BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBill Gates: Fakir ülkelerin aşılanması 10 yıla tamamlanır----

Bill Gates: Fakir ülkelerin aşılanması 10 yıla tamamlanır

Bill Gates: Fakir ülkelerin aşılanması 10 yıla tamamlanır
27 Nisan 2021 - 10:16 www.finansgundem.com

Korona virüsle mücadeleyle fikri mülkiyetin bir ilgisi olduğuna inanmadığını belirterek aşının patentini kaldırma önerisini reddeden Microsoft'un kurucusu Bill Gates, fakir ülkelerin aşılanmasının 10 yıla tamamlanacağını ifade etti.

Korona virüsle mücadelede özellikle yoksul ülkelerde yaşanan aşı tedariği problemi, aşıların patentinin kaldırılması önerilerini de beraberinde getirdi. Dünya çapında çok sayıda insan, fakir ülkelerin ilaçlara daha iyi erişebilmeleri için şirketlerin patentlerinden feragat etmeleri gerektiğini düşünüyor. Ancak, küresel aşılama kampanyasının en çok duyurulan isimlerinden biri olan Microsoft'un kurucusu Bill Gates, bunun 'kötü bir fikir olduğu' görüşünde.

Sky News'ten Sophy Ridge'a konuşan Gates, fikri mülkiyet korumalarının kaldırılmasının aşı dağıtımına yardımcı olup olmayacağı sorusuna "Hayır" yanıtını verdi.

Gates, programda yaptığı açıklamada, "Bu durumda işleri geciktiren şey fikri mülkiyet değil. Sihirli bir şekilde güvenli aşılar yapan ve onay alan bir aşı fabrikası yok, bu tür şeyler için denemeler yapılmalı ve her üretim sürecine çok dikkatli bir şekilde bakılmalı. İlaçlarla ilgili fikri mülkiyete ilişkin her türlü sorun var, buradaki hacmi ne kadar hızlı artırabildiğimiz konusunda değil" ifadelerini kullandı.

Kendi vakfının Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerde aşı üretiminin organize edilmesine yardım ettiğini söyleyen Gates, fakir ulusların, kendi nüfuslarını bağışık hale getirir getirmez zenginlerden malzeme alma şansına sahip olmasının bir başarı olduğunu söyledi.

Gates ayrıca, zengin ülkelerin ardından fakir ülkelerin aşılanma sürecinin ise 'ortalama 10 yıl süreceğini' söyledi.

Bill Gates ve vakfı, patent konusundaki katı tutumları nedeniyle fikri mülkiyetin kamu yararı için yeniden şekillendirilmesi konusundaki fırsatı kasıtlı olarak boşa harcamakla suçlanıyor.

Salgın ne zaman bitecek? Gates tarih verdi...

 

Gates dünyayı kurtaracak formülü açıkladı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)