BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkBNP Paribas’dan 1 milyar dolarlık hisse geri alımı----

BNP Paribas’dan 1 milyar dolarlık hisse geri alımı

BNP Paribas’dan 1 milyar dolarlık hisse geri alımı
29 Ekim 2021 - 12:11 www.finansgundem.com

Üçüncü çeyrekteki güçlü bilanço rakamları ile rakibi olan bankaların bir adım önüne geçen BNP Paribas 900 milyon euroluk hisse geri alım programına başlayacağını açıkladı


FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dev Fransız bankası BNP Paribas, hisse senedi alım satımlarında %79'luk bir sıçrama yakalamasının ve iç piyasalar birimlerinde beklenenden iki kat daha fazla gelir elde etmesinin ardından 900 milyon euroluk (1 milyar dolar) hisse geri alımına başlayacağını açıkladı.

Bankanın bu iki işletmesinden gelen güçlü bilanço rakamları dev Wall Street bankalarına karşı sabit gelir ticaretinde kaydedilen sınırlı düşüşün telafi edilmesine yeardımcı oldu. BNP Paribas’ın net gelirleri analistlerin beklentilerini aşmasındaki en büyük sebeplerden biri ise bankanın kötü kredilere öngörülenden daha az para ayrılmasıydı.

Bloomberg International’ın haberine göre, Paris merkezli bankacılık devi, Avrupa Merkez Bankası'nın salgında temettü verme konusundaki yasakları kaldırılmasının ardından, yeni bir stratejik plan kapsamında hissedar getirilerindeki artışı hedefliyor. Yatırım bankası işletmelerinden, temel pazarlardaki perakende operasyonlarından ve uluslararası faaliyetlerinden kabaca eşit miktarlarda getiri sağlayan BNP, üçüncü çeyrekte ekonomik toparlanmanın temerrüde düşen şirketlerin sayısını azaltmasından ve bankaların bazı kaynaklarını serbest bırakmasına imkan vermesinden fayda sağladı.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, Cuma günü duyurulan hisse geri alım programının 1 Kasım'da başlaması ve en geç 8 Şubat'ta tamamlanması planlanıyor. Şubat ayı aynı zamanda BNP’nin 2022-2025 dönemi yeni stratejik planını açıklamaya hazırladığı tarih. Bankanın CEO’su Jean-Laurent Bonnafe geçen ay yaptığı bir toplantıda, bankanın herhangi bir rakam vermeden daha yüksek getiri ve hisse geri alımları düşünebileceğinin sinyalini vermişti.

Bloomberg International’ın haberine göre, bankada 2021 yılında %50 olan ödeme oranını gelecek yıl yıllık kârın %60'ına yükseltmek de dahil olmak üzere çeşitli senaryoları araştırılıyor. Bu senaryolara hisse geri planının da dahil edildiğini belirtiliyor.

BNP, hisse senedi işlemlerindeki artıştan rakibi olan bankalara göre daha fazla yararlandı. ABD'nin en büyük bankaları bu alanda ortalama %35'lik bir artış bildirirken, İsviçreli UBS Group AG %24'lük bir getiri elde edebildi. Bonnafe’nin bu alandaki stratejisi hedge fonu müşterileri ile ortaklık kurmak ve yatırım bankasının farklı birimleri arasında daha güçlü bir işbirliği oluşturmak yönünde. BNP’nin sabit gelir işletmesinin elde ettiği getirilerse %28 oranında düşerken ABD’li rakiplerinde ise bu düşüş ortalama %13 seviyesindeydi.

BNP'nin perakende işletmelerini temel pazarlarına dahil eden yurtiçi piyasalar birimi, otomobil kiralama iştiraki Arval gibi sektör bazında uzmanlaşmış işletmelerinde elde edilen daha yüksek getirilerden ve satışlardan da destek aldı. BNP Uluslararası Finansal Hizmetleri Birimi’nden elde edilen gelirse, sigorta ve bireysel finans işletmelerinden elde edilen kısmen düşük katkılar nedeniyle azaldı.

İngiliz şirketlerin Türkiye’ye ilgisi arttı

 

İngiltere ile Fransa'nın arasına 'balık' girdi

 

BNP Paribas Finansal Kiralama'ya yeni genel müdür

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)