BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaÖdeme SistemleriBitcoin: Geleceğin parası mı?----

Bitcoin: Geleceğin parası mı?

Bitcoin: Geleceğin parası mı?
13 Ağustos 2021 - 16:20 www.finansgundem.com

Psikolog yazar Jordan Peterson değerlendirdi: Bitcoin geleceğin para birimi mi?

Kanadalı psikolog Jordan Peterson, paylaştığı podcast yayınında Bitcoin hakkında konuştu.

10 Ağustos tarihinde Peterson, "Bitcoin: The Future of Money? (Bitcoin: Geleceğin Para Birimi mi?)" başlıklı podcast yayımladı. Bitcoin Rapid-Fire podcast programının yapımcısı John Vallis, Bitcoin yazılımcısı Der Gigi, film yapımcısı Richard James, eski bir hedge fonu yöneticisi olan ve "What is Money? (Para nedir?)" programının sunucusu Robert Breedlove yayında yer aldı.

150 civarında IQ'ya sahip olduğunu iddia eden Peterson, videoda Bitcoin'in değerini aldığı inovatif yapının kısa ve öz bir tanımını yaptı:

Bitcoin'in altına tercih edilen bozulmaz bir değer yöntemi sağlaması çok ilginç bir fikir.

Bölüm boyunca 59 yaşındaki yazar, misafirlerine Bitcoin'in topluma sağladığı değer hakkında görüşlerini bildirmelerini istedi ve ardından, Bitcoin'in temel anlayışını oluşturmak adına anahtar kavramları ele aldı ve şöyle dedi:

[Bitcoin] tamamen şeffaf. Tamamen dağıtık. Merkezi bir otorite yok. Kırılamaz. Çalınamaz. Şişmez. Şişirilemez. Herhangi bir otorite tarafından kontrol edilemez.

Peterson kripto para destekçisi olarak tanınmasa da Bitcoin ve blockchain teknolojisi hakkında fazlasıyla bilgiye sahip. Psikolog, konuşma özgürlüğü sorunları nedeniyle Patreon'u boykot ettikten sonra 2018'de BTC ile bağış kabul etmeye başlamıştı.

Klinik psikolog, blockchain teknolojisi hakkında birçok kez görüş bildirdi. Ocak 2020'de Grant Blaisdell ile yaptığı röportajda şunları söyledi:

Bu yeni sistemin çözdüğü bir sürü sorun var, ancak ortaya çıkaracağı bir sürü yeni sorun da olduğundan kesinlikle emin olabilirsiniz.

Peterson ayrıca, konuklarının Bitcoin'in olumsuz yönleri hakkında konuklarına soru yöneltti. Madencilik uygulamalarının sürdürülebilirliği ile ilgili Elon Musk'ın çevresel endişelerine değindi.

Konuklar arasındaki ortak görüş, merkeziyetsizlik açısından toplum üzerindeki dönüştürücü etkileri sayesinde Bitcoin ağını sürdürmek için gereken enerjinin buna değdiği yönündeydi. Gigi, "toplum genel olarak, her türlü cihaz hakkında bu soruları soruyor arabalar buna değer mi? Akıllı telefonlar buna değer mi? İnternet buna değer mi?" diye sordu.

Peterson daha sonra Bitcoin'in değer önerisinin detaylarına değindi:

Bitcoin üretiminde harcanan enerji ne olursa olsun ve sistemin bakımı, Bitcoin'i işlemsel bir cihaz olarak kullanan her sistemin artan verimliliği ile telafi edilmesinden daha fazlası olmalıdır. Ve böylece, tüm sistem üzerinden hesaplarsanız, net bir enerji kaybı değil, net bir enerji kazancı olacaktır. Bu yüzden Bitcoin'in üreteceği verimliliği göz önünde bulundurmadan sadece Bitcoin üretmenin maliyetine bakmak hatadır.

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)