BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaÖdeme SistemleriBitcoin opsiyon piyasasında denge korunuyor----

Bitcoin opsiyon piyasasında denge korunuyor

Bitcoin opsiyon piyasasında denge korunuyor
29 Nisan 2021 - 11:54 www.finansgundem.com

30 Nisan vade günü yaklaşan opsiyon piyasasında boğalar ve ayılar dengeyi stabil bir şekilde koruyor

Bitcoin 2021 yılında etkileyici bir performans gösterse de, mum grafiğinde rekor bir aylık kapanış bekleyen yatırımcılar bu hafta hayal kırıklığına uğrayacak gibi gözüküyor. 14 Nisan'da 64.900 dolara ulaşan Bitcoin, hemen ardından yüzde 27'lik bir düzeltme ile 46 bin dolar seviyesine geriledi.

Bu düşüş, toplam değeri 9 milyar doları aşan BTC uzun pozisyonunun likide edilmesine neden oldu.

Yine de Bitcoin, geçtiğimiz 48 saat içerisinde 5.800 dolarlık bir iyileşme gösterdi. 30 Nisan vade günü yaklaşan opsiyon piyasasında ise boğalar ve ayılar dengeyi korumuş gibi gözüküyor. Bitcoin vadeli işlem piyasasının toplam açık pozisyonu, üç ay önce yalnızca 11 milyar dolardı. 13 Nisan'da toplam açık pozisyonun 27,7 milyar dolar olduğu düşünülürse, 9 milyar dolarlık son düzeltmenin etkisinin ne kadar güçlü olduğu görülebiliyor.

Opsiyon piyasası ise sözleşme sahibi primini önceden ödediğinden dolayı likidasyon riski taşımıyor. Alım opsiyonları yatırımcıları yukarı yönde fiyat hareketlerine karşı korurken, satım opsiyonları da tam tersini yapıyor.

Bu nedenle nötr olanlar veya düşüş bekleyenler satım opsiyonlarına yönelirken, yükseliş bekleyenler alım opsiyonlarını kullanıyor. Bazı borsalar haftalık opsiyonlar da sunsa da, aylık opsiyonların hacmi genellikle daha büyük oluyor. Nisan ayında da mevcut fiyat olan 54.500 dolardan değeri 3,9 milyar dolar olan 72 bin BTC'lik opsiyon sözleşmesinin vadesi dolacak.

Yüksek beklentili opsiyonlar değerini kaybetti

İki taraf arasındaki dengeyi anlamak için, her bir işlem fiyatındaki alım ve satım opsiyonlarının boyutlarının kıyaslanması gerek.

30 Nisan'da 80 bin dolardan BTC satın almak mantıklı olmayacağı için, 80-120 bin dolar arasındaki alım opsiyonlarının değeri kalamdı. Aynı şey, 48 bin doların altındaki satım opsiyonları için de geçerli.

58 bin dolara kadarki alım opsiyonlarının sayısı 9.950 ve açık pozisyonlarının değeri mevcut kurdan 540 milyon dolar ediyor. BTC'nin yarına kadar 60 bin doları geçmesi halinde 3.100 sözleşme daha devreye girebilir ve açık pozisyonların miktarı 780 milyon dolara ulaşabilir.

51 bin dolara kadarki satım opsiyonlarının sayısı ise 12 bin ve açık pozisyonlarının değeri 650 milyon dolar. Fiyatın 50 bin doların altına düşmesi halinde ise bu sayı 3.850 artabilir ve açık pozisyon 700 milyon dolara ulaşabilir.

Mevcut durumda alım ve satım opsiyonları, 100-150 milyon dolarlık fark fiyata büyük bir baskı uygulayamayacağından dolayı dengeli gözüküyor.

Ethereum tahvil açıklamasıyla yükselişte

Vebitcoin hesapları 1 ay önce bloke edilmiş

Bitcoin Fog'a operasyon! Kurucusu gözaltına alındı

Varank, kripto paradaki flaş çalışmayı anlattı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)