BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaBorsada yeni hedef 2.750 puan----

Borsada yeni hedef 2.750 puan

Borsada yeni hedef 2.750 puan
22 Ocak 2022 - 11:20 www.finansgundem.com

Tahvil piyasaları artan enflasyon sonrası şahinleşen Fed'in yıl sonuna kadar en az dört faiz artışına gideceğini fiyatlarken, Rusya ile Ukrayna arasında artan tansiyon da risk iştahının önemli ölçüde düşmesinde etkili oldu.

Küresel pay piyasalarında, şahinleşen merkez bankaları ve artan jeopolitik risklerle oynaklık artarken, gelecek hafta gözler ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikası kararlarına çevrildi. Ayrıca Rusya ile Ukrayna arasında savaş çanlarının çalınmaya başlaması piyasaları tedirgin ediyor. Buna rağmen orta vadeli beklentiler hala pozitif.

Yurt içinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini yüzde 14'te sabit bırakırken, Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi küresel pay piyasalarıyla birlikte değer kaybetti.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftayı yüzde 2,98 azalışla 2.011,16 puandan tamamlarken, Dolar/TL yüzde 1,33 gerileyerek haftayı 13,4612'den kapattı. Analistler, BIST 100 endeksinde teknik açıdan 2.150 ve 2.250 puanın direnç, 2.000 ve 1.970 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

Gelecek hafta yurt içinde, salı reel kesim güven endeksi, kapasite kullanımı ve sektörel güven endeksleri, perşembe TCMB enflasyon raporu ve TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) tutanakları ve cuma ekonomik güven endeksi verileri takip edilecek.

Öte yandan, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkez bankaları arasında imzalanan 5 milyar dolarlık ikili para takası (swap) anlaşması ile TCMB'nin toplam swap anlaşmalarının büyüklüğü 28 milyar dolara ulaştı.

Deniz Yatırım, 2022 Strateji Raporu'nu açıkladı. Deniz Yatırım Strateji Ve Araştırma Bölüm Müdürü Orkun Gödek, 2022 yılında öne çıkan finansal aracın hisse senetleri olacağını ifade ederek, 12 ay vadeli BIST 100 endeksi hedef fiyatını 2.750 olarak belirlediklerini açıkladı. Gödek, bu yıl için yüzde 3 civarı büyüme ve son çeyrekteki baz etkisine kadar yüzde 30-40 aralığında enflasyon öngördüklerini paylaştı.

TAHVİL PİYASALARI ENFLASYONU FİYATLIYOR

Tahvil piyasaları artan enflasyon sonrası şahinleşen Fed'in yıl sonuna kadar en az dört faiz artışına gideceğini fiyatlarken, Rusya ile Ukrayna arasında artan tansiyon da risk iştahının önemli ölçüde düşmesinde etkili oldu.

Fed'in bu toplantıda faiz artışına gitmesi beklenmezken, tahvil piyasalarında 25 baz puan artış beklenen marttaki toplantıya ilişkin yönlendirmeleri ve varlık alımlarının azaltımına yönelik tutumu yatırımcıların odağına yerleşti.

Hafta içinde, Rusya'nın Ukrayna sınırına yakın bölgelere askeri yığınak yapmasının ardından Rus ordusunun Ukrayna'ya gireceği kaygıları artarken, bölgede hareketlilik etkinliğini koruyor. ABD basınında yetkililere dayandırılan haberlerde, ABD yönetiminin, Letonya, Litvanya ve Estonya'ya, ellerindeki ABD menşeli silahları Ukrayna'ya destek amacıyla göndermelerine izni verdiği belirtildi.

ABD Başkanı Joe Biden da Rus askeri birliklerinin Ukrayna sınırından herhangi bir şekilde geçmesinin işgal anlamına geleceğini ve bu durumda Rusya'nın ağır bedel ödeyeceğini söyledi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ise Ukrayna'ya saldırması halinde Rusya'ya çok ağır ekonomik ve mali yaptırımlar uygulayacaklarını bildirdi.

Söz konusu gelişmelerle ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1,90 ile son iki yılın en yükseğine çıkarken, artan jeopolitik riskler sonrası artan güvenli varlık talebiyle gerileyerek haftayı yüzde 1,77 seviyesinden tamamladı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim sonrası güvenli liman varlıklardan altının ons fiyatı da yükseliş eğiliminde hareket ederken, geçen hafta yüzde 0,82 yükselişle 1.833 dolara çıktı.

Brent petrolün varil fiyatı da yükseliş eğilimini üst üste beşinci haftaya taşıyarak 88,8 dolarla Ekim 2014'ten bu yana en yüksek seviyesine çıkmasına karşın artan jeopolitik risklerle kazançlarını kısmen geri vererek haftayı yüzde 1,2 artışla 87 dolardan tamamladı.

Analistler, gelecek hafta veri gündeminin de yoğun olduğunu hatırlatarak, bununla birlikte dünya genelinde açıklanmaya başlayan 2021 4. çeyrek şirket finansal tablolarının hisse bazlı oynaklığı artırabileceğine dikkati çekti.

FED’İN KARARI BEKLENİYOR

ABD'de pay piyasalarındaki düşüş şahinleşen Fed'le birlikte üst üste üçüncü haftaya taşınarak derinleşirken, gelecek hafta çarşamba günü Fed'in Faiz kararı ve devamında Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları yatırımcıların odağına yerleşti.

Analistler, karar metninde ve Powell'ın açıklamalarında para politikasının geleceğine ilişkin ipuçlarının aranacağını kaydederek, faiz kararı sonrası piyasalarda oynaklığın artabileceğini ifade etti.

ABD'de bu hafta veri takviminin yoğun olduğuna dikkati çeken analistler, açıklanacak verilerdeki beklenti dışı olası enflasyonist göstergelerin fiyatlamaları etkileyebileceğini bildirdi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ise hafta içindeki açıklamalarında, yönetimin yorulmadan fiyat baskılarını hafifletmek için stratejiler aramaya devam ettiğini ve enflasyonun gelecek yıl önemli ölçüde yavaşlamasının beklendiğini bildirdi.

Hafta içinde bilançosunu açıklayan ABD'li Morgan Stanley'in net karı geçen yılın son çeyreğinde yüzde 9 artarak 3,7 milyar dolara çıktı. Aynı dönemde Bank of America'nın net karı da yüzde 28 yükselerek 7 milyar dolara ulaştı.

Makroekonomik veri tarafında ise ABD'de konut başlangıçları aylık yüzde 1,4, inşaat izinleri de aylık yüzde 9,1 artışla beklentileri geride bıraktı.

Söz konusu gelişmelerle S&P 500 endeksi haftalık bazda yüzde 4,92, Dow Jones endeksi yüzde 4,58 ve Nasdaq endeksi yüzde 7,55 değer kaybetti.

24 Ocak ile başlayan haftanın veri takviminde, pazartesi imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), salı Tüketici Güven Endeksi ve Richmond Fed sanayi endeksi, çarşamba toptan stoklar ve yeni konut satışları, perşembe 2021 4. çeyrek Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSYH) ve bekleyen konut satışları ile cuma kişisel gelirler, kişisel harcamalar ve Michigan Tüketici Güven Endeksi verileri takip edilecek.

SAVAŞ ÇANLARI ÇALIYOR

Avrupa borsalarında risk iştahı Fed'in şahinleşen duruşu ve Rusya ile Ukrayna arasında artan tansiyonla oldukça gerilerken, gelecek hafta yoğun veri gündemi takip edilecek.

Avrupa gündeminde Rusya ile ABD ve NATO arasında Ukrayna nedeniyle artan gerilim bu hafta gündemin odağında yer aldı.

Bununla birlikte, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, enflasyonun kontrolden çıkmasını beklemediklerini belirterek, enflasyona karşı doğru politika tepkisini belirlemenin "çok kritik" olacağını ifade etti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının ardından ekonomik toparlanmanın beklenenden güçlü olduğunu söyleyen Lagarde, "Ekonomideki toparlanma beklentilerimizi aştı. Bir yıl önce bu kadar hızlı ve güçlü bir şekilde toparlanacağımızı bilmiyorduk." dedi.

Lagarde, enflasyonun kontrolden çıkmasını beklemediklerini belirterek, "Enflasyona karşı doğru politika tepkisi belirlemek çok kritik olacak." diye konuştu.

Artan enflasyon nedeniyle eleştirilere muhatap olan Lagarde, Euro Bölgesi'nin ABD ile aynı enflasyonla karşı karşıya olmadığını savundu. Lagarde, "Euro Bölgesi'nde ABD'dekiyle aynı enflasyonla karşılaşmamız pek olası değil." ifadesini kullandı.

İngiltere ve Almanya'da açıklanan aralık ayı enflasyon verileri de son 30 yılın en yüksek seviyesine işaret etti.

Bu gelişme sonrası İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, yüksek doğal gaz fiyatlarının endişe kaynağı olduğunu ve enflasyon baskısının 2023 sonuna kadar sürebileceğini belirtirken, açıklama sonrası bankanın 3 Şubat'taki toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımına gideceğine dair beklentiler güçlendi.

Almanya'nın 10 yıllık tahvil faizi Mayıs 2019'dan bu yana ilk kez pozitif getiri bölgesine geçse de burada kalıcı olmazken, Euro, dolar karşısında haftayı yüzde 0,6 azalışla 1,1343'ten tamamladı.

Bu hafta İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,65, Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,76, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,04 ve İtalya'da MIB 30 endeksi ise yüzde 1,75 azaldı.

Gelecek hafta Avrupa'da, pazartesi bölge genelinde imalat sanayi ve hizmet sektörü PMI, salı Almanya'da IFO iş ortamı güven endeksi ve cuma Almanya'da 2021 4. çeyrek GSYH ile Euro Bölgesi'nde Tüketici Güven Endeksi verileri takip edilecek.

ASYA’DA FAİZ İNDİRİMİ

Asya'da bu hafta Japonya Merkez Bankası (BoJ) karar metnindeki değişiklikle nispeten de olsa şahinleşirken, Çin Merkez Bankası (PBoC) 1 yıllık kredi referans faiz oranını (LPR) 10 baz puan indirerek yüzde 3,70'e çekti.

BoJ, faizlerde ve para politikasında değişikliğe gitmedi. Ekonomiye yönelik beklentilerini revize eden banka, Mart 2022'de bitecek 2021 mali yılına ilişkin enflasyon orta noktası tahminini yüzde 0 düzeyinde korudu, reel Gayrisafi Yurt içi Hasıla (GSHY) öngörüsünü yüzde 3,4'ten yüzde 2,8'e düşürdü. Banka, Mart 2023'te bitecek 2022 mali yılına ilişkin enflasyon beklentisini ise yüzde 0,9'dan yüzde 1,1'e, büyüme öngörüsünü yüzde 2,9'dan yüzde 3,8'e yükseltti. BoJ, daha önce "aşağı yönlü" olarak belirttiği fiyatlara yönelik risk değerlendirmesini de 2014'ten bu yana ilk kez "dengeli" olarak değiştirdi.

BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda, kararın ardından yaptığı açıklamada, gerektiğinde para politikasını gevşetmekten çekinmeyeceklerini ancak mevcutta para politikamızı değiştirmeye gerek olmadığını belirterek, "Faiz artırımını tartışmıyoruz." dedi.

PBoC, hafta içinde gerçekleştirilen para politikası kurulu toplantısında, 1 yıllık kredi referans faiz oranını yüzde 3,80'den yüzde 3,70'e, 5 yıllık kredi faiz oranını yüzde 4,65'ten yüzde 4,60'a indirdi.
Beklentiler doğrultusunda açıklanan karar ile PBoC, üst üste ikinci ayında da 1 yıllık LPR'de indirime gitmiş oldu. Mortgage fiyatlamasında etkili olan 5 yıllık LPR'deki indirim ise 10 baz puanlık piyasa beklentilerinin altında kalırken, analistler bu durumun halihazırda likidite zorlukları yaşanan emlak sektörüne yönelik sınırlı da olsa bir rahatlama getireceğini belirtti.

Asya'da açıklanan makroekonomik verilere göre, Japonya'da sanayi üretimi aylık bazda yüzde 7, yıllık bazda yüzde 5,1 arttı.

Söz konusu gelişmelerle haftalık bazda Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 2,14 ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 2,97 değer kaybederken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,04 ve Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 2,39 değer kazandı.

24 Ocak ile başlayan haftanın veri takviminde, perşembe Çin'de sanayi karlılıkları ve cuma Tokyo Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri takip edilecek.

Model Portföy

Model portföyde yaptıkları güncellemeleri de paylaşan Gödek; listeden OZKGY'yi çıkarken; TURSG’yi ekledikleri bilgisini vererek, yeni portföyü şöyle paylaştı:

GARAN: Cazip değerleme, güçlü sermaye, yüksek karşılık oranları ve TÜFE’ye endeksli bonoların karlılığa katkısı.

ISMEN: Komisyon gelirlerinde artış, alternatif getiri arayışı döneminde kredili işlem hacimlerinde olası toparlanma ve düzenli temettü getirisi.

KORDS: Kord bezi segmentine ek olarak kompozit güçlendirme tarafındaki toparlanma beklentimiz ve döviz bazlı gelir yapısı.

TAVHL: Pandeminin sonuna yaklaşılması ve Türkiye’nin cazip turizm destinasyonu konumunda olması dolayısıyla turist sayısında artış beklentimiz.

SISE: Yeni yatırımlarla desteklenen büyüme hikayesi, güçlü bilanço, döviz bazlı gelir yapısı ve düzenli temettü getirisi.

TCELL: Yüksek karlılık, pozitif bilanço yapısı, nakit yaratma kapasitesi, dijital hizmetlere yönelik yatırımlar, yüksen enflasyonun pozitif katkısı.

AKSEN: Güçlü FAVÖK üretimi, yabancı para geliri sağlayan yatırımları, döviz bazlı gelirlerde artış, cazip çarpanlar.

BIMAS: Rekabet Kurulu cezası nedeniyle iskonto görmesi, gıda enflasyonu ve alternatif temel tüketim malı talep arayışının büyümeyi desteklemesi.

TKFEN: Gübre tarafından gelecek katkı, Orta Doğu ülkelerinden olası yeni siparişler, bakiye siparişlerde toparlanma beklentimiz.

TURSG: Cazip çarpanlar, trafik ve kasko segmentlerindeki pazar payının görece daha düşük olması, marj baskısının rakiplerine kıyasla daha sınırlı kalması ve artan finansal gelirler.

OZKGY: 2021 yılındaki güçlü performansı sonrasında revize ettiğimiz 12-aylık hedef fiyatımızın sınırlı getiri potansiyeline işaret etmesi.

BDDK kartlı ödemelerde temassız işlem limitini artırdı

 

Bitcoin’de 30 bin dolar beklentisi

 

Yellen: 2023'te enflasyonda önemli ölçüde yavaşlama bekleniyor

 

YORUMLAR (19)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • K224 Ocak 2022 14:01

  BU MEMLEKET ARTIK BU ZAMLARI KALDIRAMAZ...........İNSANINDA BİR İSTİHAB HADDİ VARDIR..........BU HÜKÜMET BİTMİŞ FAKAT FARKINDA DEĞİL...

 • Haber24 Ocak 2022 07:38

  O işler belli olmaz haberleri kimse bilemez günde 500-750'-1000 haber geliyor.

 • Ali güneş 23 Ocak 2022 22:13

  VAKIFINS ve TURSG

 • Sercan23 Ocak 2022 15:41

  Sız bunu haber yapdıysanız ben en az 150 bın enfazla 120 bın beklerım

 • Hehe23 Ocak 2022 14:33

  Bu yabanci hisse sattigi muddetce kimse onlarin satisini karsilayamaz kimse kendini buyuj gorup gaza gelmesin ne paramiz nede cesaretmiz yeter

 • Hehe23 Ocak 2022 14:31

  Yine reklam almislar kimin malini pazarlamaya calisiyonuz fed gibi birsey geliyor haftaya duydunuzmu bizde oldugu gibi heryeri ayri oynamiyor adamlarin vurdunu oturtuyor kimin malini kilitlemeye calisiyorsunuz

 • Halil23 Ocak 2022 11:04

  Abd düşüyo fed faiz arttırıyor. Borsalar düşer ağa.

 • Ömer23 Ocak 2022 10:43

  Çok ky var. Önce dalış yapması lazım. 150-160 bine dalıp ky silkelenecek sonra seçimde akp gidecek beklentisiyle 300 bine gidecek.

 • MR kutman22 Ocak 2022 22:49

  Önümüzdeki hafta glyho izleyin hedef 4 tl 1 ay içinde

 • Ferdi23 Ocak 2022 10:42

  Patron hisseleri topluyor. İmana gelmiş hisseyi 10 lira yapacak.

 • Zutinkov22 Ocak 2022 19:10

  Ukrayna rusya durumu biraz sıkıntılı olmaya başladı diğer sayfada gemi vs yollayacaklarmış bu şimdi bizide etkiler,eğer bir girişim olursa sanmam ama diyelim ki oldu rusya ukrayna arasında bizim en çok ulaşım ve turizm hisseleri etkilenir ciddi manada etkilenir şakası yok bu işin zaten bahane arıyorlar endekse çakmak için alın size bahane,cuma biz kapandıktan sonra abd patates oldu,arkadaşlar ciddiye alınması gereken bir durum bu uzun vadeli yükseliş kanalı aşağı kırıldı bize sirayet etmez sanmayın,ptesi içimizden geçerler yine dikkat edin.

 • AHMET ÖZBİR22 Ocak 2022 17:25

  KÜRESEL GÜÇ Türkiyem emin adımlarla ilerliyor. Ekonomistlerimiz açıkladı; "2023 YILINA KADAR KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN 50 MİLYAR DOLAR YATIRIM GELECEK!" İşte o zaman TÜRKİYEM, BİST'im, VATAN EVLATLARI UÇACAK! Vatana gıcık olanlar ise KAFAYI SIYIRACAK!..

 • Serkan23 Ocak 2022 00:03

  Ahaber ızleyemeye devam et kocum

 • Davut aslan22 Ocak 2022 16:57

  Ali Haydari ye yuzde yuz katilıyorum.

 • sedat22 Ocak 2022 13:18

  hedef 160 bine düşmek

 • İhtimal dahilinde22 Ocak 2022 14:46

  1986 seviyes aşağıya gecerde kapatırsa önce 1827 sonra 1731 en sonda senin dediğin 1644 var.Ancak bazı şirketler bu düşüş olsa bile düşmezler çünkü bilanço dönemi bedavaya mal vermezler kimseye.

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU22 Ocak 2022 11:35

  Dünya da bir bir ekonomik kriz veya savaşlar olmaz ise bizim borsa eylül ayından itibaren bu seviyelere gelir .çünkü israil ve diğer düşmanlarımız ile barışma adımları borsaya olumlu etkiler birde seçim yaklaşması ekonomiyi onarma dönemine ülkeyi sokacaktır.

 • Boş iş22 Ocak 2022 19:04

  Kardeş bir kerede bahane üretmeyin be harbiden bunun modası geçeli seneler oldu hala daha aynı kafayla gidiyorsun bırak bu işleri.

 • Ali haydari22 Ocak 2022 15:53

  Kim senin düşmanın kim bunlar İsrail senin düşmanın falan değil ne zaman ne gördün israilden aptallara enayilere uyutmak için yıllardır söylenen palavralar en büyük düşmanın araplardır Türkün en büyük asırlardır ellerinde kanları vardır çoluk çocuk kadın Türkleri katletmişlerdir tarih ne hamasettir nede palavra gercektir