BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaAraştırmaBitlere ait sıvıda tarih öncesi insan DNA'sı bulundu----

Bitlere ait sıvıda tarih öncesi insan DNA'sı bulundu

Bitlere ait sıvıda tarih öncesi insan DNA'sı bulundu
30 Aralık 2021 - 13:59 www.finansgundem.com

Bilim insanları, bitlerin yumurtalarını saça tutturmak için ürettiği yapışkan madde olan bit zamkında bulunan DNA'nın, 1500 ila 2 bin yıl önce Güney Amerika'da ne tür insanların yaşadığına ilişkin gizemlere ışık tutabileceğini söylüyor.


Birleşik Krallık, Danimarka ve Arjantin'den araştırmacılar, Güney Amerika'daki 8 mumyanın kalıntılarını inceledi ve iki mumyadaki "bit yapıştırıcısından" hem tarih öncesi insan nükleer DNA'sı hem de mitokondriyal bit DNA'sı elde etti.

Analiz, mumyalanmış insanların 2 bin yıl veya daha önce Amazon Havzası'nın kuzeybatısından orta ve batı Arjantin'deki And Dağları'na göç eden bir popülasyonun parçası olduğunu gösterdi. Bu da önceki teorileri doğruladı.

Kopenhag Üniversitesi'nden araştırmanın yazarlarından Mikkel Pedersen şunları söyledi: "Tarih öncesine ait genetik sayesinde Avrupa ve Doğu Asya'ya dair çok bilgiye sahibiz ama Amerika'ya dair hâlâ epey bilinmeyen var. Burası geçmişte neler olup bittiği, orada kimlerin yaşadığı hakkında bazı genetik bilgiler alıp alamayacağımızı ve o boşluğu doldurup dolduramayacağımızı gerçekten görmeye çalışmak istediğimiz yerlerden biriydi."

Molecular Biology and Evolution akademik dergisinde yayımlanan araştırmanın başı, Reading Üniversitesi'nden Alejandra Perotti, tekniğin faydalarından birinin tarih öncesine ait eşsiz kemik ve diş örneklerine zarar vermemesi ya da onları yok etmemesi olduğunu söyledi.Bilim insanlar, bit zamkının bir dişle aynı miktarda ya da kafatasındaki petröz kemiğinden alınacak miktarın iki katı kadar insan DNA'sı sağladığını söyledi.

İnsan vücudunun yeni bir parçası keşfedildi

 

2 bin yıllık DNA ile üç Mısırlı erkeğin yüz morfolojisi oluşturuldu

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)