BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBireysel silahlanmada ABD dünyada ilk sırada----

Bireysel silahlanmada ABD dünyada ilk sırada

Bireysel silahlanmada ABD dünyada ilk sırada
26 Mayıs 2022 - 08:20 www.finansgundem.com

ABD, dünyada sivillerin elinde bulunan silahların kişi sayısından fazla olduğu tek ülke konumunda bulunuyor. Ülkede her 100 kişiye 120,5 silah düşüyor.

Son yıllarda yapılan farklı araştırmalara göre ABD her 100 kişiye 120,5 silah düşmesiyle dünyada ilk sırada yer alırken, Falkland Adaları 100 kişiye 62 silah ile ikinci, yaklaşık 7 yıldır iç savaşın yaşandığı Yemen 100 kişiye 53 silah ile üçüncü sırada geliyor.

Güney Kore ve Japonya gibi bazı ülkelerde ise bu oran 0,2 gibi sıfıra yakın bir düzeyde seyrediyor.

ABD'liler dünyadaki 857 milyon sivil silahın 393 milyonuna sahip

ABD'lilerin dünyadaki mevcut 857 milyon sivil silahın 393 milyonuna sahip olduğu tahmin ediliyor. Bu da dünyadaki sivil silah stokunun yaklaşık yüzde 46'sına tekabül ediyor.

ABD'de her 100 bin kişiden 4'ünün silah şiddeti sonucu öldüğü ve bu oranın diğer gelişmiş ülkelerdeki ortalamanın 18 katı olduğunun altı çizildi.

Her yıl toplu silahlı saldırı görülen tek ülke

Dünyanın gelişmiş ülkelerinin yarısında 1998-2019 arasında en az bir toplu silahlı saldırı gerçekleşti ancak başka bu süre zarfında hiçbir ülkede 8'den fazla olay meydana gelmezken, ABD'de 100'den fazla toplu silahlı saldırı meydana geldi ve bu olaylarda 2 binden fazla kişi öldü veya yaralandı.

ABD'nin dünyada her yıl toplu silahlı saldırı görülen tek ülke olduğu vurgulanarak, "toplu silahlı saldırı" tanımı ile de fail hariç en az 4 kişinin öldürüldüğü olayların kastedildiği, bu tanıma kar amaçlı suç faaliyetlerinin, aile cinayetlerinin veya benzeri şiddet içeren olayların dahil edilmediği kaydedildi.

ABD'li yetişkinlerin yüzde 44'ü silahlı bir evde yaşıyor

Gallup firmasının Ekim 2020'de yaptığı ankete göre ABD'li yetişkinlerin yaklaşık yüzde 44'ü silahlı bir evde yaşıyor ve bu kişilerin yaklaşık üçte biri kişisel olarak silah sahibi.

ABD dünyada silah taşıma veya bulundurmanın anayasal hak olduğu üç ülkeden biri, diğer iki ülke olan Meksika ve Guatemala'da ise silah mülkiyeti oranı ABD'nin neredeyse onda biri.

Dünyadaki birçok ülke silahlı şiddet olaylarına karşı yasal önlem alıp mücadele ederken, binlerce can kaybına rağmen, ABD'li yetişkinlerin yalnızca yaklaşık yarısının daha katı silah yasalarını ve siyasi reformları desteklediği, toplumdaki bu tutumun da ölümcül şiddet döngüsünü devam ettirdiği değerlendirmesi yapıldı.

ABD'de 5 ayda okullara yapılan silahlı saldırılarda 27 kişi öldü

ABD'de bireysel silahlanma saldırıların önünü açıyor

Biden: 18 yaşında bir çocuğun silah alabilmesi çok yanlış

ABD'de ilkokula silahlı saldırı: Çok sayıda ölü var

ABD'de kiliseye silahlı saldırı

ABD'de alışveriş merkezine silahlı saldırı

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)