BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBoeing rekor tazminatla karşı karşıya----

Boeing rekor tazminatla karşı karşıya

Boeing rekor tazminatla karşı karşıya
20 Haziran 2024 - 13:18 www.finansgundem.com

737 Max tipi uçakların uçuş kontrol sistemlerindeki kusurlar nedeniyle iki ölümcül kazanın kurbanlarının aileleri Boeing'den 24,78 milyar dolara kadar para cezası talep edilmesini ve cezai kovuşturma başlatılmasını istedi

Ocakta Alaska Havayolları'na ait bir uçuş sırasında 737 Max 9'un kapı tapasının patlamasının ardından Boeing, üretim hatasıyla ilgili bir dizi davayla karşı karşıya. Max jetleri bundan önce de 2018'de Endonezya'da ve 2019'da Etiyopya'da düşerek 346 kişinin ölümüne neden olmuştu. Bu olaylar Boeing'de süregelen güvenlik ve kalite sorunlarını gözler önüne sermişti.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, 737 Max tipi uçakların uçuş kontrol sistemlerindeki kusurlar nedeniyle iki ölümcül kazanın kurbanlarının aileleri Adalet Bakanlığı'ndan havacılık devi Boeing'den 24,78 milyar dolara kadar para cezası talep etmesini ve cezai kovuşturma başlatmasını istedi.

15 aileyi temsil eden avukat Paul Cassel, Adalet Bakanlığı'na yazdığı mektupta "Boeing'in işlediği suç ABD tarihindeki en ölümcül şirket suçu olduğundan, 24 milyar dolardan fazla bir azami para cezası yasal açıdan makul ve açıkça uygundur" dedi. 

2018 ve 2019'daki kazalarda hayatını kaybedenlerin aileleri, "Boeing'in askıya alınan bu fonları bağımsız bir kurumsal denetçiye ve uyum ve güvenlikle ilgili iyileştirmelere ayırması koşuluyla" bakanlığın cezanın 14 milyar ila 22 milyar dolarlık kısmını askıya alabileceğini söyledi.

Bu gelişme, Boeing CEO'su David Calhoun'un Senato'daki özel bir oturumda yoğun bir sorgulamayla karşı karşıya kaldığı sırada, şirketin gelecekteki uçak güvenliğine "tam bağlı" olduğunu söyleyip kaza kurbanlarının ailelerinden özür dilemesinden bir gün sonra geldi.

Salı günü İç Güvenlik soruşturmaları alt komitesinin karşısına çıkan Calhoun, burada üretim denetim süreçleri ve ifşacı güvenliği konularında sorgulanmıştı.

Calhoun, oturuma katılan ailelere "Boeing'deki herkes adına şahsen özür dilemek istiyorum. Kayıplarınız için çok üzgünüz. Hiçbir şey uçaklarımıza binenlerin güvenliğinden daha önemli değil. Emniyet ve kaliteye olan sarsılmaz bağlılığımızla, kaybettiklerimizin anısını her gün onurlandırmaya çalışıyoruz." demişti.

Aileler mektupta ayrıca Boeing'in yönetim kurulunun kendileriyle görüşmeye çağrılması ve bakanlığın "iki kaza sırasında Boeing'deki sorumlu şirket yetkilileri hakkında cezai kovuşturma başlatması" gerektiğini belirtti.

Mayısta Adalet Bakanlığı, Boeing'in 2021'de varılan ve şirketi 2018 ve 2019'daki ölümcül kazalardan kaynaklanan dolandırıcılık yapmak için komplo kurma suçlamasından koruyan ertelenmiş kovuşturma anlaşmasını ihlal ettiğine karar verdiğini açıklamıştı.

Ancak Boeing geçen hafta ABD yönetimine anlaşmayı ihlal etmediğini söylemişti. Federal savcıların Teksas'taki bir federal yargıca planlarını bildirmek için 7 Temmuz'a kadar süresi var; bu planlar bir ceza davası açmak ya da Boeing'le bir ikrar anlaşması müzakere etmek olabilir. Adalet Bakanlığı ayrıca ertelenmiş kovuşturma anlaşmasını bir yıl daha uzatabilir.

Mektupta, Senato'nun Soruşturmalar Daimi Alt Komitesine başkanlık eden ve Boeing CEO'suyla bir oturum gerçekleştiren Senatör Richard Blumenthal'ın şu sözlerine yer verildi: 

"Eski bir savcı olarak benim görüşüme göre, kovuşturma yapılması gerektiğine dair neredeyse ezici kanıtlar var."

Boeing 737 MAX uçaklarının 2018 ve 2019'da Endonezya ve Etiyopya'da meydana gelen iki ölümcül kazası, en çok satan uçağın dünya çapında 20 ay süreyle yere indirilmesine yol açmıştı. İki ölümcül kaza da MCAS adlı bir güvenlik sistemiyle ilişkilendirilmişti.

ABD: Boeing anlaşmayı ihlal etti

 

Boeing için üretilen uçak parçalarında 'ciddi kusurlar vardı'

 

Boeing'in uçak denetim sürecine ilişkin yeni soruşturma

 

Boeing'in ölü bulunan eski çalışanının ifadesi ortaya çıktı!

 

Boeing mühendisinden şok uyarı: 787 Dreamliner uçakları yerde kalmalı!

 

United Airlines: Boeing yüzünden 200 milyon dolar zarar ettik

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)