BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemCezayir ile Mısır arasında 12 iş birliği anlaşması----

Cezayir ile Mısır arasında 12 iş birliği anlaşması

Cezayir ile Mısır arasında 12 iş birliği anlaşması
30 Haziran 2022 - 06:19 www.finansgundem.com

Cezayir Başbakanı Eymen bin Abdurrahman, ülkesinin Mısır ile farklı alanlarda 12 iş birliği anlaşması yaptığını duyurdu.

Cezayir Başbakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent Cezayir'de Mısır-Cezayir Hükümetlerarası Ortak Yüksek Konseyi'nin 8'nci toplantısı, Başbakan Eymen bin Abdurrahman ile Mısırlı mevkidaşı Mustafa Medbuli başkanlığında gerçekleştirildi.

Başbakan Bin Abdurrahman, "Cezayir-Mısır Ortak Yüksek Konseyi'nin mevcut çalışma oturumları, sanayi, yatırımı teşvik, ihracatı geliştirme, projelere destek, küçük ve orta ölçekli işletmeler, girişimcilik, borsa, su kaynakları, istihdam, yüksek öğrenim ve bilimsel araştırma, diplomatik eğitim, çevre, gençlik ve spor, vakıf ve diyanet alanında olmak üzere 12 anlaşmanın imzalanmasıyla sonuçlandı" dedi.

Bu anlaşmaları Mısır-Cezayir ortaklığı noktasında önemli bir sıçrayış olarak değerlendiren Bin Abdurrahman, Cezayirli ve Mısırlı iş adamlarından oluşan bir Cezayir-Mısır ekonomik forumunun da yarın başkentte düzenleneceğini vurguladı.

İki ülke arasında iş birliği destekleniyor

Öte yandan Mısır Başbakanı Medbuli ise Mısırlı ve Cezayirli iş adamları arasında ortaklıkların kurulması ve iki ülke arasında işbirliğinin güçlendirilmesini desteklediklerine vurgu yaparak, "Mevcut ticaret hacmi, ülkelerimizin üretim ve ihracat kapasiteleri ile iki pazarın mal ve hizmet ihtiyaçları ile uyumlu olmadığı gibi, ikili ve çok taraflı anlaşmalarla da uyumlu değil" dedi.

Medbuli, Libya'daki koşullara rağmen Cezayir ile Mısır arasındaki ithalat ve ihracatın durmaması gerektiğini vurgulayarak, Tunus ile düzenli bir deniz taşımacılığı hattının başlatılması noktasında anlaştığını, bu hattın Cezayir limanlarına kadar da uzatılabileceğini söyledi.

Mısır Başbakanı, 8 yıllık aradan sonra, Hükümetlerarası Ortak Yüksek Konseyi'nin sekizinci toplantısı vesilesiyle iki günlük bir ziyaret için Cezayir'e gelmişti

Cezayir'de bir ilk: İlkokul müfredatına İngilizce eklendi

 

Cezayir’deki orman yangınlarında 2 kişi yaşamını yitirdi

 

AB, Mısır ile 2027'ye kadar sürecek "ortaklık haritasını" açıkladı

 

Lübnan, Mısır ve Libya'da buğday krizi

 

AB, Mısır ve İsrail arasında üçlü enerji anlaşması

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)