BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiÇin ekonomisinin yüzde 8.3 büyümesi bekleniyor----

Çin ekonomisinin yüzde 8.3 büyümesi bekleniyor

Çin ekonomisinin yüzde 8.3 büyümesi bekleniyor
27 Haziran 2021 - 10:48 www.finansgundem.com

Reyting şirketi Standard & Poor's: Çin ekonomisinin yüzde 8,3 büyümesi bekleniyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 8,3 büyümesinin öngörüldüğünü açıkladı.

S&P tarafından dün yapılan açıklamada, Çin’de Kovid-19 pandemisi etkili şekilde kontrol altına alındığı ve aşılama çalışmaları hızlıca yürütüldüğü için bu yıl Çin’in gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH) yüzde 8,3 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Çin’in kredi notunun A+/A-1 olarak tespit edildiğine işaret edilen açıklamada, Çin’in ekonomik büyüme oranının önümüzdeki birkaç yıl içinde orta gelirli ekonomilerin ortalama seviyesinden daha yüksek seyredeceği tahminine yer verildi.

S&P’nin resmi internet sitesinde daha önce yayımlanan makalelerde, Asya-Pasifik bölgesinde, salgından ciddi şekilde etkilenen ülkelere kıyasla Çin’in ve nispeten gelişmiş diğer birkaç ekonominin güçlü toparlanma eğilimi gösterdiğine dikkat çekilmişti. Perakende ve telekomünikasyon gibi sektörlerin bu yıl tamamen toparlanacağının dile getirildiği makalelerde, havacılık sektörünün toparlanmasının ise daha uzun süreceği ifade edilmişti.

Öte yandan, Çin Ulusal İstatistik Bürosu’ndan açıklanan verilere göre, Çin’de GSYH yılın ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 18,3 arttı. Çin ekonomisinde geçen yıl yüzde 2,3’lük artış kaydedilmişti. Çin, dünyada pozitif büyüme gerçekleştiren ilk büyük ekonomi.

REKOR ORANDA KAR ARTIŞI
Çin’de büyük ölçekli sanayi işletmelerinde gerçekleştirilen kâr, yılın ilk beş ayında yıllık bazda yüzde 83,4 artarak, 3 trilyon 424 milyar 740 milyon yuana (yaklaşık 0,53 trilyon ABD doları) ulaştı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu'ndan açıklanan verilere göre, Ocak-Mayıs aylarında ülkenin büyük ölçekli sanayi işletmelerinde gerçekleştirilen kâr, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 83,4 artarak 3 trilyon 424 milyar 740 milyon yuana ulaştı. Bu sayı 2019 yılının aynı dönemine kıyasla ise yüzde 48 yükseldi.
Çin’de yıllık iş cirosu 20 milyon yuanın üzerinde olan işletmeler büyük ölçekli sanayi işletmesi olarak kabul ediliyor.

Çin ekonomisi dönüm noktasında

Çin ekonomisinde rekor büyüme

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)