BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemBayramda çalışacaklar dikkat!----

Bayramda çalışacaklar dikkat!

Bayramda çalışacaklar dikkat!
15 Ekim 2013 - 07:26 www.finansgundem.com

Bayramda çalışmak işçinin onayına bağlı. Kanunlara göre çalışmak durumunda kalanlar yüzde 100 zamlı ücret alacak

Bugün herkes sevdikleriyle beraber bayramı yaşarken, bazılarımız bayramda çalışmaya devam edecek. Bugün ve bayram boyunca çalışacak olanların iş kanunlarından kaynaklanan bazı hakları var. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, resmi tatil günlerinde çalışmak işçinin onayına bağlı. Yani işveren, bayram günleri işçiyi zorla çalıştıramaz.
Milliyet'te yer alan habere göre, ne var ki, işçiyle işveren arasında yapılan iş sözleşmesinde veya toplu iş sözleşmesinde bayram günlerinde çalışma yapılması yönünde düzenlenmiş bir madde var ise, işçi o zaman kendi rızası olmaksızın çalışmak zorunda. Bunun dışında işçinin resmi tatil günlerinde çalışması için yazılı olarak izninin alınması gerekli.

Yüzde 100 zam var
Resmi tatil günlerinde çalışan işçinin ücreti de farklı hesaplanır. Yani resmi tatil günlerinde çalışan bir kişinin ücreti, normal bir günde çalışmasından farklıdır. Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı gibi günlerde ailesinden uzakta kalmanın ve çalışmaya devam etmenin ücreti doğal olarak daha yüksektir. Resmi tatil günlerinde çalışan işçi, normal ücretinin iki katı kadar ücret alır. Yani günlük ücreti 100 TL olan bir çalışan, eğer bugün çalışırsa 200 TL ücrete hak kazanır.
Bu yılki Kurban Bayramı için resmi tatil süresi pazartesi günü öğleden sonra başladı. Eğer işvereniniz sizi pazartesi günü 12:30’dan sonra çalıştırmışsa, siz de yarım günlük ücretinizin iki katını elde edersiniz. Bunun yanında salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri çalışan kişiler de ücretlerinin bir misli fazlasını hak ederler. Yani bir gün çalışmaları karşılığında iki günlük ücret elde ederler.

Ödemeyen ceza öder
Yapılan denetimlerde resmi tatil günlerinde işçisini çalıştırmasına rağmen yine işçisine bugünler için fazla ücret vermediği tespit edilen işveren, vermediği fazla ücretin gelir vergisini, vergi zıyaı cezasını, verginin gecikme faizini ödediği gibi bir de eksik bildirimden doğan iki asgari ücret tutarında ücret cezasını öder. Bunun yanında ödemediği fazla ücret üzerinden hesaplanan sigorta primi borçları da faiziyle birlikte işverenden alınır. Dolayısıyla resmi tatil günlerinde işçisini çalıştıran işveren zamlı ücreti ödemezse, çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalır ve yüksek miktarda idari para cezalarına katlanır.

Çocuk ve genç işçiye yasak var
İş Kanunumuza göre; çocuk işçi; 14 yaşını bitirmiş, 15 yaşını doldurmamış ve ilköğretimini tamamlamamış olanları, genç işçi ise; 15 yaşını tamamlamış ancak 18 yaşını tamamlamamış olanları, ifade etmektedir. Bayram günleri bu çocuk ve genç işçilerin çalıştırılmaları bu konuda çıkarılmış yönetmelik gereği yasaktır.

Dükkan açana ruhsat şart...
Bayramda işyerini açmak isteyen işveren ve bayramda çalışmaya devam edecek esnaf bu faaliyetini yürütmek için tatil günlerinde çalışma ruhsatı almak zorunda. Bu belgeyi alabilmek için de işyerinin bağlı bulunduğu belediyeye başvurmak ve gerekli harç miktarını ödemek gerekiyor.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)