BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiBoE Başkanı Carney'den enflasyon değerlendirmesi----

BoE Başkanı Carney'den enflasyon değerlendirmesi

BoE Başkanı Carney'den enflasyon değerlendirmesi
21 Şubat 2018 - 22:25 www.finansgundem.com

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, ülkede enflasyonun gelecek üç yıllık dönemin son yılında bankanın yüzde 2 seviyesine çekilebileceğini fakat bunun iki yıldan önce mümkün olmayacağını söyledi

İngiltere Merkez Bankası Başkanı (BoE) Mark Carney, enflasyonun gelecek üç yıllık dönemin son yılında yüzde 2,0 seviyesine çekilebileceğini söyledi.
İngiliz parlamentosunda vekillerin bankanın para politikasına ilişkin sorularını yanıtlayan Carney, ülkede enflasyonun gelecek üç yıllık dönemin son yılında yüzde 2 seviyesine çekilebileceğini, fakat bunun iki yıldan önce mümkün olmayacağını vurguladı. 
Önümüzdeki dönemde olası faiz adımlarına ilişkin olarak ise Carney, “Bir yola adanmış değiliz. Yada çok istisnai durumlar hariç belirli bir güzergaha ilişkin yönlendirme veriyor değiliz.” ifadelerini kullandı. 
İngiltere Merkez Bankası Baş Ekonomisti Andy Haldane de önümüzdeki dönemde bankanın temel öngörüsünden daha hızlı bir şekilde politika faiz artışına gidilebileceğini söyledi.
Haldane, “Bence beklenen ivmeden daha yüksek bir potansiyel var. Benim görüşüm bu (adım), Faiz artışı yolundaki riskleri dengeleyerek, enflasyonda sürdürülebilirliğe dönülmesi için gerekli olabilir.” ifadelerini kullandı. 

Ülkede ocak ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 3 artış kaydetmişti.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) bu ay başında beklentilerle uyumlu şekilde politika faiz oranını yüzde 0,5 seviyesinde bırakmıştı. 

BoE Başkanı Carney ise faiz kararının ardından, "Faizleri kademeli bir şekilde olmakla birlikte daha hızlı ve kasım ayındaki tahminimizden daha fazla artırmamız gerekebilir." değerlendirmesinde bulunmuştu.​
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)