BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaYaşam-MagazinBM İklim Değişikliği Raporu: Kritik eşiğin aşılmasına az kaldı!----

BM İklim Değişikliği Raporu: Kritik eşiğin aşılmasına az kaldı!

BM İklim Değişikliği Raporu: Kritik eşiğin aşılmasına az kaldı!
21 Mart 2023 - 09:35 www.finansgundem.com

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği 2023 yılı raporuna göre, kritik eşiğin aşılmasına az kaldı. Ülkelerin fosil yakıt kullanımının kısa sürede sıfıra indirmesi gerekiyor. Aksi takdirde, "Geleceği güvenceye almak için fırsat penceresi hızla kapanıyor".


Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği 2023: Sentez Raporu dün İsviçre'de tanıtıldı. Genel Sekreter Antonio Guterres raporu, "İnsanlık için hayatta kalma rehberi" olarak nitelendirdi.

Bir kez daha fosil yakıtların kullanımının bir an önce sonlandırılmasına vurgu yapıldı. Guterres, ülkelerin fosil yakıtı sıfırlama hedefini 10 yıl erkene alması gerektiğini belirtti.

Raporda, "Herkes için güvenli bir geleceği güvence altına almak için fırsat penceresi hızla kapanıyor" ifadeleri yer aldı.

Hükümetlerin küresel ısınmanın 1,5 santigart dereceyle sınırlandırılması, hedefini tutturması için salım azaltım hedefleri de güncellendi. Bu göre, karbondioksit salımlarının 2030'da yüzde 48, 2040'ta yüzde 80 ve 2050'de yüzde 99 oranında azaltması gerekiyor.

"HİÇ BU KADAR SICAK OLMAMIŞTI"

Dünya 125 bin yıldır hiç bu kadar sıcak olmamıştı. Uzmanlar, dünyanın gelecek 10 yılda daha fazla ısınacağı konusunda da uyarıyor. 93 bilim insanının hazırladığı rapora göre, hızla eyleme geçilirse, etkili bir değişim mümkün. En önemli faktörler de güneş ve rüzgara dayalı enerji üretiminde maliyetin düşürülmesi.

İstanbul'a can suyu geliyor: Kuraklık için yeni önlem!

 

Karadeniz’de bitkisel üretimde ‘çok şiddetli kuraklık’ tehdidi!

 

Uzman isimden 'İstanbul' uyarısı: Kuraklık kabusu!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)