BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBelousov: ABD sayesinde dış borcumuz azaldı----

Belousov: ABD sayesinde dış borcumuz azaldı

Belousov: ABD sayesinde dış borcumuz azaldı
04 Haziran 2021 - 06:06 www.finansgundem.com

Rusya Başbakan Yardımcısı Belousov, "ABD yaptırımları ithal ikamesine ve dış borcun azalmasına yardımcı oldu" dedi

Rusya Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov, ABD yaptırımlarının Rus ekonomisine bir miktar zarar verse de ülkede ithal ikamesini teşvik ettiğini ve dış borca bağımlılığı iki kat azalttığını belirtti.

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nun (SPIEF) açılış oturumunda konuşan Belousov, moderatörün, “ABD yaptırımları Rus ekonomisini nasıl etkiledi ve Rusya'nın Doğu’ya yönelmesini teşvik etti mi?” sorusuna, “Biz her zaman, en azından son 10 yıldır, çok vektörlü dış politika uyguluyoruz. Doğu’ya yönelmek gibi bir sorunumuz yok, çünkü zaten hep Doğu’ya bakıyorduk. Rusya Federasyonu arması iki başlı kartal, bugün, dün ve hatta önceki gün ortaya çıkan bir sembol değil” ifadesini kullandı.

“Elbette Amerikan yaptırımları belli bir zarar verdi ama iki eğilim doğurdu” diyen Başbakan Yardımcısı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlk eğilim, Rus ekonomisinin tüm en önemli alanlarında ihtiyat payı oluşturduk. Bu hem sanayi hem de tarım için geçerli. Tarımda neredeyse tamamen kendi ihtiyaçlarımızı kendimiz karşılıyoruz. İkinci eğilim, dış borcumuzu büyük ölçüde azaltmış olmamız, bu aynı zamanda şirket borcu için de geçerli. Şu anda ülkenin dış borca bağımlılığı, 2014’tekinden yaklaşık iki kat daha düşük."

Belousov, “Bu yakınlarda, altın ve döviz rezervlerimizin ülkenin toplam dış borcunu aştığı bir durum oluştu. Bu nedenle bize büyük bir ilgi var. Bugün Petersburg Forumu’nda, Katar’dan sonra en büyük heyetin ABD olması rastlandı değil. Bu bir gösterge” diye kaydetti.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)