BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBM: Suriye'ye insani yardım Türkiye üzerinden ulaşmalı----

BM: Suriye'ye insani yardım Türkiye üzerinden ulaşmalı

BM: Suriye'ye insani yardım Türkiye üzerinden ulaşmalı
26 Haziran 2021 - 20:29 www.finansgundem.com

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne sunulan ve basına sızan yeni karar tasarısı, Suriye’ye yapılacak insani yardımın Türkiye ve Irak üzerinden ulaştırılmasını öngörüyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne sunulan ve basına sızan yeni karar tasarısına göre, Suriye’ye yapılacak insani yardımın Türkiye ve Irak üzerinden ulaştırılmasını öngörülüyor, bu konuda Şam’ın yakın müttefiki Moskova’nın son sözü söylemesi bekleniyor.

Rusya uzun zamandır Suriye’nin egemenlik ve toprak bütünlüğünü tanıma adına insani yardımın çatışmaların yaşandığı bölgelerden ulaştırılmasında ısrar ediyor. Ancak, Suriye’de uzun bir süredir insani durumun kötüleşmesi ve milyonlarca insanın açlık tehlikesiyle karşılaştığı gerekçesiyle ABD ve BM Güvenlik Konseyi'nin diğer üyeleri Rusya’nın bu ısrarından vazgeçmesi için bastırıyor.

BM Güvenlik Konseyi, iç savaşın başladıktan üç yıl sonra 2014 yılında 4 sınır kapısından insani yardımların ulaştırılmasına yeşil ışık yakmıştı.

Rusya'nın sınır kapıları için vetosu

Ancak Rusya, 2020 yılının ocak ayında veto hakkını kullanarak, insani yardım gidecek bu sınır kapılarının sayısının önce ikiye düşmesini, yine aynı yılın temmuz ayında ise sadece Türkiye ile Suriye arasında yer alan ve muhaliflerin kontrolündeki Bab el-Hava Sınır Kapısından gerçekleşmesini sağlamıştı.

Euronews'in haberine göre, bu kapıdan gerçekleşecek insani yardımların geçişi için BM tarafından verilen izin süresi 10 Temmuz’da sona eriyor.

BM'nin yeni tasarısı

BM Güvenlik Konseyi üyeleri Norveç ve İrlanda tarafından hazırlanan ve Associated Press tarafından ele geçirilen yeni tasarı, insani yardımların Bab el-Hava Sınır Kapısı dışında Irak’taki Kürtlerin kontrolündeki Al Yarubiyah Sınır Kapısından da geçmesini öngörüyor.

BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan tasarıda, Suriye’deki insani yardımın giderek kötüleştiği uyarısı yapılıyor. BM’nin yeni görevini bırakan insani yardım temsilcisi Mark Lowcock, geçen ay Güvenlik Konseyi’ne yaptığı sunumda, insani yardım için gerekli izni alınmaması halinde her ay 1,4 milyona yakın insana gıda ve ilaç ulaştırılamayacağı uyarısında bulunmuştu.

ABD ne istiyor ?

Bu tasarıyı da yeterli bulmayan ABD, eskisi gibi insani yardımların dört sınır kapısından ulaştırılmasında ısrar ediyor ve özellikle Türkiye ile Suriye arasındaki Bab al-Salam sınır kapısının da kullanılmasını istiyor.

Baran Korkmaz iddianamesinin gizemli ismi eski CIA direktörü mü?

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kalkınma tarihinde yeni sayfa

 

Afganistan'da bir ilçe Taliban'ın kontrolüne geçti

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)