BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBelçika, nükleer santral kararını yeniden değerlendirecek----

Belçika, nükleer santral kararını yeniden değerlendirecek

Belçika, nükleer santral kararını yeniden değerlendirecek
07 Mart 2022 - 16:40 www.finansgundem.com

Belçika, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle enerjide arz sıkıntısı yaşamamak için nükleer güç santrallerini kapatma kararını tekrar gözden geçirecek

Belçika Başkanı Alexander De Croo, RTBF radyosuna yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı nedeniyle hükümetin nükleer enerjiden çıkma kararının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Nükleerden çıkma kararının alındığı Aralık 2021'de doğalgaz fiyatlarının 145 avro seviyesinde olduğunu anımsatan De Croo, "Şimdi, durum o kararı aldığımız dönemdekinden çok daha farklı." ifadesini kullandı.

Belçika'da hükümet ortağı siyasi partilerin temsilcileri, geçen yıl ülkenin enerji stratejisini ve nükleer santrallerin durumunu görüşmüştü. Müzakereler aralık ayında tamamlanmış, Belçika'daki nükleer güç santrallerinin 2025 yılında faaliyetine son verilmesi planında uzlaşılmıştı.

Nükleer santrallerin kapatılması sonucunda ortaya çıkan elektrik üretim açığının ise doğalgaz santralleri ile sağlanmasına karar verilmişti.

Belçika Parlamentosu, 2003 yılında nükleer enerji kullanımına son vermeye ve faaliyet sürelerini dolduran reaktörleri devre dışı bırakmaya karar vermişti. Ancak 2015 yılında ülkede elektrik kesintilerini önlemek için reaktör faaliyet sürelerinin 10 yıl uzatılması planlandı. Bu doğrultuda reaktörlerin yenilenmesi için ilave mali kaynak aktarıldı.

Belçika'da, Hollanda sınırına yakın Doel nükleer santralinde 4 adet, Almanya ve Lüksemburg sınırına yakın Tihange nükleer santralinde de 3 adet olmak üzere toplam 7 reaktör faaliyet gösteriyor.

Bu reaktörlerin ürettiği elektrik, normal şartlarda ülke ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılıyor.

Belçika'da halk nükleer korkusuyla eczanelere koştu

 

Belçika'da marketler Rus ürünlerini raflardan kaldırıyor

 

Belçika'da enflasyon yüzde 8.04 ile rekor kırdı

 

Belçika'da maske takma zorunluluğu kalktı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)