BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaKripto ParalarBlackRock kripto fonları için acele etmeyecek----

BlackRock kripto fonları için acele etmeyecek

BlackRock kripto fonları için acele etmeyecek
15 Kasım 2021 - 15:42 www.finansgundem.com

Dev varlık yönetimi firması BlackRock kripto fonları pazarına hemen girmek istemiyor. BlackRock kendi kripto fonunu yaratmak için daha net bir mevzuat ortamı sağlanmasını bekleyecek.

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock'ın üst düzey yöneticilerinden kripto fonlarına ilişkin önemli bir açıklama geldi. Açıklamada kripto para alanının düzenleme mevzuatının ‘opak’ bir durumda olduğuna ve likidite endişelerine dikkat çekilerek kripto fonları konusunda aceleci davranılmayacağı belirtildi.

Financial News’in haberine göre BlackRock’ın Endeks Yatırımları ve iShares Küresel Başkanı Salim Ramji 9,5 trilyon dolarlık fon evinin kripto ETF’leri oluşturmak için şu anlık bir planları olmadığını açıkladı. BlackRock’ın kararına karşın diğer varlık yöneticisi firmalar Bitcoin ETF’lerine düzenleyici onayı almak için çabalamaya devam ediyor.

BlackRock’ın Küresel İcra Komitesi’nde bulunan Ramji açıklamasında, “Şahsen kripto paranın, bununla birlikte stablecoinlerin ve kesinlikle dağıtılmış defter teknolojileri gibi şeylerin, devrimci bir teknolojiler olduğunu düşünüyorum. Ancak aynı zamanda bu yatırımlara markamızı vermeden önce müşterilerimizin bundan beş yıl sonra, bundan on yıl sonra mutlu olacaklarına emin olmamız gerektiğini de düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) geçtiğimiz ay ProShares Bitcoin vadeli ETF’sine onay vermişti ve ilk defa ABD yatırımcılarına Bitcoin’le ilişkili bir fona giriş onayı sağlamıştı. Fon sadece ilk iki işlem gününde 1 milyar dolar topladı. Valkyrie Bitcoin Strategy ETF'si ise Bitcoin’le ilişkili olan ve SEC’ten onay alan ikinci fon oldu ve kısa bir süre sonra piyasaya sürüldü.

Diğer varlık yöneticilerinin kripto ürünlerini piyasaya sürmesine veya bu amaçla SEC onayı beklemesine rağmen Ramji, BlackRock'un düzenleyici kurumların yaklaşımı üzerinde daha fazla netlik oluşana kadar beklemeye devam edeceklerini söyledi.

Ramji, “Kripto para birimleri için mevzuat alanı hala inanılmaz derecede opak ve asla net değil. Bu durum, bizim bir işe başlamadan önce açık olmamız gereken birçok unsur arasından sadece bir örnektir. Bir diğer örnekse likidite ve uzun vadeli piyasalarda iyi iş yapabilme yetisidir” açıklamasında bulundu.

BlackRock üst düzey yöneticisi, “Tüm bunların sonucu olarak koşulların doğru olmadığını düşünürsek piyasaya giren ilk isimlerden olmayacağımız anlamına gelebilir” ifadelerini sözlerine ekledi.

Ramji’nin yorumları BlackRock CEO’su Larry Fink’in geçtiğimiz günlerde Bitcoin’i destekleyen ve blockchain teknolojisinin ‘büyük fırsatlar’ getirdiğini belirten açıklamalarının sonrasında geldi. Fink Ekim ayındaki açıklamasında, “Blockchain’i ve kripto konseptini bir bütün olarak çalışıyoruz ve gelecekte çok büyük bir rol oynayacağını düşünüyoruz” demişti.

Larry Fink CNBC’deki röportajında, “Dijitalleştirilmiş kripto-blockchain ile ilişkili para birimlerinde büyük fırsatlar görüyorum. Bu alanların bazı büyük kazananlar ve büyük kaybedenler yaratacağını düşünüyorum” açıklamasında bulunmuştu.

BlackRock Ocak ayında, iki fonunun bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapması konusunda onay almak için ABD mevzuat düzenleme kuruluna belge sağladı. Dosyalamada, BlackRock Küresel Tahsisat Fonu’na ve BlackRock Stratejik Getiri Fırsatları Portföyü'ne nakit olarak yerleşik bitcoin vadeli işlemlerini uygun yatırımlar içermesine olanak sağlamak amaçlanmıştı.

BlackRock, rakipleri öne geçerken belirli bir ETF ürünününü piyasaya sürmeyi ilk kez ertelemiyor. Dünyanın en büyük varlık yöneticisi, yaklaşık on yıl öncesinde Avrupa'daki swap tabanlı ETF'leri en sert eleştiren firmalardan biriydi. Blackrock bazı Avrupalı düzenleyici kurumların yatırımcılara yönelik karşı riskler oluşturduğu gerekçesiyle eleştirilerde bulunmuştu.

Ramji konuyla ilgili açıklamasında, "On yıl önce, Avrupa'daki sentetik ETF pazarı piyasaya sürebileceğimiz standartlarımızı karşılayamadı ve biz de neyin değişmesi gerektiğine yönelik eleştirilerimizi dile getirdik. Bu arada, kaybettiğimiz bazı ticari fırsatlar vardı. Ama bu konuda tamamen rahatız. Piyasaya sürdüğümüz ürünün pazardaki herhangi bir varlığın en yüksek ürün bütünlüğüne sahip olduğuna ve iyi bir uzun vadeli yatırım için kendi iç standartlarımızı karşılayacağına inanıyoruz. Aynı felsefe kripto parada da geçerlidir” ifadelerine yer verdi.

BlackRock'tan madenciliğe dev yatırım

 

Bitcoin 90 bin doları görebilir

Kripto paralar için önce haram dedi, sonra 'şeriata uysun' dedi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)