BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiBundesbank: Alman ekonomisi ilk çeyrekte daraldı...----

Bundesbank: Alman ekonomisi ilk çeyrekte daraldı...

Bundesbank: Alman ekonomisi ilk çeyrekte daraldı...
19 Nisan 2021 - 14:55 www.finansgundem.com

Almanya Merkez Bankası'nın (Bundesbank) ekonomiye yönelik nisan ayı raporu yayımlandı. Raporda salgına karşı uygulanan uzun kısıtlamaların özel tüketimi yavaşlatması sebebiyle Alman ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde daraldığı aktarıldı.

Bundesbank’ın raporunda, Alman ekonomisinin yıla zayıf bir başlangıç yaptığı belirtildi. Raporda, "Daha katı ve daha uzun süreli yeni tip korona virüs (Kovid-19) kısıtlamaları hizmet sektöründe ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe kıyasla kayıpları artırdı." denildi.

KDV’de indiriminin sona ermesinin, ocak ve şubat aylarındaki olumsuz hava koşullarının inşaat sektöründeki faaliyetleri azalttığına yer verilen raporda, bunun yanında sanayi üretiminde artış eğilimin yılın ilk iki ayında devam etmediği kaydedildi.

Salgının yayılmasını önlemek amacıyla uygulanan katı kısıtlamaların özel tüketimi yavaşlattığına vurgu yapılan raporda, “Almanya’da ekonomik üretim bu yılın ilk çeyreğinde düştü.” denildi.

Bundesbank'a göre, Kovid-19 kısıtlamalarından doğrudan etkilenmeyen sektörler, yılın ilk çeyreğinde de dirençli kalmayı sürdürürken, bazı sektörlerde geçici baskı görüldü.

İLK ÇEYREKTE %1.8 DARALMA ÖNGÖRÜSÜ

Öte yandan, Almanya'da hükümet ekonominin Kovid-19 salgını sebebiyle alınan önlemler dolayısıyla yavaşlamasını engellemek amacıyla KDV indirimine gitmişti.

Buna göre 1 Temmuz-31 Aralık'ta 6 aylık dönemde yüzde 19 olan KDV oranı yüzde 16'ya, bazı temel tüketim maddelerindeki yüzde 7'lik KDV oranı da yüzde 5'e indirilmişti.

Bu arada, Almanya'nın önde gelen 5 düşünce kuruluşu, Kovid-19 salgınında kısıtlamaların beklentilerden uzun sürdüğü gerekçesiyle ilk çeyrekte Alman ekonomisinin yüzde 1,8 küçüleceği tahmininde bulunmuştu.

Düşünce kuruluşları bu yıla ilişkin büyüme tahminlerini yüzde 4,7'den yüzde 3,7'ye düşürmüştü.

Bundesbank: Alman ekonomisi muhtemelen küçülecek

 

Bundesbank Başkanı'ndan "düşük faiz" uyarısı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)