BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaÖdeme SistemleriBitcoin'de yatırımcıların izlemesi gereken 5 başlık----

Bitcoin'de yatırımcıların izlemesi gereken 5 başlık

Bitcoin'de yatırımcıların izlemesi gereken 5 başlık
26 Nisan 2021 - 14:20 www.finansgundem.com

Bitcoin, yeni haftaya düşüşlerin ardında yükselişle ve 50 bin doların üzerinde başladı. Bitcoin yatırımcılarının bu hafta izlemesi gereken 5 faktör neler?

Bitcoin (BTC), geçen hafta yaşanan dalgalanmanın ardında yeni haftaya yeşil renkte ve 50 bin doların üzerinde başlangıç yaparken, yatırımcılar soruyor sırada ne var? Türkiye'de de son dönemde revaçta olan ve gündemden düşmeyen kripto para piyasalarında 5 başlıkta yeni haftada izlenmesi gerekenler...

Dolar düşüşte

Küresel piyasalar korona virüs salgınındaki gelişmelerin etkileri ile karışık bir tablo sunarken, borsalar bu haftaya sakin başladı.

Asya piyasalarında büyük bir olay yaşanmazken, Hindistan'da hız kazanan virüs ve Türkiye'de de yaşanan kriipto para ve salgın gelişmeleri risk unsur oluyor.

ABD'den bu yaz Avrupa'ya gidecek turistler ise yatırımcılar için yeni ekonomik teşvikler oluşturuyor.

Diğer yandan Bitcoin'in makro durumu izlemek için gibi bir eğilimi ise neredeyse bulunmuyor.

Dolar ise Bitcoin için olumlu sinyaller veriyor. Bitcoin fiyatı ile genellikle ters korelasyon gösteren ve geçtiğimiz haftayı 91 puanın altında kapatan ABD Doları Endeksi (DXY), düşmeye devam ediyor.

Bitcoin 53 bin doların üzerinde

Bitcoin spot fiyat hareketi ise hafta başından şaşırtmaya başladı ve bu kez hazırlıksız yakalananlar ayılar oldu.

Cointelegraph Piyasalar Pro ve Tradingview verilerine göre BTC/USD paritesi, geçtiğimiz hafta bu seviyeyi kaybettiğinden beri ilk kez 53 bin doların üzerine yükseldi.

Bitcoin tam da bu seviyede 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaştığından dolayı, 53 bin dolar önem taşıyor.

BTC'nin 53 bin dolara ulaşmasıyla birlikte bir saat içerisinde 150 milyon dolar değerinde kısa pozisyon likide edildi.

Yayıncı Preston Pysh, pazar gecesi paylaştığı gönderisinde “Geçici satışlar sona ermiş gibi gözüküyor" diye öngördü.

Zorlukta büyük bir gerileme bekleniyor

Ağ esaslarına gelince, madenciler geçtiğimiz günlerde Çin'de yaşanan ve ağın hash oranının bir gecede çakılmasıyla sonuçlanan güç kesintisini atlatmaya çalışıyor.

Yaşanan sel nedeniyle Çin'in madencilik gücünün büyük bir kısmı devre dışı kaldı ve hash oranı tüm zamanların en yüksek seviyesine kıyasla neredeyse yüzde 25 düşüş gösterdi.

Madenciler bu duruma adapte olmaya çalışırken, madencilik zorluğunda yaşanacak düşüş ile madencilerin daha kârlı bir şekilde faaliyet göstermesine olanak sağlayacak ve ağın güvenliğini korumak için teşvik sunacak.

Beş gün içinde gerçekleşmesi beklenen bu düşüş, BTC/USD paritesinin 13 bin dolardan işlem gördüğü 3 Kasım'dan beri yaşanan en büyük zorluk düşüşü olacak.

Piyasaya korku hakim

Kısa ve yüksek kaldıraçlı uzun pozisyonlar ile birlikte mantık dışı piyasa duyarlılığı da sektörden nihayet silinmiş gibi gözüküyor.

Popüler bir gösterge olan Kripto Korku & Hırs Endeksi, yatırımcı duyarlılığını ölçmek için çeşitli faktörler kullanıyor.

Endeks, BTC 65 bin dolara yükseldiğinde 80/100 puana yükselmiş ve satışın yakın olduğunun sinyallerini vermişti.

Göstergenin ibresi, 47 bin dolara gerilemeyle birlikte önce "aşırı korkuya", daha sonra ise "korkuya" dönerek piyasa duyarlılığının sıfırlandığını ortaya koydu.

Fiyat düşüşü bir umut ışığı olabilir

Ciddi bir duygu değişimi yaşayanlar yalnızca bireysel yatırımcılar değil. Göstergelere göre profesyonel yatırımcıların dengesiz tutumları da piyasadan etkili bir şekilde silindi.

Morgan Creek Digital Kurucu Ortağı Anthony Pompliano'nun cuma günü paylaştığı piyasa bülteninde analist William Clemente, uzun pozisyonların yeniden cazip hale geldiğini söyledi.

Clemente, “Bu düşüş bir umut ışığı olabilir, hırs ve fazla kaldıraç ortadan kalktı" diye belirtti.

Thodex mağdurlarının avukatı konuştu!

'Bitcoin enflasyona karşı koruma sağlamıyor'

Vebitcoin CEO'sunun yeni görüntüleri ortaya çıktı!

'Bitcoin boğa piyasası henüz sona ermedi'

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)