BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaBitcoin madencileri talebi karşılayamıyor----

Bitcoin madencileri talebi karşılayamıyor

Bitcoin madencileri talebi karşılayamıyor
17 Kasım 2020 - 09:36 www.finansgundem.com

Bitcoin (BTC) yatırımcılarının kripto para borsalarından çektikleri miktar, 15 Ekim ila 15 Kasım arasında, Ağustos 2018'den bu yana en düşük seviye olan 2,5 milyondan 2,355 milyona düştü

Aradaki 145.000 BTC'lik tutar, fiyatın birim başında 16.200 dolar olarak hesaplandığı esnada 2,35 milyar dolara denk geliyordu.

Aynı dönemde Bitcoin madencileri, yaklaşık 437,4 milyon dolara denk gelen 27.000 BTC üretti. Bu arada madenciler, 11 Mayıs tarihindeki blok ödülü yarılanması (halving) işleminden bu yana günlük 900 BTC çıkarıyor.

Bitcoin piyasasında görülen bu agresif birikim eğilimi, yatırımcıların yarılanma sonrası yükseliş eğilimi beklediklerini gösteriyor.

Bitcoin rezervlerinin düşmesi neden boğa piyasasına işaret ediyor?
21 milyonluk sabit Bitcoin arzına ulaşılana kadar her dört yılda bir blok ödül yarılanması gerçekleşiyor.

Her blok ödül yarılanmasının ardından, günlük madenciliği yapabilecek Bitcoin sayısı yarı yarıya azalır. Bu hesaba göre, Mayıs 2020 yarılanmasından önce günde yaklaşık 1.800 BTC'nin çıkarıldığı anlamına geliyor. 2024'teki bir sonraki yarılanmaya kadar, günde 900 BTC çıkarılacak.

Borsalardan çekilen BTC miktarının yanı sıra, her gün daha az Bitcoin üretildiği için borsalardaki mevcut Bitcoin miktarı da önemli ölçüde azaldı.

Bitcoin'e olan talep artmaya devam ederse, arzdaki düşüş BTC değerinin artmasına neden olur. Bu nedenle, birçok yatırımcı BTC fiyatının orta vadede uzun süreli bir yükseliş eğilimi içine girmesini bekliyor olabilir.

Büyük zorluk düşüşünden sonra Bitcoin hash oranı düzeliyor
2021 yılına yaklaşırken, Bitcoin blockchain ağındaki hash oranının artışı da fiyat için bir başka potansiyel katalizör olarak hesaplanıyor.

Blockchain.com'dan alınan verilere göre Bitcoin hash oranı, 2011'den bu yana en büyük düşüş zorluk ayarlamasının ardından son haftalarda toparlandı.

Bitcoin'in 7 günlük ortalama hashrate'i, 3 Kasım ile 15 Kasım arasında saniyede 106 milyon terahash (TH/s) seviyesinden, 126 milyon TH/s'ye döndü.

Bu kadar hızlı toparlanan Bitcoin hash oranı iyimser bir durum, zira madencilerin orta vadede BTC fiyatının artmasını beklediklerini gösteriyor.

Kurumlar biriktirmeyi sürdürüyor
Grayscale, 14 Kasım'da yönetimi altındaki net varlıklarının (AUM) 9,8 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Firma, AUM'da 10 milyar dolara ulaşmaktan sadece 200 milyon dolar uzakta.

AUM of Grayscale, kurumsal faaliyeti ölçmek için uygun bir gösterge. Grayscale Bitcoin Trust, BTC'ye almak isteyen kurumlar için yatırım aracına dönüşmüş durumda.

CME'nin Bitcoin vadeli işlem borsası gibi diğer kurumlara özel platformlar da rekor düzeydeki hacimlere ve açık pozisyon miktarı ile dikkat çekiyor.

Kurumsal platformlara artan sermaye girişi ve borsalardaki mevcut Bitcoin arzının azalması, fiyat tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaştıkça BTC talebinin muhtemelen arttığını gösteriyor.

Dijital para hacmi 475 milyar doları aştı

Bir banka daha kripto para işine girdi

Microsoft’u Bitcoin ile dolandırdı

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)