BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaBorsada 'ne alırsan al' dönemi bitti----

Borsada 'ne alırsan al' dönemi bitti

Borsada 'ne alırsan al' dönemi bitti
30 Nisan 2022 - 08:15 www.finansgundem.com

Borsa son iki haftasını negatif tamamlarken, açıklanan bilançolarda bazı BİST şirketlerinin kâr performansındaki sürpriz düşüşler, artık borsada “Ne alırsan al” döneminin de bittiğini gösteriyor.

Dünya, Fed’in şahinleştiği, emtiaların üzdüğü, doların tüm dünyada değer kazandığı, faizlerin ise artık para politikalarıyla bağının koptuğu bir döneme girdi. 

Şirketlerden bazılarının finansal performansında pandemi dönemiyle birlikte ortaya çıkan ivmenin kaybolması, haliyle portföylerde hisse değişimlerini de beraberinde getiriyor.

Tüm bu koşullar altında, bir emeklilik fonu yatırımcısının profesyonel fon yöneticilerinin stratejisini de yakından takip etmesi gerekiyor.

Dünya'dan Berfin Nilgün Çipa ve Barış Erkaya'nın haberinde, yatırımcının emeklilik birikimini yükselen enflasyon karşısında ezdirmemenin bir yolunu bulması, bunu yaparken de piyasalardaki volatiliteyi düşünerek daha düşük riskli fonları da kapsayan bir fon sepeti yapması öneriliyor.

Özellikle de kıymetli maden fonlarının yüzde 3’ten fazla aylık kayıp yaşadığı göz önüne alındığında, bir sepetin neden önemli olduğunun daha iyi anlaşılacağını belirten haber şöyle devam ediyor:

"Bu açıdan son 1 ayda getiri bazında her bir fon kategorisinin şampiyon emeklilik fonlarını araştırdık. Fonbul.com verileri üzerinden yaptığımız analize göre Nisan ayının en çok getiri sağlayan emeklilik fonu kategorisi endeks fonları oldu. Onu hisse senedi fonları izledi. Katkı fonları, değişken fonlar ve standart fonlar izlerken en az getiri sağlayan fonlar olarak ise dar bir fon kategorisi olan yaşam döngüsü ve hedef fonları izledi. Kıymetli maden fonları ise Nisan’da net zarar yazdı."

Fon Fortföyünü değiştirecekler dikkat

Mayıs ayı fon portföyü dağılımı için kritik. Emeklilik fonu yatırımcılarının bu noktadan itibaren özellikle hisse senedi fonlarında daha detaycı bir yaklaşıma girmesi gerekiyor. Karlılık büyümesi süren ve ucuz kalmış hisselerle portföyünü değiştiren emeklilik fonlarının daha yüksek performans sergileyeceği bir döneme giriyoruz. Ayrıca borsanın düştüğü ve hisse senetlerinin ucuzladığı bu dönemde portföyündeki hisse oranını daha ucuz fiyatlardan artıran emeklilik fonlarının endeksteki yeniden yukarı dönüşte yüksek performans yakalaması olası görülüyor.

Yatırım araçlarının haftalık performansı

 

Avrupa borsaları haftanın son gününü pozitif kapattı

 

New York borsası günü sert düşüşle kapattı

 

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Kıvanç Davraz01 Mayıs 2022 21:54

  Yumurtaların hepsini aynı sepete koymayın. Sepetin altı delinirse bütün yumurtalar boşa gider Bu yüzden farklı sepetlere koyun

 • ismail01 Mayıs 2022 06:43

  ne alalım peki 

 • Emekli30 Nisan 2022 21:59

  Çok param var, koyacak yer bulamıyorum...Acaba Borsadan ne alırım diye düşünürken bu haberi okudum, vaz geçtim alım yapmaktan dedim ya param çok... ;))

 • Emekliye Destek01 Mayıs 2022 15:49

  % 100 olumsuz Oy verenler de para çok demek ki, e ne demişler "Tok açın halinden anlamaz mış"...