BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemCezayir İspanya'ya doğalgaz akışını kesti----

Cezayir İspanya'ya doğalgaz akışını kesti

Cezayir İspanya'ya doğalgaz akışını kesti
01 Kasım 2021 - 10:12 www.finansgundem.com

Cezayir Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Devlet Başkanı Abdelmadjid Tebboune’nin Fas toprakları üzerinden İspanya'ya yapılan doğalgaz akışının durdurulması emrini verdiği duyuruldu.

Cezayir ile Fas arasındaki gerilim artıyor. Cezayir, geçtiğimiz ağustos ayında “düşmanca eylemlerle” suçladığı Fas ile diplomatik ilişkilerini kesmesinin ardından Fas toprakları üzerinden İspanya’ya yapılan doğalgaz akışını durdurma kararı aldı.

Cezayir Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Fas Krallığı’nın Cezayir’e yönelik ulusal birliği baltalayan saldırgan uygulamaları göz önünde bulundurularak, Devlet Başkanı Tebboune'nin Başbakan, Maliye Bakanı, Dışişleri Bakanı ve Enerji Bakanı ile görüştükten sonra, ulusal şirket ‘Sonatrach’a Faslı şirketle ticari ilişkisini durdurmasını ve sözleşmenin yenilenmemesini emretti” denildi.

Cezayir Enerji ve Maden Bakanı Mohamed Arkab daha önce yaptığı bir açıklamada, Cezayir’in İspanya'ya doğalgaz sevkiyatını yalnızca Medgaz olarak bilinen bir denizaltı boru hattı aracılığıyla yapacağını ifade etmişti.

Afrika’nın en büyük doğalgaz ihracatçısı olan Cezayir, İspanya ve Portekiz’e yılda milyarlarca metreküp doğal gaz taşımak için 1996’dan bu yana Gazoduc-Maghreb-Europe (GME) boru hattını kullanıyordu. GME sözleşmesi ekim ayının sonunda sona ermesinin ardından Cezayir, Fas ile olan diplomatik gerilimler nedeniyle sözleşmeyi yenilememeye karar verdi.

Cezayir, İspanya'ya güvence verdi

 

Cezayir'de iki bakanlıkta Fransızcanın kullanımı sonlandırıldı

 

500 Fransız şirkete 'Cezayir' şoku!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)