BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaSigorta - BES ve HayatBES şirketlerine TCMB'ye tahvil satma imkanı----

BES şirketlerine TCMB'ye tahvil satma imkanı

BES şirketlerine TCMB'ye tahvil satma imkanı
15 Şubat 2023 - 10:36 www.finansgundem.com

Merkez Bankası, kotasyon yöntemiyle Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ve Hazine kira sertifikaları alacağını açıkladı. Merkez Bankası' ndan tahvil adımı, BES' de devlet katkısının yatırıma yönlendirilmesine ilişkin yapılan düzenleme sonrası geldi.

Bireysel emeklik sisteminde (BES) devlet katkısı portföyünde ağırlıkları dönüştüren düzenlemenin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) tahvil adımı geldi.

TCMB'den bankalara gönderilen  yazıda BES düzenlemesin kapsamında yer alan şirketlerin portföylerinde yer alan Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) ve Hazine Müsteşarlığı Varlık Kiralama Anonim Şirketi tarafından ihraç edilen kira sertifikalarının bankalar aracılığıyla TCMB'ye ihale ya da kotasyon yöntemiyle satışına imkan tanınacak.

Bu çerçevede kotasyon yöntemiyle yapılacak doğrudan alımlarda fiyat TCMB tarafından belirlenecek ve ilan edilecek.

Kotasyon penceresi bir iş günü sonrası valörlü olarak saat 15:00'te ilan edilecek, kotasyon teklifleri de 15:00-16:00 saatleri arasında alınacak.

Kotasyon teklifleri 1 milyon TL ve katları olarak iletilecek.

Yazıya göre devlet katkısı ve katılım katkı fonları dışında yer alan fon/müşteri/portföy için kotasyon teklifi girilmeyecek, hangi şirket adına teklif verileceği yazılı olarak TCMB'ye iletilecek.

Sistemdeki devlet katkısının 50 milyar TL olduğu dikkate alındığında bu operasyonun 10 milyar TL'lik bir parasal genişleme yaratması öngörülüyor.

BES'te hisse payının artırılması olumlu karşılandı

 

BES'te hisse payı artırılıyor

 

Merkez Bankası'ndan kredilerde muafiyet kararı

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Burak mert15 Şubat 2023 11:05

    Bes sisteminin geçen zaman içinde iyi yönetilmedigi apaçık yatırılan meblagların ileriye dönük finansal getirisi asla pozitif yönde olmamıştır sürekli eksi getiri ile birikim sahipleri enflansyona ezdirilmiştir net olan görüntü gerçek budur sistem tamamen arızalıdır