BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaYaşam-MagazinBilim insanlarından yeni ölümcül pandemi uyarısı!----

Bilim insanlarından yeni ölümcül pandemi uyarısı!

Bilim insanlarından yeni ölümcül pandemi uyarısı!
01 Ekim 2022 - 10:12 www.finansgundem.com

Bilim insanları ABD'de yapılan çalışmalar neticesinde Afrika'da maymunlarda görülen ve Ebola benzeri öldürücü bir virüs olan SHFV'nin bir sonraki pandemiye yol açabileceğini ortaya çıkardı.

ABD’deki bilim insanları, Afrika’da maymunlarda ortaya çıkan ve ölümcül olduğu belirlenen yeni virüsün, bir sonraki pandemiye neden olabileceği konusunda uyardı.

ABD’de yer alan Colorado Boulder Üniversitesi’de uzmanlar, Simian hemorajik ateş virüsünün (SHFV), iç kanama da dahil olmak üzere yıkıcı Ebola benzeri semptomlara neden olduğu ve bulaştığı hemen hemen her canlıyı öldürdüğünü ortaya koydu.

Bilim insanları, virüsün bağışıklık sistemini ele geçirdiğini, temel savunma mekanizmalarını devre dışı bıraktığını ve vücudu hücre hücre parçaladığını belirledi. ABD’li araştırmacılar virüsün henüz bir insanda görülmediğini ancak ‘yayılmaya hazır’ olduğunu söyledi.

PANDEMİ UYARISI

ABD’li araştırmacılar, bu yeni virüsün ‘potansiyel bir pandemiye neden olabileceğini’ vurgularken, şimdiden takip edilmesi gerektiğini vurguladı. Colorado Boulder Üniversitesi’ndeki uzmanlar, SHFV’nin ‘insanlarla uyumluluğu’na dikkat çekerken, uyarı alarmının da yükseltilmesi gerektiğini vurguladı. 0

Araştırmacılar, bir laboratuvar çalışmasında, virüsün bir insan reseptörüne kolaylıkla tutunabildiğini ve kendi kopyalarını çıkarabildiğini bulduklarını da açıkladı.

Araştırmanın kıdemli yazarı Dr Sara Sawyer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu hayvan virüsü, insan hücrelerine nasıl erişeceğini, çoğalacağını ve bazı önemli bağışıklık mekanizmalarından nasıl kurtulacağını biliyor. Bu oldukça nadir görülen bir durum. Buna dikkat etmeliyiz.” dedi.

VİRÜS ÖLÜME NEDEN OLUYOR

Uzmanlar, SHFV’nin maymunlarda, vücut dokusunda sıvı tutulmasına, iştahsızlığa ve kanamaya neden olduğunu ve enfekte olan hayvanların iki hafta içerisinde hayatını kaybettiğini de buldu.

Yazar Profesör Cody Warren, "Bu virüs ile HIV pandemisine yol açan maymun virüsleri arasındaki benzerlikler çok büyük. Henüz bir insan arterivirüs enfeksiyonu teşhisi koymamış olmamız, hiçbir insanın maruz kalmadığı anlamına gelmez. Bu araştırması yapıldıkça ortaya çıkabilecek bir şeydir.” dedi.

Araştırmacılar çalışmalarını, tipik olarak domuzlar ve atlar arasında dolaşan, ancak insan olmayan primatlarda yeterince çalışılmamış olan arterivirüs adı verilen bir virüs ailesi üzerinde yoğunlaştırdı.

Yarasalarda Covid-19'a benzer ikinci virüs bulundu

BENZER SÜREÇ KOVİD’DE DE GÖRÜLDÜ

2019 kışından önce, Kovid-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2 insanlarda hiç tespit edilmemişti. İnsanlara yayılmadan önce yarasalardan geçtiğine inanılan yeni bir virüstü. Daha önce hiç görülmemiş virüs, insanların deneyimsiz bağışıklık sistemlerine zarar verdi ve aylarca hız kesmeden yayıldı.

Uzmanlar, yeni Ebole benzeri virüsün de benzer durumlara yol açabileceğini vurgularken, Dr Sawyer, “KOVID, hayvanlardan insanlara, bazıları küresel felaketlere yol açan uzun bir yayılma olayı dizisinin sadece sonuncusu. Ama yenilerin de çıkabilmesi muhtemel.” dedi.

Dünyanın en tehlikeli süper virüsü olabilir! Kısırlığa neden oluyor

 

Aşılara dirençli: Yarasalarda yeni korona virüs!

 

Tıpta çığır açan buluş: Kanser hücrelerini öldüren virüs!

 

Korkutan uyarı: Bol virüslü çok zor bir kış geçireceğiz!

 

Batı Nil Virüsü vakaları artıyor: 4 belirtiye dikkat!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)