BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiÇeltik alım fiyatları açıklandı----

Çeltik alım fiyatları açıklandı

Çeltik alım fiyatları açıklandı
05 Ekim 2022 - 15:23 www.finansgundem.com

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) çeltik alım fiyatlarının ton başına baldo grubu çeltik için 16 bin, Osmancık çeşidi çeltik için 14 bin 500, luna grubu çeltik için 13 bin 500 lira olduğunu duyurdu.


Edirne Valiliği tarafından İpsala Ovası'nda düzenlenen hasat etkinliğine telefonla katılan ve çiftçileri selamlayan Bakan Vahit Kirişci, Türkiye'nin her bir yanında bereketli bir hasat dönemi geçirildiğini dile getirdi.

'Başka ülkeler gıda krizi yaşarken, elleri öpülesi çiftçilerin feraseti ve gayreti sayesinde tarım sektörünün yeni bir başarı hikayesine imza attığını' ifade eden Bakan, "Sizler yeter ki üretin, biz var gücümüzle sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Fiyatlar güncellendi

Kirişci, TMO'nun 2022 çeltik alım fiyatlarının 13 Eylül'de açıklandığını hatırlatarak, 2021'e göre ton başına baldo çeşit çeltik için yüzde 173 artışla 15 bin lira, Osmancık çeşidi için yüzde 200 artışla 13 bin 500 lira, luna çeşidi için yüzde 213 artışla 12 bin 500 lira fiyat verildiğini ve bunun çiftçiyi memnun ettiğini söyledi.

Alım fiyatları artırıldı

Çiftçilere müjde vermek istediğini dile getiren Kirişci, alım fiyatlarında artışa gidildiğini belirtti. Kirişci, şöyle konuştu:

Gelişen piyasa koşullarını dikkate alarak çeltik fiyatlarını her çeşit için ton başına 1000 lira artırıyoruz. Buna göre TMO alım fiyatları, baldo çeşit için 16 bin liraya, Osmancık çeşit için 14 bin 500 liraya, luna çeşit için 13 bin 500 liraya yükseltilmiştir. Bu fiyat farkından bugüne kadar TMO'ya ürün teslim eden üreticilerimiz de faydalanacaktır. Güncellenen alım fiyatlarımızın tüm çeltik üreticilerimize hayırlı uğurlu olsun. Sizlerin emeklerinin zayi olmaması için son 20 yılda attığımız adımlar gibi bundan sonra da her türlü tedbiri almaya hazırız. AK Parti hükümetleri olarak mevzuatımıza ve sektörümüze kazandırdığımız lisanslı depoculuğun ne kadar isabetli bir reform olduğunu bugün herkes daha iyi görüyor. Bu noktada Edirne'mizin İpsala ilçesindeki çeltik üreticilerimize hizmet etmek üzere 25 bin ton kapasiteli lisanslı deponun faaliyet gösterdiğini hatırlatmak isterim. 84 yıldır çiftçimizin en büyük güvencesi olan TMO'da hem kendi merkezlerimizde hem de lisanslı depolarda çeltik alımı yapacaktır.

Kirişci, Türkiye'nin dünyanın önde gelen tarım ülkelerinden biri olduğunu, tarımsal hasılada Avrupa'da ilk sırada yer aldığını aktararak, bunun çiftçinin başarısı olduğunu vurguladı.

Tarım sektöründen rekor ihracat

Bakanlık desteğiyle çeltik üretimi, 1 milyon tona ulaştı

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)