BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBM'den Filistin çağrısı----

BM'den Filistin çağrısı

BM'den Filistin çağrısı
16 Mayıs 2021 - 17:42 www.finansgundem.com

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail ve Filistin'e "anlamsız kan dökme, terör ve yıkıma" derhal son verme ve iki devletli çözüm için müzakerelere dönme çağrısı yaptı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail ve Filistin'e "anlamsız kan dökme, terör ve yıkıma" derhal son verme ve iki devletli çözüm için müzakerelere dönme çağrısı yaptı.

BM Güvenlik Konseyi, İsrail ve Filistin arasında giderek yükselen tansiyon ve Gazze'ye yönelik hava saldırısını görüşmek için 3. kez toplandı.

Konseye hitap eden Guterres, Gazze ve İsrail'deki ölüm ve yıkımın bir arada yaşama ve barış umudunu söndürdüğünü belirterek çatışmalara derhal son verilmesi gerektiğini söyledi.

Guterres, "Bir tarafta roket ve havan, diğer tarafta hava saldırısı ve topçu bombardımanları hemen durmalı." dedi.

BM'nin ateşkes için tüm taraflarla görüşmelere devam ettiğini aktaran Guterres, Gazze'de kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu Filistinli sivil ölümlerinden dehşete düştüğünü, Gazze'den fırlatılan roketler nedeniyle İsraillilerin hayatını kaybetmesinden üzüntü duyduğunu ifade etti.

SAVAŞ TÜM BÖLGE İÇİN YENİ BİR TEHLİKE UYARISI
Tüm liderlerin kışkırtıcı retoriği frenleme ve artan gerilimi yatıştırma sorumluluğunu hatırlatan Guterres, "Çatışmalar sadece İsrailli ve Filistinlileri değil bölgeyi de yıkıcı sonuçları olan bir şiddet sarmalına sürüklüyor ve tüm bölge için yeni bir tehlike yaratabilir." diye konuştu.

GÜVENLİK VE İNSANİ KRİZ RİSKİ
Genel Sekreter, çatışmaların devam etmesi durumunda kontrol edilmesi zor güvenlik krizi ve insani krizin ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.

Gazze'de gazetecilerin ofislerinin hedef alınması ve yok edilmesinin son derece endişe verici olduğuna dikkati çeken Guterres, "Gazetecilerin korkusuzca ve taciz edilmeden çalışmasına izin verilmeli." dedi.

İsrail ve Filistin'e bu "anlamsız kan dökme, terör ve yıkıma" derhal son verme ve uluslararası insani hukuk ile insan hakları hukukuna saygı gösterilmesi çağrısı yapan Guterres, "Önümüzdeki tek yol ilgili BM kararları, uluslararası hukuk ve önceki anlaşmalara dayalı her iki devletin başkentinin de Kudüs olduğu, karşılıklı tanıma, tarafların bir arada barış ve güven içinde olacağı iki devletli çözüm için müzakerelere dönülmesi. Bu şiddet döngüsü ne kadar uzun sürerse, nihai hedefe ulaşmak da o kadar zor olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Gazze'de ateşkes gündemde yok

Bakan Çavuşoğlu'ndan Filistin mesajı

İsrail ve Filistin'in bölgesel tarihi

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ZEYREK ZEMHERİ16 Mayıs 2021 22:52

  Müslüman ülkelerin hepsi nükleer silahlara sahip olmadan  bu sorun asla filistin sorunları  çözülmez.

 • Ah milletim ah16 Mayıs 2021 22:41

  Filistin bayrağı İngilizlerin şerif hüseyine tahsis ettiği Milliyetçi bayraktır. Bu bayrak altında kudus ve medinede nice osmanlı askeri öldürdüler simdi bızın ulkede arap sevicileri ellerinde o bayrak ile geziyor... Kırmızı ucgen vardır Filistin bayragında o bağımsızlık için dökülen kandır. Bu kan öz ve öz türk kürt zaza ve Araplardan olusan 25 bin kişilik osmanlı ordusu kanıdır

 • ZEYREK ZEMHERİ16 Mayıs 2021 22:40

  Bence bu birleşmiş millete 5 ülkenin dünya yı kontrol etmek için kurulmuş olup demedikleri hiç olmuyor.BM bence dağılmalı artık bir fonksiyonu yoktur bence.

 • Allahüekber16 Mayıs 2021 19:48

  Gerçek şu ki, eğer Efendimiz AS olsaydı şu anda İslam aleminin durumu nasıl olurdu sorusuna cevap vermek ama kaçamak değil net kesin,şahsen vereyim öncelikle İslam coğrafyasında ülkeler arası sınır olmazdı,İslam ordusu tek olup her milletten oluşurdu,hiç kimse Müslümana saldırmaya cesaret edemezdi zira karşısında ordu olurdu,şu anda içinde bulunduğumuz kefere parası için ona buna ağız eğmez kendi kendimize yeterdik çünkü farklı coğrafyalarda her şeyimiz var,soygun vurgun talan olamayacağı için İslam coğrafyası zaten son derece zengin olurdu,konuşulan dil hiç şüphsesiz Kuran azim şan dili olurdu ( kendi içinde ana dilini konuşmak isteyen konuşur) bir an düşünün bütün bunların olduğunu,ne kadarda güzel olurdu hem bu dünya hemde ahiret hayatımız için,e biz bunu bildiğimiz halde yapamadıysak hakikaten bazı şeyleri hak etmişiz demektir.

 • Kınamaymış16 Mayıs 2021 19:03

  Laf laf laf nereye baksam laf,koskoca İslam alemi ilk kıblesine sahip çıkamıyor Rabbim bizi affetsin inşallah.

 • Vatandaş 16 Mayıs 2021 18:51

  Çocuk ve kadınları olduren, savaş suçlusu İsrail in kulagini çekeceksin. Çok yanlı bir açıklama ! Yaptırımın var mi ? İsrail sivil halkı bombalarsa BM unvanı ile ne yapacaksın ? Ondan bahset