BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBelarus'ta halk sandığa gidiyor----

Belarus'ta halk sandığa gidiyor

Belarus'ta halk sandığa gidiyor
08 Ağustos 2020 - 13:44 www.finansgundem.com

Belarus'ta Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun görev süresinin sona ermesi nedeniyle halk yarın cumhurbaşkanı seçimi için sandığa gidiyor.

Merkez Seçim Komisyonunun verilerine göre, 6 milyon 844 bin 932 seçmenin bulunduğu ülkede 44’ü yurt dışında olmak üzere 5 bin 767 sandıkta oy kullanılacak.

Belarus yasalarına göre, seçmen listesinde yer alan vatandaşların yarısından fazlasının oylamaya katılması halinde cumhurbaşkanı seçimi geçerli kabul ediliyor.

Cumhurbaşkanı adayı, oylamaya katılan seçmenlerin yarısından fazlasının kendisine oy vermesi durumunda seçilmiş sayılıyor. Oyların yarısından fazlasını hiçbir adayın alamaması halinde en yüksek oyu alan iki aday ikinci tura kalacak.

Seçim günü sandığa gidemeyecek seçmenlerin "erken oy verme" işlemi için hafta başından itibaren sandıklar açılmıştı.

Lukaşenko 6. dönemi için yarışıyor

Ülke çapında iktidara karşı protesto gösterilerinin alevlendiği bir dönemde, 26 yıldır ülkeyi yöneten 65 yaşındaki Cumhurbaşkanı Lukaşenko, seçimlerde 6. dönemini kazanmak için yarışıyor.

Lukaşenko'nun seçimlerdeki en büyük rakibi 37 yaşındaki eski öğretmen Svetlana Tikhanovskaya olarak görülüyor. Tikhanovskaya ülke genelinde yaptığı mitinglerde, ülkenin duraklayan Sovyet tarzı ekonomisini ve hükümetin koronavirüs salgınına karşı verdiği tepkiyi eleştiriyor.

Ülkenin başlıca müttefiki Rusya ile arasında yaşanan çatışmanın artması, Lukaşenko iktidarını zora sokan faktörlerden biri olarak görülüyor.

Muhalefet: Yolsuzluğu önleyemeyeceğiz

Öte yandan hükümetin seçim kampanyasının başladığı günden bu yana muhalefet üzerindeki baskıyı artırdığı öne sürülüyor. Viasna insan hakları merkezine göre, mayıs ayından bu yana protesto gösterilerine katılan 1300'den fazla kişi gözaltına alındı. Adaylardan birinin kampanya yöneticisinin cuma günü oy merkezi önünde gözaltına alındığı ve izinsiz toplantı düzenleme suçundan 10 gün hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi.

Lukaşenko halihazırda rakiplerinin seçim sonuçlarını protesto etmeye yönelik herhangi bir girişimini bastırmak için hükümetin yetkilerini kullanmaktan çekinmeyeceğini açıkça ifade etti.

Tikhanovskaya ise halka oy vermekten korkmama ve sandığa gitme çağrısı yaparken iktidarın seçimlerde hile yapmaya kalkışacağını söyledi ve "Yolsuzluğu önleyemeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

'Uluslararası gözlemciler davet edilmedi'

Pazar günü yapılacak seçimlerin 248 yabancı gözlemci tarafından takip edileceği bildirildi. Bununla birlikte uluslararası gözlemciler, seçimleri izlemek üzere davet edilmediklerini söylüyor.

Erken oy verme işlemi için açılan bazı sandık merkezlerindeyse Belaruslu gözlemciler, korkutulduklarını ve işlerini yapmalarına izin verilmediğini belirtiyor.

Seçimlere gözlemci olarak katılmak için kaydolduğunu söyleyen Katia Polidovets, gözlemci olarak gittiği okulda kendisini okul müdürü olarak tanıtan bir kişi tarafından sandık merkezinden kovulduğunu ifade ediyor.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)