BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemÇiğ köfte enflasyon sepetine girdi----

Çiğ köfte enflasyon sepetine girdi

Çiğ köfte enflasyon sepetine girdi
22 Ocak 2016 - 04:56 www.finansgundem.com

TÜİK enflasyon sepeti listesine çiğ köfte, elbise, pizza ve avukatlık ücretini ekledi, epilasyon aletini listeden çıkardı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon sepeti listesinde değişikliğe gitti. Sepete, çiğ köfte, elbise, pizza ve avukatlık ücretleri eklendi.

Sepetten, 2000 cc Otomobil, bezelye, dikiş ipliği, ilk yardım aletleri, mektup gönderme ücreti elektrikli epilasyon aleti çıktı. 

TÜİK Başkanı Birol Aydemir, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne bakıldığında nüfusta, “acayip” hareketler tespit ettiklerini belirterek, “İlçenin yarı nüfusu kadar nüfusu aralık ayında kaydeden ilçeler var. Cumartesi-pazar dahi çalışmışlar, kaydetmek için. Başka belediyede yaşayanların alacağı parayı kendinize alıyorsunuz” dedi. Aydemir, kişisel verilerin korunmasına yönelik düzenleme için de, “Şu haliyle yasalaşırsa istatistik üretimimiz ciddi oranda etkilenecek. Hanehalkı istatistiklerinin tamamı tehlike altında” diye konuştu.

Sigara uyarısı

Aydemir, dün düzenlediği basın toplantısında, enflasyon sepetinde düzenleme yaptıklarını belirterek, “Bu yıl TÜFE sepetine elbise, çiğ köfte, pizza ve avukatlık ücretlerini ekledik. Sepetten, 2000 cc otomobil, bezelye, dikiş ipliği, ilk yardım aletleri, mektup gönderme ücreti (APS), telefon kart ücreti, DVD oynatıcı, yazıcı, müzik CD, boş DVD, özel dershane ücreti (TEOG hazırlık - 8. sınıf), özel dershane ücreti (üniversiteye hazırlık) ve elektrikli epilasyon aletlerini de çıkardık” diye konuştu. 

Aydemir, TÜFE Ana Grup ağırlıklarında alkollü içecekler ve tütündeki artışa değinerek, “Türkiye’de sigara içme oranı tekrar artmaya başladı. Bir iki yıl öncesine kadar kapalı yerlerde kahvelerde veya kafelerde sigara içilmiyordu. Şimdi ise içilmeyen bir yer bulmak zor. Bu da bizim istatistiklerimize yansıdı” diye konuştu.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)