BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakÇarpıcı müteahhitlere şok----

Çarpıcı müteahhitlere şok

Çarpıcı müteahhitlere şok
02 Temmuz 2013 - 07:59 www.finansgundem.com

Tüketici kanununda 36 aylık müteahhit rötarına yeni ayar geldi

TBMM Sanayi, Ticaret, Teknoloji Komisyonu'nda oluşturulan alt komisyonda görüşülen tüketici kanunu tasarısında yapılan değişiklikle, ön ödemeli satılan konutu 36 ay içerisinde teslim etmeyen müteahhitlere konut başına 100 bin lira olan ceza tutarı 20 bin liraya indirildi. Habertürk'ün haberine göre, buna karşılık yapı ruhsatı almadan konut satışı yasağını ihlal edenlere öngörülen bin liralık ceza ise 100 bin liraya çıkarıldı.
SİGORTA YAPTIRMAYANA 500 BİN TL CEZA
Bakanlık tarafından belirlenen bina tamamlama sigortası yaptırma zorunluluğuna uymayanlara verilecek para cezası 200 bin liradan 500 bin liraya çıkarıldı. Ancak ceza uygulanmadan önce bir ay süre tanınacak. Bu süre içerisinde de sigorta yaptırılmazsa ceza uygulanacak.
Tasarıda yapılan değişikliklerle, devre mülklerle ilgili tüketiciyi koruyan ek düzenlemelere gidildi. Ön ödemeli devre mülk satışlarında da devir ve teslim süresi artık 36 ayı geçemeyecek. Ön ödemeli devremülk satışlarında alıcı, teslim tarihine kadar herhangi bir gerekçe göstermeden alımdan vazgeçebilecek. Ancak bu durumda satıcı, sözleşme bedelinin yüzde 2'sine kadar tazminat talep edebilecek. Satıcı yükümlülüklerini gereği gibi yerine getirmemişse tazminat alamayacak.
ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)