BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBilim Kurulu Üyesi aşılamanın başlayacağı tarihi açıkladı----

Bilim Kurulu Üyesi aşılamanın başlayacağı tarihi açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi aşılamanın başlayacağı tarihi açıkladı
17 Aralık 2020 - 15:23 www.finansgundem.com

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan, Çin menşeli korona virüs aşısının önümüzdeki hafta çarşamba gününden itibaren sağlık çalışanlarında uygulanmasına başlanacağını söyledi

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan, korona virüs aşısının bu kadar kısa sürede üretilmesinin, pandeminin sonlandırılmasında çok ciddi bir dönemeç olduğunu söyledi. Prof. Dr. Çalışkan, aşının tek çare olmadığını; ancak aşıyla toplumsal bağışıklık düzeyinin yüzde 60’ın üzerine çıkmasıyla normal yaşama bir miktar daha erken dönmenin sağlanabileceğini kaydetti. Prof. Dr. Çalışkan, Çin menşeli aşının Türkiye'de sağlık çalışanları öncelikli olmak üzere uygulanmasına gelecek haftadan itibaren başlanacağını belirterek, "Sonrasında 65 yaş üstü ve ek hastalığı olan bireylerimiz aşılanacak. Sonra 'kilit personel' dediğimiz öğretmenlerimiz, bakım hizmetinde olanlar, teması yüksek meslek gruplarında çalışan bireyler aşılanacak" dedi.

'YÜZDE 60 İÇİN 120 MİLYON DOZ AŞI'
Prof. Dr. Çalışkan, toplumsal bağışıklığın yüzde 60'a çıkması için 120 milyondan fazla aşı gerektiğine dikkat çekerek, "Bunu sağladığımız takdirde öğretmenlerimizin aşılanmasından sonra okulların açılması önümüzdeki ikinci dönemde mümkün olabilecek diye düşünüyoruz. Çünkü gerçekten çalışan ailelerin çocuklarının okuldan ayrı kalmasının pek çok sosyal pek çok tıbbi soruna da yol açtığını gözlemliyoruz" ifadelerini kullandı.

'ÇARŞAMBADAN İTİBAREN'
Aşılama planını il sağlık müdürlüklerinin yapacağını belirten Prof. Dr. Çalışkan, "Her ilde sağlık personeli öncelikli aşılanmaya başlanacak. Önümüzdeki hafta çarşambadan itibaren yeni yıla aşılanma hızlı bir şekilde, aile hekimleri de 65 yaş üstü vatandaşlarımızı, ek hastalığı olan vatandaşlarımızı davet ederek aşılamaya başlayacaklar. Biz aşılama hizmetlerinde Türkiye olarak çok güçlü bir ülkeyiz. Aşı takip sistemimiz son derece iyi çalışıyor. O nedenle herhangi bir izdihama yol açmadan randevu ile aşılarımızı çok hızlı bir şekilde günde 1 milyonun üzerinde kişiye yapabilecek şekilde ilgili genel müdürlüğümüz, halk sağlığı genel müdürlüğümüz çalışmalarını tamamlamış durumda. Çok kısa bir süre içerisinde yeni yılın ilk ayı içerisinde aşılamalar hızlı bir şekilde yapılacak" dedi.

'AŞI TEDARİKİ SEÇENEKLERİ MASADA'
Prof. Dr. Çalışkan, tüm dünyanın aşıları takip ettiğini, Türkiye’nin de yeterli doza erişmek için tüm aşı üretici firmalarla ve yerli üretimi destekleme noktasında çalışmalar içerisinde olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Çalışkan, "Kısa süre içerisinde en az 100-120 milyon doz aşı temin etmemiz gerekiyor, özellikle kış ayı dönemi içerisinde. O nedenle bakanlığımız aşı tedariki ile ilgili farklı seçenekleri de masaya yatırdı. Ama yerli aşının üretilmesinin de nisan ayı içerisinde gerçekleşeceği düşünülüyor. Aşı olsak da maske, mesafe, temizlik kurallarına uyacağız" diye konuştu.

YÖK aşı için öncelik talep ediyor

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi Ankara'da

Alman hükümetinden o hisselere 450 milyon euro

Korona virüs lojistik sektörünü de olumsuz etkiliyor

İSTOÇ Başkanı Kemalbay koronavirüsten hayatını kaybetti

Alman devlet televizyonu PKK propagandası yaptı

YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Erol g.17 Aralık 2020 16:44

  SAĞLIK ÇALISANLARINDAN SONRA EN RISKLI KIŞİLER HER GÜN YÜZLERCE KIŞİDEN TAHSİLAT YAPAN VEZNEDARLARDIR

 • Bay Kus17 Aralık 2020 16:35

  Daha asi gelmedi.adı var kendisi yok.prof cikmis carsamba baslanacak diyor.ilginc.kime inanalim bizde sasirdik.

 • Nadir17 Aralık 2020 16:17

  Koruyuculuğu zaten 6 ay ise neden olayım. Millet önce olsun seneye yan etkileri olmazsa oluruz

 • Bika17 Aralık 2020 15:49

  Çin aşısı zorunlu değil de etrafımda duyuyorum alerjim var ya da astımım var olmam diyenler çok. Faz-3 çalışmalarında  60 yaş üzeri ve kronik hastalığı olanlar kapsam dışıydı. 65 yaş ve kronik hastalığı olanlarda nasıl bir etki göstereceği aylar sonra ortaya çıkacak. Türkiye'de şu an 1 milyon civarı hamile kadın da bu aşıyı olmayacak.