BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemÇanakkale’de hareketli saatler!----

Çanakkale’de hareketli saatler!

Çanakkale’de hareketli saatler!
12 Mart 2015 - 17:42 www.finansgundem.com

400'e yakın Suriye uyruklu kaçak taşıdığı tahmin edilen Türk bandıralı yük gemisine Marmara Denizi'nin Çanakkale Boğazı girişinde operasyon düzenledi.

Çanakkale Boğazı’nın Gelibolu girişinde sahil güvenlik botu içinde mülteci olduğu belirtilen kuru yük gemisini durdurmak istedi. Gemi komutlara uymayıp yola devam edince, Sahil Güvenlik Botu uyarı ateşi açtı, gemi yoluna devam edince Çanakkale Boğazı’nda gemi trafiği çift yönlü durduruldu.

Akşam saatlerinde Çanakkale Boğazı’na giriş yapan kuru yük gemisinde yaklaşık 400 mültecinin bulunduğu ihbarı üzerine Sahil Güvenlik Botu harekete geçti.

Tüm çabalara, anonslara, uyarı ateşine rağmen gemi durdurulamadı. Çanakale Valisi Ahmet Çınar, "Çanakkale Boğazı’nın Gelibolu girişinde içinde yabancı uyruklu kaçaklar olduğu duyumu alınan bir gemiyi durdurmak istedik. Sahil Güvenlik botundan anons yapıldı.

Gemi ikaza uymayıp, botun üzerine doğru giderek yoluna devam etmiştir. Sahil Güvenlik, gemiye yanaşmak istemiş, ancak geminin kaptanı buna da izin vermemiş" dedi.

Öte yandan boğazda gemi trafiği çift taraflı durduruldu.

SAHİL GÜVENLİK GEMİYE ÇIKTI
Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, "Boğaz’da Sahil Güvenliğin ’dur’ ihtarına uymayıp, yoluna devam etmek isteyen 59 metrelik ’Doğan Kartal’ isimli kuru yük gemisine ateş açıldı. Geminin makine dairesine açılan ateş sonucu dümeni kilitlenince durmak zorunda kaldı. Gemiden de direniş olmaması üzerine Sahil Güvenlik ekipleri saat 18.30 itibariyle gemiye çıktı. Gemide, ilk belirlemelere göre 400 kadar yabancı uyruklu mülteci olduğunu öğrendik. Şu an gemiyle ilgili işlemler sürüyor" dedi.

’YA İTALYA, YA ÖLÜM’ DİYEREK DİRENMİŞLER
Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 7 botla Gelibolu girişinde durdurmaya çalıştığı gemideki mültecilerin kaptanı ölümle tehdit edip, durmasına engel oldukları ileri sürüldü. Mültecilerin, aralarındaki çocukları geminin güvertesinden sarkıtarak Sahil Güvenlik botlarının yanaşmasına engel olmaya çalıştıkları belirtildi. ’Ya İtalya, ya ölüm’ diye bağırarak Sahil Güvenlik ekiplerine bir süre direnen mültecilerin, geminin dümeninin kitlenmesinin ardından ikna edildikleri öğrenildi. Gemiye çıkan Sahil Güvenlik ekipleri, kimsenin burnu kanamadan operasyonu tamamladı. Geminin Gelibolu İskelesi’ne çekileceği, burada hazır bekletilen sağlık ekiplerinin mültecileri sağlık kontrolünden geçirecekleri bildirildi.

İTALYA'DAN TEŞEKKÜR
İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano, Türk hükümetinin göçmen dolu gemilerin İtalya'ya gelişlerinin önlenmesi hususunda durumu iyileştirdiğini belirterek Türkiye'ye teşekkür etti. Bakan Alfano, bugün Brüksel'de Avrupa Birliği İçişleri Bakanları toplantısına katıldıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. İtalyan "askanews" haber ajansının haberine göre; Alfano, Ankara hükümetiyle işbirliğinden olumlu sonuç elde ettiklerini belirtti.

Alfano, Türk mevkidaşı Efkan Ala ile geçen 16 Ocak'ta Ankara'da bir araya geldiği ikili görüşmeyi anımsatarak, "Türkiye'den İtalya'ya doğru giden içi kaçak göçmenlerle dolu gemilerin artık olmadığı görülüyor. Ben Türkiye'deyken, bu konuda ikili düzeyde çalıştık. Türkiye ile işbirliği iyi bir şekilde işledi ve işlemekte de. Bunun için Türk hükümetine teşekkür ederim çünkü, hatırlayacağınız üzere yılın ilk günlerinde rotalar biraz değişiyordu; Türkiye'den hareket eden gemiler, İtalya'nın güneydoğusuna geliyorlardı" dedi.

"Türk hükümetiyle yaptığımız bu iyi çalışma, durumu iyileştirdi. Bu çalışma Avrupa düzeyinde de diğer tüm ülkelerle sürmeli" diye devam eden Alfano, diğer ülkelerle işbirliği yoluna gidilmesinin iyi sonuçlara ulaşmak için en doğru yol olduğunu söyledi. İtalya'da sene başında "Hayalet gemi" başlıklarıyla çıkan haberlerde, Türkiye'den hareket ettikleri iddia edilen içi göçmen dolu büyük gemilerin İtalya açıklarına ulaştığında kaptansız bir şekilde insan kaçakçıları tarafından denizin ortasında terk edildikleri ve Eylül 2014'ten yılbaşına kadar olan sürede böyle yaklaşık 15 geminin tespit edildiği iddia edilmişti.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)