BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaÖdeme SistemleriBitcoin, Ethereum'a karşı!----

Bitcoin, Ethereum'a karşı!

Bitcoin, Ethereum'a karşı!
21 Haziran 2021 - 12:35 www.finansgundem.com

Ethereum son bir yılda Bitcoin'den daha iyi performans göstermiş olsa da bu gidişatı etkileyecek 3 faktör bulunuyor

Ethereum (ETH) fiyatı, 28 Mart'tan 15 Mayıs'a kadar Bitcoin'den (BTC) yüzde 173 daha iyi performans göstermişti. Kripto para tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.380 dolara kadar çıktı.

Piyasada 12 Mayıs itibarıyla başlayan keskin düşüşün ardından eğilim tersine dönmeye başladı. O zamandan beri Ether fiyatı yüzde 25 daha düşük performans gösterdi.

Bunun güçlü bir ralliden sonra teknik bir düzenleme olduğunu söyleyen analistler var. Ancak, Bitcoin'in ilk kez resmi para birimi olarak kabul edilmesi gibi bazı kritik faktörler trendi değiştirebilir.

Ether fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesinin yüzde 36 altında kalmasına ve 2.800 dolara yakın olmasına rağmen, ETH/BTC paritesi 8 Haziran'da tekrar yükseldi ve 0,77'ye ulaştı.

Röportaj ​​yanlış mı yorumlandı?

Ether fiyatındaki boğa piyasası, kurumsal yatırımcılardan gelen yoğun ilgiyle potansiyel olarak fazladan güç kazandı. Bu süreçte trader'lar, FOMO olarak bilinen fırsatı kaçırma duygusuna kapılabilir ve Bitcoin yatırımlarını en büyük altcoin'e kaydırabilirdi.

13 Mayıs'ta New Yorker dergisi Galaxy Digital'in kurucusu ve CEO'su Mike Novogratz ile bir röportaj yayımladı. Novogratz şunları söyledi:

Ethereum, merkeziyetsiz finans ve NFT'ler bir anda yatırımcıların radarına girdi. İvmeli biçimde yükselen büyümeyle...

Novogratz daha sonra Ether'in ne kadar yükseğe ulaşabileceği konusunda şu yanıtı verdi:

Biliyorsunuz, zirveler hakkında tahminlerde bulunmak tehlikeli. Yine de 5.000 dolara ulaşabilir mi? Elbette olabilir.

Ethereum sahipleri bunu tahmin olarak yorumlarken, deneyimli yatırımcılar muhtemelen kripto para piyasasının genel koşullarına bağlı olarak üst perdeden bir tahmin şeklinde algıladı.

Bununla birlikte, yaklaşık bir hafta sonra Goldman Sachs tarafından yayımlanan bir rapor, küresel yatırım bankasının Ether'in "baskın bir değer saklama aracı olarak Bitcoin'i geçme şansının yüksek olduğuna" inandığını aktardı. İlginç bir şekilde, rapordaki ana alıntılardan biri doğrudan Novogratz'ın New Yorker ile yaptığı röportajdandı.

Binance Smart Chain, zirve seviyede DEX hacminin yüzde 40'ına ulaştı

Merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulamalarında kilitli net değerin yüzde 80'i Ethereum ağı üzerinden gerçekleşirken, Binance Smart Chain (BSC) ise merkeziyetsiz borsalarda (DEX) yüzde 40 pazar payına ulaştı.

DeFi sektörünün ve benzersiz token (NFT) pazarlarının büyümesi, Ethereum ağında tıkanıklığa neden oldu ve mayıs ortasında işlem ücretleri 37 dolara çıktı. Bu darboğaz, rakip ağlara yönelmeye neden oldu. PancakeSwap bu süreçte büyük değer kazandı.

Harvest Finance ve 1inch dahil olmak üzere önemli merkeziyetsiz projelerin Binance Smart Chain'e entegre olması Ethereum için negatif bir gelişme oldu.

Hiçbir ülke 'Ethereum standardını' kabul etmiyor

Bitcoin, 42.000 dolarlık direnci defalarca kez denemesine rağmen kıramadığı için, son 30 gün içinde ortalamanın altında bir performans sergiledi. Bununla birlikte El Salvador, 12 Haziran'da Bitcoin'i yasal para birimi olarak kabul etti ve sektörde önemli bir kilometre taşı aşıldı.

Orta Amerika ülkesini takiben diğer Orta ve Güney Amerika ülkeleri de benzer yol izlemenin avantajlarını hesaplamaya başladı.

Ethereum, İş İspatı (Proof of Work) modelinden çıkıp yeniden tasarlanırken Bitcoin, her güncellemede geriye uyumlu olma garantisi veriyor ve katı para politikası izliyor.

Bu gerekçeler Ethereum'un Bitcoin'den daha iyi performans göstermesini engelliyor.

Profesyonel yatırımcılar her ne pahasına olursa olsun belirsizliklerden kaçınırlar. Kripto para piyasasının geneli zaten belirsizlikle örülü. Rakip ağlar Ethereum'un ekmeğinden çalarken kurumsal yatırımcıların risk almaları için hiçbir neden yok.

Yatırımlarınızı FED’in büyük hamlesine uydurmanın 5 yolu

Milyar dolarlarını Bitcoin’e yatırdı

Bitcoin banka kurtarma paketlerinden daha mı zararlı?

Çin'de kripto para madenciliğine bir yasak daha!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)