BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemCeyhan'dan PCR testi kararına tepki: Vakalar artacak, tespit edemeyeceğiz!----

Ceyhan'dan PCR testi kararına tepki: Vakalar artacak, tespit edemeyeceğiz!

Ceyhan'dan PCR testi kararına tepki: Vakalar artacak, tespit edemeyeceğiz!
15 Ocak 2022 - 18:30 www.finansgundem.com

Aşısızlara PCR testi şartının kaldırılmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Bunun sonucunda olacak şey çok açıktır; vaka sayıları artacak ama biz bunu tespit edemeyeceğiz" dedi.


Aşısızlara test şartı kaldırıldı. Buna göre seyahat, etkinlik, işyeri ve okullarda test zorunluluğu kalktı. Kararı değerlendiren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Anladığım kadarıyla PCR testi kapasitesinin sonuna gelindi, vaka sayıları da (test) yaptıkça artıyor. 'PCR testi yapamıyoruz' denilmek isteniyor. Hızlı tanı testlerini de aylardır söylememize rağmen uygulamaya sokulmadığı için bu noktaya geldik" açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Ceyhan, gelişmiş ülkelerin çoğunun da uçağa binerken veya kalabalığa girerken PCR testi istemediğine dikkat çekerek, "Ama şart koyuluyordu; o da aşı şartıydı ve Omikron'un giderek yaygınlaşmasıyla kısıtlayıcı kurallar geldi ama dünyada bu kısıtlayıcı kuralları iyice gevşeterek test sayısını azaltan tek ülkeyiz, bu şekilde uygulama yapan hiçbir ülke duymadım. Bunun sonucunda olacak şey çok açıktır; vaka sayıları artacak ama biz bunu tespit edemeyeceğiz çünkü öyle bir karar açıklandı ki artık temaslı taraması yapılmayacak, temaslılara test yapılmayacak, sadece belli belirtileri olanlara yapılacak" diye konuştu.

"DOĞRU, KABUL EDİLECEK VEYA TARTIŞILACAK BİR KARAR DEĞİL"

Omikron'un belirtilerinin farklı olduğunu belirten Prof. Dr. Ceyhan, "(Omikron) Daha hafif seyrediyor. Bu şu demek; çok nadir test yapacağız, vakaları tespit etmeyeceğiz. Omikron nedeniyle vaka sayıları ülkelerde hızla artarken, Türkiye de 60-70 binlerde idare ediyor. Anlaşılan bu şekilde de olmaya devam edecek ancak bugün açıklanan karar hiçbir şekilde bilimsel olarak doğru, kabul edilecek veya tartışılacak bir karar değil. Bu resmen 'Omikron yayılsın, her gün şu kadar insan ölsün, bu durumu sürdüreceğiz' anlamına geliyor. Hedefi bilemem ama neticede ortaya çıkacak durum budur" dedi.

PROF. DR. AKHAN: AŞISIZLAR HASTALIĞI SEMPTOMLU GEÇİRECEK

Kocaeli Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan, "Omikronun daha zayıf olduğunu aşılılar için söyleyebiliriz. Artık virüs her yerde ve herkeste olabilir. Aşılıda aşısızda olsa herkeste virüsün görülebileceğini, semptomsuz geçirebileceğini biliyoruz. PCR ile bunu dokümante etmekle birlikte baş edilemeyecek kadar çok sayıda kişide virüsün barındığını söyleyebiliriz o nedenle bunun kaldırıldığını, ama aşısızların daha çok semptomlu geçireceklerini, PCR testi gerekeceğini unutmamak gerekir. Burada sadece zorunluluk kaldı, bu da ortamdaki her kişide virüs bulunabilir ve aşısızlara daha kolay bulaşıp, virüsü alıp daha fazla enfeksiyon riski taşıyabilirler. Bu onların kendi sorumluluğunda olan bir şey ama sonuçta bulaş açısından PCR ile bunu dokümante etmenin bu kadar yoğunlukta iş yükünü artırmak dışında çok da bir etkisi yok ama semptomu olanların mutlaka yaptırması gerektiği, en ufak bir semptomda PCR testi yaptırmaları gerektiğini söylemek gerekir" dedi.

Aşısızlara PCR testi zorunluluğu kaldırıldı

 

Patentsiz korona aşısı geliştirdiler!

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Bika15 Ocak 2022 20:57

    Bu insanlar yüzünden hem ekonomi bozuldu hemde insanların ruh sağlığı şimdiye kadar alınmış en dogru karardır zaten hes kodu varken böyle akıl dışı bir kararı dayatmak deli saçmasıdır bu yasakları kaldıranlardan Allah razı olsun bu adam ülkenin başına karabasan gibi çöktü pandemiden ber hayra konuştuğu tek iyi bir şey yok