükürt dioksit ve 798 bin ton azot oksit emisyonunun azaltılmasını sağlamış oldu.

Yenilenebilir enerji kaynaklarınca üretilen enerji, geçtiğimiz yıl

Çin'de 2 bin 200 milyar kilovatsaate ulaşarak ülkenin toplam elektrik tüketiminin yüzde 2,5 kadarına eşdeğer oldu. Bu, 2012 yılına kıyasla yüzde 9,5 oranında bir artış ifade etti. Öte yandan Çin'in ülke olarak ciddi bir çaba harcayarak önümüzdeki yıllarda büyük ölçekte ve yüksek kaliteli yenilenebilir enerji üreteceği ve enerji sistemini bu eksende oluşturacağı yine ilgili daire yönetimi tarafından belirtildi.

Rüzgar ve güneş enerjisinin üretimini hızlandırmak bir yana, hidrolik enerjiyi de yerel koşullara uygun olarak kalkındırmak ve güvenlik konusuna odaklanarak nükleer enerjiyi de düzenli biçimde ileri götürmek Çin'in önümüzdeki dönemde göstereceği çabalara konu oluşturacak. Ayrıca fosil olmayan enerjilerin kullanımını teşvik amacıyla enerji tüketimine ilişkin kesin normlar benimsenecek.
Endüstri, inşaat ve ulaştırma gibi temel sektör ve alanlarda tüketilecek enerjinin profilini de istenen yönde değiştirmek de hedefleniyor.

IMF yönetimi Çin ve ABD'ye seslendi: Çatışmayın

 

ABD'nin 2020 İnsan Hakları Raporu'nda Çin'e ağır eleştiriler

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)