BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemÇiğ sütteki zammı ne tetikledi?----

Çiğ sütteki zammı ne tetikledi?

Çiğ sütteki zammı ne tetikledi?
25 Ocak 2023 - 07:45 www.finansgundem.com

ASÜD Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Kazancıgil çiğ süte gelen ilk zammın arz talep dengesinden kaynaklandığını ancak fiyatlarda yaşanan ikinci yükselişin asgari ücret ve diğer girdilerde yaşanan fiyat artışlarının neden olduğunu söyledi.

Tüm dünyada hissedilen enflasyon, Türkiye'de de etkisini güçlü bir şekilde hissettiriyor. Özellikle gıdada yaşanan yüksek fiyat artışlarının etkisi daha çok hissedilmekte. Çiğ süte gelen zamlar sonrası fiyat artışlarının nedenleri merak ediliyor. ASÜD Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Kazancıgil sütte yaşanan fiyat artışının asgari ücrete bağlı olarak gerçekleştiğini belirtiyor.

Mehmet Hanefi Gülel'in Ekonomim'deki konuyla ilgili haberi şöyle: Son aylarda süt arzında yaşanan sorunlar ve sanayi talebinin yüksek olması serbest piyasada süt fiyatını 12 liraya yükseltti. Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) en son güncellediği tavsiye satış fiyatı ise 8,5 lira seviyesinde bulunuyor. Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Kazancıgil, “Geçtiğimiz haftalarda yem fiyatına gelen 10-15 liralık zam, bunun yanı sıra kaba yem, silaj, yonca ve samanda fiyat artışları bir miktar sütün maliyetini de arttırdı. İlk gelen zamlar arz-talepten kaynaklıydı ama şimdi maliyet de etkili oldu. En son geçen hafta ortaya çıkan rakamlar ve marketlerin de tesadüfen zamları bu dönemde rafa yansıtması dikkat çekti. Bu zamma arz-talep etkisi ve son olarak maliyet artışı yansıdı. Maliyet zamlarında asgari ücret ve diğer kalemlere gelen artışlar etkili oldu” dedi.

Kazancıgil, maliyet artışının kabaca yüzde 10 civarında olduğunu bildirdi. USK’nın 8,5 liralık fiyatı baz alındığında, zammın yüzde 10-12‘nin üzerinde olduğunu dile getiren Kazancıgil, “Geçen hafta zam geldiği için piyasalara yansıması daha çok yeni. Marketler yavaş yavaş fiyatları geçiyorlar. Satışta ilk anda düşüş görebiliriz ama zamlı maaşlar daha halkın cebine girmedi. Tüketimde arz talepteki oynaklığı görmemiz için hem zammın tam oturması hem de zamlı maaşları beklememiz lazım. Onun için tüketim için şu anki durumlar çok kırılgan” şeklinde konuştu.

Zam beklentisi toptancı satışını yükseltti

Sürekli zam beklentisinin toptancı kanadında satışları yükselttiğine de dikkat çeken Kazancıgil, “Elimde 10 teneke fazla peynir olsun, haftaya daha pahalı olur’ mantığıyla hareket edildiğini vurguladı. Kazancıgil, “Enflasyon ortamında maldan para kazanma denkleminden dolayı ilginç derecede satışları destekledi. Satışlarda yükselen bir grafik yaşandı, çok düşen bir satış grafiğe rastlamadık. İşletmeler ürünlerini sattılar, zannedilen bir düşüş de olmadı. Mega Center’da ürününü satamayan ve elinde kalanı hiç duymadık. İşler kötü değil ama fiyat artışından dolayı finansmana ulaşım ve operasyon zorlaşıyor. Fiyatlar yükselirken talebin azalmamasının nedeni ise fiyatın daha da artacağı beklentisi” dedi.

Avustralya'da 32 yılın en yüksek enflasyonu

 

Almanya'da elektrik fiyat sınırı uygulamasının maliyeti 14,5 milyar euro

 

Bankalar yönünü tüketiciye çevirdi, bireysel krediler uçtu!

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Horse25 Ocak 2023 09:00

    Hepsi yalan zamları etkileyen faizleri indiren dövizi baskılayarak sermaye kontrolünü getiren saçma sapan ekonomik program bile olmayan uygulamalardır