BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBuffet'a büyük şok! 53 milyar dolar zarar----

Buffet'a büyük şok! 53 milyar dolar zarar

Buffet'a büyük şok! 53 milyar dolar zarar
07 Ağustos 2022 - 14:17 www.finansgundem.com

Güncel piyasanın en başarılı yatırımcıları arasında gösterilen Warren Buffet'ın sahibi olduğu Berkshire Hathaway şirketi uzun zamandır elde ettiği yüksek karların ardından yılın ikinci çeyreğinde net 43,8 milyar dolarlık zarar etti

Dünyanın en zengin insanlarından Warren Buffet’ın CEO’su olduğu Berkshire Hathaway yatırım portföyündeki 53 milyar dolarlık zarar nedeniyle toplamda 43,8 milyar dolarlık net zarar bildirdi.

ABD'li ünlü milyarder ve dünyanın en zengin beşinci insanı Warren Buffet'ın CEO'su olduğu Berkshire Hathaway yılın başında müthiş bir hız kaydettikten sonra ikinci çeyrekte yeni yatırımlarımda çarpıcı bir kayıp yaşadığını açıkladı.

Financial Times'ın haberine göre ABD'deki borsa satışları, sigorta ve demiryolu gibi pek çok farklı alanda faaliyet yürüten holdingin milyarlarca dolar zarar etmesine neden oldu.

Berkshire Hathaway cumartesi yaptığı açıklamada küresel finans piyasalarındaki düşüşün mart sonunda 391 milyar dolardan 328 milyar dolara gerileyen hisse senedi portföyü üstünde ağır bir baskı oluşturduğunu söyledi. Hazirana kadar olan üç aylık dönemde şirket gerçekleştirdiği yatırımlarda 53 milyar dolarlık zarar kaydedildiğini açıkladı.

Portföydeki düşüş net zarara 43,8 Milyar dolar olarak yansıdı

Fortune'un bildirdiğine göre şirket, yatırım portföyündeki 53 milyar dolarlık zarar nedeniyle 43,8 milyar dolarlık net zarar bildirdi.

Şirketin ABD menkul kıymetler düzenleyicilerine yaptığı başvuru, şirketin yeni hisse senedi alımlarının bu çeyrekte yaklaşık 6,2 milyar dolara düştüğünü gösterdi. Bu miktar ocak ve mart arasında 51,1 milyar düzeyindeydi. Berkshire son üç aylık dönemde 2,3 milyar hisse satışı gerçekleştirdi.

Berkshire ayrıca haziranda kendi hisselerini geri almak için 1 milyar dolar harcadı. Buffet ve yatırım ekibi piyasada daha az çekici hedef bulduğunda genellikle bu taktiğe başvuruyor. Başka verilerse şirketin son aylarda enerji şirketi Occidental Petroleum'daki hissesini artırdığını gösteriyor.

Berkhire'ın devasa varlıkları mart sonundan bu yana çok az değişti ve 1 milyar dolardan az bir düşüşle 105,4 milyar dolara geriledi.

Şirketin net kârı ise yılın başındaki 5,5 milyar dolarlık kâr düzeyinden 43,8 milyar dolarlık zarara dönüşürken faaliyet kârı yüzde 39 artarak 9,3 milyar dolara yükseldi. (Sözcü)

Buffett’ın enflasyon stratejisi

Buffett’ın servetinden dünyadaki her çocuk pay alabilecek!

Buffett’tan ayı piyasasında hayatta kalma rehberi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)