BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBM'den İsviçre hükümetine çağrı: Siyahilere yönelik ırkçılığa karşı tedbir alın----

BM'den İsviçre hükümetine çağrı: Siyahilere yönelik ırkçılığa karşı tedbir alın

BM'den İsviçre hükümetine çağrı: Siyahilere yönelik ırkçılığa karşı tedbir alın
26 Ocak 2022 - 20:58 www.finansgundem.com

Birleşmiş Milletler, İsviçre'de yaşayan Afrika kökenlilerin ırk ayrımcılığına maruz kaldığına dikkati çekti. İsviçre hükümetine ülke içindeki ırkçı uygulamalarla mücadele çağrısı yapıldı

Birleşmiş Milletler (BM) Afrika Kökenli İnsanlar Uzmanları Grubu Başkanı Dominique Day, yazılı açıklamasında, uzmanların İsviçre'ye ziyareti sonrası ülkedeki ırkçı uygulamalara yönelik gözlemlerini açıkladı.

"Siyahilere yönelik ırkçı fişlemeler ve polis kontrolleri, insanları aşağılayan, suçlu muamelesi yapan ve yaftalayan uygulamalardır" ifadesini kullanan Day, bu eylemlerin güvenlik güçleri tarafından yapılmasının insan hakları ihlali olduğunu vurguladı.

Day, uzmanların Ağustos 2018'den bu yana Zürih'teki Pöschwies Cezaevi'nde hücre hapsinde tutulan siyahi mahkum Brian K. ile de görüştüğü bilgisini paylaştı ve "Brian K'nin durumu, İsviçre'de sistematik hale gelen ırkçılığın açık bir örneğidir. Irk ayrımcılığı ve adaletsizlik, bu davanın her aşamasında kendini göstermiştir." değerlendirmesinde bulundu.

"Irkçı uygulamalara karşı somut tedbirler alınmalı"

Ülkenin adalet ve güvenlik mekanizmasında ırkçı uygulamaların giderek yayılmasından endişe duyduklarını belirten Day, "Güvenlik güçlerinin görevi kötüye kullanma, zorbalık ve ölümcül şiddet kullanma gibi uygulamalarına yönelik soruşturmaların bağımsızlığı yeterli değildir" dedi.

Day, İsviçre hükümetinin ülkedeki ırkçı uygulamalara karşı somut tedbirler alması gerektiğini kaydetti ve yetkililerin özellikle siyahilere karşı yapılan ayrımcılıkları ele alma çabalarını takdirle karşıladığını vurguladı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, 14 Haziran 2021'deki açıklamasında, siyahi mahkum "Brian K'nin 15 günden fazla hücre hapsinde tutulmasının BM İşkenceye Karşı Sözleşmesi'nin açık ihlali olduğunu" belirtmiş ve İsviçre hükümetine uyarıda bulunmuştu.

İsviçreli yetkililer 17 Ocak'ta, BM'nin tepkisini çeken hücre hapsini sonlandırarak Brian K'yi koğuşa taşıyacaklarını açıklamıştı.

BM: Çatışmalardan 50 milyondan fazla insan etkileniyor

 

BM'den "Kabore'yi serbest bırakın" çağrısı

 

İran, BM'ye olan aidat borcunu ödediğini açıkladı

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • E.g.26 Ocak 2022 21:31

    İNSANLAR YAŞADIKLARI İKLİM/SICAKLIK GÜNEŞ IŞIĞINA MARUZ KALMA SÜRESİNE GÖRE TENLERİ FARKLI RENKLER ALIYOR AMA HER İMNSANIN KANI KIRMIZIDIR SARIŞIN İSVİÇRELİ EKVATOR KUŞAĞINDA YAŞAMAYA BAŞLASA BIRKAÇ NESİL SONRA TEN RENLERİ SİYAHİLERİN TEN RENKLERİNE DÖNÜŞMEYE BAŞLAR SİYAHILER DE İSVİÇREYE YERLEŞSE ONLARIN TEN RENKLERİ DE AÇIK RENGE DÖNÜŞÜR BU DÖNÜŞÜMÜN HIZLANDIRILMASI MÜMKÜN DE OLABİLİR SİYAHİ DOĞAN ÇOCUK 18 YASINA GELDİĞİNDE SARIŞIN İSVİÇRELİDEN DAHA DA SARIŞIN OLABİLİR