BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemCezayir, İspanya'ya güvence verdi----

Cezayir, İspanya'ya güvence verdi

Cezayir, İspanya'ya güvence verdi
28 Ekim 2021 - 02:27 www.finansgundem.com

Cezayir'in, Fas üzerinden Avrupa'ya uzanan Mağrib doğalgaz boru hattı anlaşmasının süresinin dolmasına az bir zaman kala, alternatif hat (Medgaz) üzerinden İspanya'ya tedarik konusunda güvence verdiği bildirildi

Cezayir Enerji Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Muhammed Arkab, halihazırda ülkeyi ziyaret eden İspanya Çevresel Dönüşüm Bakanı Teresa Ribera ile bir araya geldi.

Görüşmede, ticari ilişkileri güçlendirmek için elektik ara bağlantı ve gaz projeleri ile gaz pazarlaması alanında ortaklıkların ele alındığı ifade edildi.

Ülkesinin İspanya pazarına gaz arzının güvenliğini sağlamak için sarf ettiği çabalara vurgu yapan Arkab, Cezayir'i İspanya'ya doğrudan bağlayan Medgaz boru hattı kapasitesinin genişletilmesi projesi üzerinde durdu.

İspanyol Bakan da "ülkesinin, Cezayir için başta ekonomi ve enerji olmak üzere çeşitli alanlarda önemli bir ortak olmaya devam edeceğini" ve Cezayir'in İspanya'nın ana gaz tedarikçisi olduğunu ifade etti.

Cezayir devlet televizyonunun haberine göre de, Arkab, devlete ait Sonatrach şirketi aracılığıyla İspanyol tarafına iki tarafın üzerinde anlaştığı miktarların gönderileceğine dair güvence verdi.

Cezayir, ilişkilerinin on yıllardır gergin seyrettiği Fas ile 24 Ağustos'ta diplomatik temasını kesme kararı aldığını duyurmuştu. Cezayir'in Fas ile yaşadığı bu gerilim bölgedeki enerji hatlarına da yansımıştı.

Sonatrach, eylül başında yaptığı yazılı açıklamada, Cezayir'den İspanya'ya uzanan boru hattının kapasitesini kasım ayından itibaren yılda 8 milyar metreküpten 10 milyar metreküpe çıkaracağını açıklamıştı.

Cezayir-Fas üzerinden Avrupa'ya uzanan Mağrib doğal gaz boru hattı anlaşmasının 31 Ekim'de sona ereceği belirtiliyor. Fas, Cezayir gazını Avrupa'ya taşımak için kullanılan 12 milyar metreküp kapasiteli Mağrib doğal gaz boru hattı üzerinden hem geçiş ücreti alıyor hem de gaz tedariki sağlıyor.

Cezayir Fas’a doğal gaz tedariğini durduruyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)