BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaBorsaları çetin bir kış bekliyor----

Borsaları çetin bir kış bekliyor

Borsaları çetin bir kış bekliyor
25 Eylül 2021 - 12:19 www.finansgundem.com

Küresel piyasalarda merkez bankaları fırtınası esti. Merkez bankalarının artan enflasyonist baskılar karşısında "şahinleştiği" görüldü. Kış aylarının borsalar için çetin geçeceğinin sinyalleri verildi

Küresel pay piyasaları, bu hafta ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere "şahinleşen" merkez bankaları ve Çinli emlak devi Evergrande'nin batabileceğine ilişkin endişelerle karışık bir seyir izlerken, gelecek hafta gözler yoğun veri gündemine çevrilecek.

Bu hafta dünya genelinde birçok merkez bankasının faiz kararı takip edildi. Merkez bankalarının artan enflasyonist baskılar karşısında "şahinleştiği" görüldü.

ABD, Japonya ve İngiltere merkez bankaları, politika faizinde değişikliğe gitmezken, Fed, varlık alımlarına kasımda başlayabileceğinin sinyalini verdi.

Haftanın ilk yarısında Asya borsalarında satış baskısını beraberinde getiren Çinli Evergrande şirketinin ülke ekonomisini olumsuz etkileyebileceği endişesi, küresel pay piyasalarını da olumsuz etkiledi.
Evergrande'nin Çin'in finansal istikrarını bozmayacağı görüşünün haftanın ikinci yarısında yaygınlaşmasıyla konuya ilişkin tedirginlikler azalsa da Çin hükümeti Evergrande'yi borçlarını ödemesi, yerel yönetimleri de şirketin batabileceği yönünde uyardı.

"Şahinleşen" Fed'le ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi üst üste beşinci hafta yükselerek yüzde 1,4610 seviyesine, 2 yıllık tahvil faizi de yüzde 0,28'e çıktı.

Altının ons fiyatı, artan enflasyonist risklere karşı "şahinleşen" merkez bankalarıyla haftalık bazda yüzde 0,47 değer kaybederek düşüş eğilimini üst üste üçüncü haftaya taşıdı ve 1.751 dolar seviyesine geriledi.

ABD'de ham petrol stoklarının azalması ve petrol üreticisi ülkelerin petrol arzını teknik sebeplerden dolayı artıramayacak olması nedeniyle Brent petrolün varil fiyatı, yükseliş eğilimini üst üste beşinci haftaya taşıyarak haftalık bazda yüzde 3,25 değer kazancıyla 77,16 dolar oldu.

Borsalar için 3 büyük risk

ENERJİ KRİZİ İFLASA SÜRÜKLÜYOR
Enerji tüketiminin daha da artacağı kış sezonu arifesinde Avrupa ekonomilerinde etkili olmaya başlayan enerji krizi, üretim sektörlerine de yansımaya başladı. Artan doğalgaz fiyatları nedeniyle maliyetleri karşılayamayan İngiliz üreticileri fabrikaları kapatma kararı aldı. Fiyatlardaki yüksek oranlı artışlar, başta İngiltere olmak üzere enerji sektöründe iflasları gündeme getirdi. Önümüzdeki günlerde enerji krizinin derinleşmesi borsaları da olumsuz etkileyecek gelişmeler arasında gösteriliyor. Analistler borsaları çetin bir kışın beklediğini belirtiyor.

Faiz indiriminden sonra paranın adresi

KRİPTO PARALARA ÇIN BASKISI
Çin Merkez Bankası (PBoC) tarafından yapılan kripto para birimleri hakkında olumsuz açıklamaların ardından Bitcoin fiyatı negatif yönde hareket etti. Çin hükümeti Bitcoin işlemlerini tamamen yasakladı. Bununla birlikte, BTC fiyatında baskı yapan Çin'deki yasaklar, piyasada olumsuz duyarlılık (FUD) yaşattı. Twitter'ın Lightning ağı üzerine inşa edilmiş ve düşük maliyetli Bitcoin işlemlerine olanak tanıyan ödeme uygulaması olan Strike ile entegrasyonu duyurmasıyla 45 bin dolara yükselen Bitcoin, Çin’in açıklamasıyla 42 bin dolara kadar düştü.

Powell: İşletmeler yeni gerçeğin taleplerine göre dönüşüyor

POWELL İZLENİYOR
ABD'de bu hafta Fed, beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakırken, gelecek hafta ABD'de, Fed Başkanı Powell'ın konuşmaları ve başta büyüme olmak üzere yoğun veri gündemi takip edilecek.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı sonrası yapılan açıklamada, uzun vadede maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedefi sağlanmasının amaçlandığı belirtilerek, bu hedeflere ulaşılana kadar para politikasının destekleyici duruşunun sürdürülmesinin beklendiği kaydedildi. Ekonomiye ilişkin tahminlerini de açıklayan Fed, büyüme beklentilerini düşürürken, enflasyon ve 2022'den itibaren faiz oranına ilişkin tahminlerini artırdı. Fed, ABD ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahminini yüzde 7'den yüzde 5,9'a indirirken, enflasyon tahminini yüzde 3,4'ten yüzde 4,2'ye çıkardı. Fed üyelerinin medyan politika faizi beklentileri 2022 için yüzde 0,1'den yüzde 0,3'e, 2023 için ise yüzde 0,6'dan yüzde 1'e yükseldi.

Fed Başkanı Jerome Powell, Faiz artışının büyük ihtimalle varlık alımlarının azaltımı sonlandıktan sonra gerçekleşeceğine işaret ederek, "Faiz artışı için gereken çıta, varlık azaltımı için gerekenden çok daha yüksek." ifadesini kullandı.

Analistler, gelecek hafta Fed Başkanı Powell'ın konuşmalarında para politikasına ilişkin ipuçlarının aranmaya devam edileceğini bildirdi.

Söz konusu gelişmelerle S&P 500 endeksi haftalık bazda yüzde 0,51, Nasdaq endeksi yüzde 0,02 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,32 değer kazandı.

27 Eylül ile başlayan haftanın veri takviminde, pazartesi günü dayanıklı mal siparişleri ve Dallas Fed imalat aktivite endeksi, salı günü Fed Başkanı Powell'ın Senato'daki konuşması, toptan stoklar ve Richmond Fed sanayi endeksi, çarşamba günü bekleyen konut satışları ve Fed Başkanı Powell'ın konuşması, perşembe günü büyüme ve çekirdek kişisel tüketim harcamaları, cuma günü de kişisel gelirler, kişisel harcamalar, imalat sanayi PMI ve ISM imalat sanayi PMI verileri takip edilecek.

Halka arz piyasası da dijitalleşiyor

ALMANYA’DAKİ SEÇİMLER
Avrupa borsalarında bu hafta Çinli Evergrande kriziyle birlikte risk algısı artsa da satışlar sınırlı kaldı.
İngiltere Merkez Bankası (BoE), politika faizi ve varlık alım programında değişikliğe gitmedi. Almanya'da yarın yapılacak seçimlerin gelecek hafta piyasaların yönü üzerinde etkili olması bekleniyor. Seçimlerde Almanya Şansölyesi Angela Merkel tekrar aday olmazken, seçimlerin ülkede ekonomik paradigma değişimini beraberinde getirebileceği belirtiliyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'ın pazartesi, salı ve çarşamba günkü konuşmalarında da para politikasına ilişkin ipuçları aranacak.

Euro/dolar paritesi haftayı yüzde 0,07 değer kaybıyla 1,1719'dan tamamlarken, haftalık bazda Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,27, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,26, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,04 ve İtalya'da MIB 30 endeksi ise yüzde 1 yükseldi.

Gelecek hafta, çarşamba günü Euro Bölgesi'nde tüketici güven endeksi, perşembe günü İngiltere'de büyüme, Almanya ile Euro Bölgesi'nde işsizlik ve Almanya'da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), cuma günü de bölge genelinde imalat sanayi PMI verileri takip edilecek.

Banka hisseleri borsalarda liderliğe mi yükselecek?

ÇİN’DE EMLAK SEKTÖRÜ KRİZİ AŞILABİLECEK Mİ?
Çinli Evergrande, hafta boyunca Asya pay piyasalarının ana gündem maddesi konumunda bulunurken, Asya borsalarının dünya genelinden negatif ayrışmasında etkili oldu. Gelecek hafta konuya ilişkin haber akışının yine yatırımcıların gündeminde olmaya devam etmesi bekleniyor. Bu arada, tahvil ödemelerine ilişkin sürecin pay piyasalarında oynaklığı artırabileceği belirtildi. Japonya Merkez Bankası (BoJ), bu hafta, faizlerde ve para politikasında değişikliğe gitmezken, iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik çabaları desteklemek amacıyla sağlayacağı fon programının detaylarını açıkladı. Politika faizini değiştirmeyerek yüzde eksi 0,1'de bırakan BoJ, sınırsız miktarda devlet tahvili, yıllık 12 trilyon yen borsa yatırım fonları ve yıllık 180 milyar yen Japon gayrimenkul yatırım fonları alımına devam edeceğini duyurdu.

Söz konusu gelişmelerle haftalık bazda Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,02, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,82, Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 2,92 ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,48 değer kaybetti.

27 Eylül ile başlayan haftanın veri takviminde, salı günü Çin'de sanayi karlılıkları, çarşamba günü Japonya'da sanayi üretimi ve cuma günü işsizlik oranı verileri takip edilecek. Çin borsası, cuma günü resmi tatil dolayısıyla kapalı olacak.

Küresel borsalar eylül korkularından kurtuldu mu?

BORSA İSTANBUL SERT DÜŞTÜ
Yurt içinde bu hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini 100 baz puan indirimle yüzde 18'e düşürürken, gelecek hafta Para Politikası Kurulu'nun (PPK) toplantı özeti takip edilecek.

Söz konusu karara gerekçe olarak, "enflasyonun geçici olduğu, güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkisinin devam ettiği, parasal duruşun sıkılığının ticari kredilerde öngörülenin ötesinde daraltıcı etki yapmaya başladığı" gösterildi.

Kurul'un, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirdiği belirtilen açıklamada, "Bu çerçevede para politikası duruşunda güncellemeye ihtiyaç bulunduğu değerlendirmesi yapılmış ve politika faizinde indirim yapılmasına karar verilmiştir." ifadesi kullanıldı.

BIST 100 endeksi, söz konusu gelişmelerle düşüş eğilimini üst üste üçüncü haftaya taşıyarak haftayı yüzde 2,54 azalışla 1.384,68 puandan tamamladı.

Dolar/TL ise haftayı yüzde 2,32 değer kazancıyla tarihi yüksek seviye olan 8,8836'dan kapattı.
Gelecek hafta yurt içinde, çarşamba günü ekonomik güven endeksi, perşembe günü dış ticaret dengesi ve PPK toplantı özeti, cuma günü de İstanbul perakende fiyat verileri takip edilecek.

Evergrande krizi borsalar için neden önemli?

6 ayda 11.4 milyarlık halka arz

Asya’nın 400 milyarlık borç piyasası korku içinde

YORUMLAR (18)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ali27 Eylül 2021 09:36

  Dünya bizi kıskanıyor. Yol yaptık diyorlar. Hepsi de paralı yol hahaha. Çanakkale köprüsü 15 euro olacakmış. İstanbuldan İzmit üzerinden eski yoldan gidiyorum 150 lira mazot yakmıyor. İnsanlar bi uyanın artık.

 • TürkMücahid27 Eylül 2021 10:36

  ali-veli-kırkdokuzelli..! Bak ne güzel diyon, sen o yolu kullan , parası olanda diğerlerini kullansın...İNSANLARA SEÇME HAKKI VERİLMİŞ..!  Şikayet hakkı değil...

 • Hangi liman Güvenli 26 Eylül 2021 18:29

  Mok bi durum var. Aşağısı sakal üstü bıyıkK. Uzak durmak en güvenli yol

 • O kadar26 Eylül 2021 18:22

  Enerjiyi yukarıda tutan garanti alımlarıdır aksi halde patates olur hepsi olmasada çoğu.

 • Cemil ew 26 Eylül 2021 18:20

  Riskin olduğu yerde zarar vardır.

 • hesapsız26 Eylül 2021 17:37

  Dolar hissesi alın, nasıl olsa düşeceği yerde yükseliyor, zarar edeni duymadım.

 • Murat 26 Eylül 2021 16:50

  Borsada hava tatsız. Tamda uzak durulacak bir dönem.

 • doğru26 Eylül 2021 11:05

  bizim en büyük düşmanımız kendimiz ,kendi ayağımıza kurşunu kendimiz sıkıyoruz,Bilimin , üretimin değerinin  olmadığı  sadece siyasi ve askeri konuların konuşulduğu bir ülkede ekonomi hiçbir zaman düzelmez...

 • TürkMücahid27 Eylül 2021 10:48

  yazıda İNGİLTEREDEKİ  enerji kaynaklı iflaslardan bahsediliyor..! Buna benim ilavem ; avrupanın  doğalgaz stoklarının "sıFırlandığından" bahsediyor ! Rusların avrupayı bu kış "donduracağından" bahsediliyor...(sen misin Ruslara ambargo koyan avrupa görbak neler olacak)  HANİ YABANCI HAYRANLIĞI VAR YA SİZLERDE, ÇOK GÜÇLÜ MEDENİYETLER YA (?) ÖRENK ALDIĞINIZ...İŞTE VİRÜSLE + ENERJİ İLE ADAMI SÜRÜNDÜRÜRLER...Ha bize de zararı olmayacak demiyorum...Hissemiz miktarı bizlerde bu çarpık dünya düzeninde açlığı, soğuğu, sıkıntıları yaşayacağız...Ama hiç bir zaman ÜMİTSİZLİĞE düşmeyeceğiz. Vatanımıza, devletimize destek olacağız köstek değil !!! 

 • Suat 26 Eylül 2021 18:18

  Hadi oradan. Yalaka seni

 • ALİ HAYDAR YEZİDSEVMEZ26 Eylül 2021 17:25

  Senin dediğini muhalefet yapıyor.MİLLET İTTİFAKI yapıyor.Halka proje ve vizyonlar sunacaklarına gidip abd, yunanistan suriye kürdüstan bölgesinden medet ummakta ve her gün şu aday olacak bu aday olacak ülke batsın RTE ve BAHÇELİ gitsin ne oynuyorlar.CNN TÜRK akşam dinleye idiniz açık oturumu İstanbul Belediyesi finansal iflasa türbülansına çoktan girmiş.

 • fuat26 Eylül 2021 10:36

  yazin basindada borsa yi sicak bir yaz bekliyor deniyordu , kisin soguk , ilkbahari ilkbahar ruzgari , ee sonbaharida hazan vurur borsayi  , ee nezaman borsa iyi olcak size gore :))) acaba dunyada baska bir ulke varmi boyle haber yapan veya veren :)) mantikli yararli haber yapmaya gayret edin biraz lutfen !!! (6) 

 • mehmet25 Eylül 2021 23:54

  ve sen de bunu yedin !

 • ALİ HAYDAR YEZİDSEVMEZ25 Eylül 2021 17:36

  Desene borcu olmayan enerji şirketleri bu sene 10-20 katlayacaklar.her sene bir sektör köşelik oluyor.savaş falan çıkmaz bu devirde arkadaşlar.abd sizler kortutuyor.bir savaş olur ise çin ile abd falan değil japonya k.kore ingiltere fransa alman da haritadan silinir.korkmayın ve hisselerinizi asla kaptırmayın bunlar danışıklı döğüş bence.

 • Kapak26 Eylül 2021 10:03

  Neyi kaptırmasınlar mesela 7-8 liradan 30-40 liraya gitmiş fk sı pd si uçmuş olanlarımı? Zoren mi alacaksın enerjisamı aaaaal ikiside hala arzının altında debeleniyor enflasyona bakarsan? Kim kime kaptırmış iyi bak.

 • Cemil26 Eylül 2021 00:08

  Hisse kaptırma ne demek.. borsada. Milyonlarca Lot ksğıt var. isteyen gider alır.

 • Çantacı25 Eylül 2021 12:45

  Borsacılar hapı yuttu. Sürekli risk haberleri geliyor.

 • Yatırımcı 26 Eylül 2021 10:27

  Sen öyle san